svet

Blok Bieleho sveta. V OSN existuje aj oficiálny osadnícko-koloniálny blok

Zoskupenie OSN založené anglosaskými krajinami, Izraelom a európskymi štátmi má neprimeranú moc oslabovať ľudské práva a medzinárodné právo. Čo majú spoločné dve krajiny v južnom Tichomorí, dve krajiny v Severnej Amerike, jedna krajina na Blízkom východe a (donedávna) jedna krajina v južnej Afrike s Európou? Odpoveď spočíva v stáročiach imperializmu a dobývania, v ideológiách, ktoré ich podporovali, a v štvorpísmenovej skratke “WEOG”.

Päť krajín – Spojené štáty, Kanada, Austrália, Nový Zéland a Izrael (a niekoľko rokov počas apartheidu aj juhoafrický režim) – je spolu s 20 európskymi krajinami súčasťou diplomatickej skupiny OSN známej ako “WEOG”. WEOG je skratka pre “Západnú Európu a iné skupiny”. “My”, ktoré sa vzťahuje na západnú Európu, je samozrejmé. Ale “ostatné” v tejto skupine je viac zakódované a predstavuje štáty založené európskymi osadníkmi-kolonialistami.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

WEOG je jedným z piatich oficiálnych “regionálnych zoskupení” OSN. Ale zatiaľ čo všetky ostatné štyri sú vymedzené regionálnymi hranicami (Afrika, Ázia – Tichomorie, východná Európa, Latinská Amerika a Karibik), WEOG je medziregionálne a niečo predstavuje iné: biely svet.

Blok Bieleho sveta

Pre bežného čitateľa to bude okamžitý šok, ale pre odborníkov z praxe a vedcov v oblasti medzinárodných vzťahov je to známy pojem. Západ už dlho zakladá svoj prístup k medzinárodným vzťahom na rase. V skutočnosti sa štúdium medzinárodných vzťahov začalo na Západe ako štúdium “medzirasových vzťahov”. “Foreign Affairs”, popredná americká publikácia o medzinárodných vzťahoch, sa pôvodne volala “Journal of Race Development”. Tento prístup nikdy nebol horizontálny, skôr sa mal zameriavať na bielych. Hoci sa niekedy skrýva za jemnejšiu fasádu, rovnaká dynamika v skutočnosti pretrváva dodnes. Samozrejme, WEOG sa vyhýba akýmkoľvek takýmto priamym rasovým obvineniam a namiesto toho sa označuje za skupinu “západných demokratov”.

Problém, ktorému čelia, však spočíva v tom, že zahŕňajú niektoré štáty, ktoré (geograficky) nie sú západné, a niektoré, ktoré nie sú demokraciami. Izrael, bývalá Južná Afrika, Austrália a Nový Zéland sú mimo Západu. Pokiaľ ide o demokratické krajiny, v Španielsku, Portugalsku a Grécku, ktoré boli pôvodnými členmi WEOG, vládli do polovice 70. rokov 20. storočia diktátorské režimy. Južná Afrika a Izrael boli prijaté za členov v režimoch apartheidu. A Spojené štáty mali až do polovice 60. rokov 20. formálny systém rasovej segregácie, a preto boli pre značnú časť svojho obyvateľstva sotva “demokraciou”. Inými slovami, WEOG v súčasnosti nie je a ani nikdy nebola skupinou “západných demokracií”.

Pri iných príležitostiach sa WEOG opisuje ako prevažne antikomunistická alebo protisovietska aliancia. Na globálnom Juhu však bolo mnoho krajín, ktoré boli proti Sovietskemu zväzu a komunizmu, ale nikdy neboli prijaté do WEOG. A hoci Sovietsky zväz prestal existovať v roku 1991, WEOG odvtedy pokračuje v rovnakom kurze už viac ako tri desaťročia, čo dokazuje, že nie je ani alianciou studenej vojny.

Inštitucionálne nerovnosti

Tí, ktorí majú tendenciu považovať to za čisto akademický záujem, by mali najprv vziať do úvahy, že WEOG má v OSN neprimerane veľkú moc. Členské krajiny WEOG predstavujú len približne 11 % svetovej populácie. Sú druhou najväčšou skupinou v OSN s 29 členmi v porovnaní napríklad s 54 členmi africkej skupiny. Traja z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN sú však členmi WEOG a skupina má okrem piatich stálych členov aj ďalšie dve volené miesta v Rade, takže celkovo má sedem z 15 kresiel. Podobné štrukturálne nerovnosti v prospech WEOG sa odrážajú aj v zložení iných medzivládnych orgánov. Taktiež sú nadmerne zastúpené vo vyššom manažmente OSN. Neoficiálne je Američanovi pridelená funkcia vedúceho oddelenia pre politické záležitosti, ako aj vedúceho UNICEF a Svetového potravinového programu. Vedúci mierových misií je pridelený Francúzom a humanitárnych záležitostí Britom. A z deviatich generálnych tajomníkov v histórii organizácie štyria pochádzali z členských krajín WEOG. Skupina tiež využíva hrozivé biče a zvodné mrkvy amerického impéria. Bez ohľadu na to, kto obsadí rotujúce miesto v skupine, dominantným aktérom zostávajú Spojené štáty, ktoré sú v skupine “prvé medzi rovnými”. Hoci si niekedy nárokujú status “pozorovateľa”, Spojené štáty ochotne prijímajú plné členstvo, keď sa rozhoduje o voľbe orgánov OSN. Tento neprimeraný vplyv je zrejmý v celej agende OSN.

