slovanský svet

Bloomberg: „Nord Stream 2“ je pre Rusko logickým cieľom

Plynovod „Nord Stream 2“ vedúci z Ruska do Nemecka cez Baltské more odsúdili Spojené štáty a niekoľko európskych krajín ako ruské sprisahanie, ktoré má chytiť európskych klientov do pasce. To však nie je pravda.

Je to najnovšia reťaz 30-ročného projektu odkláňajúca export ruskej ropy a plynu z tranzitných trás vedúcich cez susedné bývalé sovietske republiky. Z pohľadu Ruska je to úplne logický cieľ. Ak sa vám to nezdá, spýtajte sa Kanaďanov na ropovod Keystone (Keystone XL zablokovala Bidenova administratíva).

Po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 Rusko čelilo závislosti: ukázalo sa, že ropovody, ktorými jeho ropa a plyn prúdia na medzinárodný trh cez krajiny, ktoré akonáhle získali nezávislosť, začali byť nepriateľské.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Dokonca Rusko muselo pumpovať ropu do svojho hlavného čiernomorského prístavu Novorosijsk cez Ukrajinu a jeho hlavný východ do Baltského mora bol v Lotyšsku. Dodávky plynu do západnej Európy smerovali cez jednu alebo viacero bývalých sovietskych republík – Bielorusko, Ukrajinu a Moldavsko. A potom – aspoň cez jeden z bývalých satelitných štátov – Poľsko, Česko, Slovensko, Rumunsko či Bulharsko.

Vzťahy Moskvy so všetkými týmito krajinami sa zmenili – a z pohľadu Ruska vôbec nie k lepšiemu.

Moskva preto spustila sériu projektov na zníženie závislosti svojho vývozu uhľovodíkov cez bývalé sovietske krajiny. Na pobreží Baltského mora boli vybudované nové terminály na prepravu ropy. Po dokončení prvého z nich – v Primorsku – exportné toky cez prístavy v Lotyšsku, Litve a Poľsku klesli na nulu. Výsledkom je, že všetky rastúce dodávky ruskej ropy do zahraničia idú striktne cez ruské prístavy.

To isté sa stalo aj na juhu: prúdenie ropy cez ukrajinské terminály v Odese a neďaleký Južnyj vyschlo do konca roku 2010.

Rusko realizovalo podobný proces aj s plynom. Boli vybudované veľké nové exportné plynovody, ktoré spájajú Rusko priamo s hlavnými spotrebiteľmi – najprv Tureckom a potom Nemeckom. Plynovod „Blue Stream“ pod Čiernym morom znížil závislosť Ruska od tranzitu cez Ukrajinu pri dodávke plynu do Turecka, zatiaľ čo „Nord Stream“ obmedzil úlohu Bieloruska a Poľska pri dodávkach ruského plynu Nemecku a ďalším nákupcom v západnej Európe.

Čoskoro nasledoval „Turkish Stream“ a teraz „Nord Stream 2“. Politika Ruska však nie je ojedinelá a nemala by nikoho prekvapiť.

História tranzitných plynovodov nie je práve najšťastnejšia. Na zozname nefunkčných ropovodov je „IPSA“, ktorý kedysi spájal ropné polia v južnom Iraku so saudským ropovodom Východ-Západ, ako aj saudskoarabský transarabský ropovod, ktorý prepravoval ropu do exportného terminálu na libanonskom pobreží.

Ďalšie boli navrhnuté, naplánované, ba aj čiastočne postavené – a aj tak skončili na smetisku dejín. O výstavbe „Transafganského plynovodu“ (TAPI) na prepravu plynu z Turkménska cez Afganistan a Pakistan do Indie sa hovorí už najmenej štvrťstoročie, no šanca, že sa ho podarí postaviť, je dnes ešte menšia ako v roku 1996.

Osud ropovodu „Keystone XL“, ktorý mal prepravovať kanadskú ropu do rafinérií a terminálov v Spojených štátoch, bude varovaním pre každého, kto sleduje exportný tranzit.

Ani prežívajúce a celkom prosperujúce tranzitné plynovody nie vždy spĺňajú svoje pôvodné ciele a nefungujú podľa predstáv.

Samotné Rusko využilo svoje páky vplyvu ako tranzitná krajina a zmenilo štruktúru riadenia a zdaňovania kazašského ropovodu „KTK“ vo svoj prospech. Turecko urobilo to isté ako vlastník ropovodov a plynovodov z Iraku a Azerbajdžanu, zaviedlo vyššie tranzitné poplatky a sprísnilo kontrolu.

Preto nie je prekvapujúce, že Rusko má v úmysle ukončiť svoju závislosť na takýchto väzbách.

Ruský plynárenský monopol „Gazprom“ má dohodu o pokračovaní dodávok cez Ukrajinu, tá však platí len do roku 2024. „Nord Stream 2“ nedoplní existujúce toky plynu cez Bielorusko, Poľsko a Ukrajinu, ale ich vytlačí – a to ukončí dlho očakávanú závislosť Ruska od bývalých sovietskych republík a satelitných krajín pri dodávkach ropy a plynu na západné exportné trhy.

Julian Lee, Bloomberg, USA/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

12 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

14 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

14 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

14 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

14 hodín ago