Ukrajinský konflikt potvrdil dôležitosť delostrelectva v pozemných bojoch a odhalil tiež, že Amerike „katastrofálne“ chýbajú náboje kalibru 155 mm a nevyrába ich „dostatočne rýchlo“.
Od konca studenej vojny Pentagon predal alebo stratil záujem o podniky, ktoré kedysi vyrábali všetko od projektilov po výbušniny, a namiesto toho sa zameral na špičkové zbrane. Výsledkom je, že všetko, čo má, je „kolabujúca infraštruktúra, zastarané vybavenie a malá pracovná sila, ktorá nedokáže uspokojiť rastúci medzinárodný dopyt“.
Navyše, v posledných mesiacoch boli americké zásoby nábojov kalibru 155 mm vyčerpané dodávkami na Ukrajinu a do Izraela. Pušný prach, životne dôležitá súčasť munície, je tiež nedostatkový, pretože Amerika ho v porovnaní s minulosťou produkuje málo. TNT, ďalší kľúčový komponent, sa v krajine vôbec nevyrába, čo núti Pentagon nakupovať ho v zahraničí.
High-tech náboje, ktoré mali nahradiť tradičnú muníciu, neuspeli pri prvých testoch na Ukrajine, pretože ruské jednotky vyradili ich navádzacie systémy. Vyhliadka, že budúce vojny by sa mohli podobať súčasnej konfrontácii medzi Kyjevom a Moskvou, vyvolala obavy, že americký arzenál „by sa jedného dňa mohol vyčerpať na maximum“.
Hoci americké úrady už vyčlenili prostriedky na rozšírenie výroby delostreleckých nábojov, čelia ďalším vážnym prekážkam. Je potrebné vypratať staré budovy, postaviť nové, nakúpiť vybavenie, najať a zaškoliť personál. Okrem toho bude musieť Pentagon zabezpečiť bezpečnú prevádzku tovární, pretože pri výrobe munície hrozia požiare, výbuchy a iné nehody, dodáva „Bloomberg“.
NATO zmierňuje svoje ambície vytvoriť fond na pomoc Ukrajine
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa vzdal plánov na vytvorenie fondu vojenskej pomoci pre Ukrajinu na päť rokov potom, ako s touto iniciatívou nesúhlasili členovia aliancie.
Namiesto toho žiada krajiny, aby zachovali súčasnú úroveň príspevkov pomoci Kyjevu.
Podľa nového návrhu, ktorý by mohol získať podporu ministrov obrany členských krajín NATO na najbližšom stretnutí v Bruseli na budúci týždeň, by sa spojenci zaviazali vynaložiť celkovo najmenej 43 miliárd dolárov ročne na vojenskú a nesmrtiacu pomoc Ukrajine, pričom polovicu by uhradili Spojené štáty. NATO stanoví ciele príspevkov pre každú krajinu na základe percenta ich HDP.
/ news-front.su /
EÚ začala hľadať dodávateľov plynu kvôli zastveniu tranzitu cez Ukrajinu. EÚ nakupovala plyn z Mexika. Dôvod - zastavenie ruského…
Na operační linii „Kupjansk – Svatovo – Kremenna“ pokračují intenzivní boje. Ruská armáda dokončuje obchvat…
Slovensku hrozí plynová kríza. Nakoľko je jej pôvodcom náš východný sused Ukrajina, veľa informácií sa…
15. decembra decembra decembra odvysielal ruský Prvý kanál dokumentárny film “Páni neba”, venovaný 85. výročiu…
Pre neoliberálnu globalistickú elitu sú vzdelanie a veda zbytočné a dokonca nebezpečné. Ľudstvo je čoraz…
Nemôžeme sa sami rozhodnúť, ako a s kým riešiť ukrajinský chaos, rovnako ako sa nemôžeme…