Imperiálne, koloniálne korene WEOG a myšlienky nadradenosti bielej rasy sú hlboko zakorenené a priamo ovplyvňujú politické postoje, ktoré táto skupina (najmä pre “nás ostatných”) zastáva pri hlasovaní v OSN. Je to zrejmé najmä pri hlasovaní na obranu kolonializmu, apartheidu a politického sionizmu, ako aj pri odmietaní práv pôvodných obyvateľov, antirasistickej agendy, práv Palestínčanov a práva na rozvoj. Táto koloniálna logika je zrejmá v opozícii WEOG voči zaručeniu kontroly ľudí nad ich vlastným národným rozvojom, voči snahám o námezdnú kontrolu (ktoré sa často využívajú na odopieranie práva národov na sebaurčenie) a voči opatreniam na prekonanie ničivého vplyvu jednostranných donucovacích opatrení (ako sú sankcie), ktoré západné vlády uvaľujú na krajiny globálneho Juhu. Členovia WEOG aktívne vystupujú proti koloniálnym a postkoloniálnym názorom na obchod, dlhy, financie a duševné vlastníctvo. A keď OSN v roku 2021 navrhla uznať právo človeka na potraviny, proti hlasovali len Spojené štáty a Izrael, ktoré sú členmi WEOG. Prakticky všetky pokusy bývalých kolonizovaných krajín o rozchod s vykorisťovateľskými hospodárskymi vzťahmi a deštruktívnym rasovým dedičstvom, ktoré im vnútili ich bývalí koloniálni páni, narážajú na odpor členských štátov WEOG.

Koloniálne hodnoty

Jasným dôkazom skutočnej povahy tejto podskupiny je jej postoj k oficiálnemu globálnemu programu OSN proti rasizmu, známemu ako Durbanská deklarácia. Celosvetovú konferenciu v Durbane, na ktorej bola táto deklarácia v roku 2001 prijatá, bojkotovali Izrael a Spojené štáty a následnú konferenciu o preskúmaní Durbanu II a stretnutie Durban III bojkotovali Austrália, Nový Zéland, Kanada, Izrael a Spojené štáty, ako aj niekoľko európskych štátov. Opozícia skupiny sa pravidelne prejavuje v hlasovaniach, diplomatických demaršoch a, čo je dôležité, v postojoch, ktoré skupina zastáva na každoročných rokovaniach o rozpočte. Aby toho nebolo málo, Spojené štáty, Izrael a viaceré proizraelské lobistické skupiny, často s pomocou niektorých európskych krajín, viedli desaťročie trvajúcu dezinformačnú kampaň s cieľom zdiskreditovať deklaráciu, pričom zašli tak ďaleko, že ju označili za antisemitskú, čo je obzvlášť ironické vzhľadom na to, že deklarácia výslovne zaväzuje OSN bojovať proti antisemitizmu.

Čo je v skutočnosti trestným činom vo vyhlásení? Priamo sa v nej spochybňuje inštitucionalizovaný rasizmus, a to aj v týchto krajinách, a stanovuje sa v nej program nápravných opatrení. Netreba pripomínať, že koloniálno-osadnícka história týchto krajín a ich dlhá história inštitucionalizovaného rasizmu ich stavia priamo do terča deklarácie, ktorú nemôžu a nebudú tolerovať. Podľa ich názoru je kritika ľudských práv vyhradená pre krajiny globálneho juhu, nie pre bohatý biely svet WEOG. Rovnaký postoj svet opäť zažil, keď sa 13. septembra 2007 zišlo Valné zhromaždenie OSN, aby po 20 rokoch diskusií prijalo Deklaráciu OSN o právach pôvodného obyvateľstva. Deklarácia bola prijatá drvivou väčšinou národov, ktoré hlasovali za, niekoľko krajín sa zdržalo hlasovania a štyri krajiny (Spojené štáty, Kanada, Austrália a Nový Zéland) hlasovali proti. Izrael hlasovanie úplne vynechal. Je zrejmé, že spoločná história (a pokračujúca politika) týchto piatich krajín zameraná na prenasledovanie, vyvlastňovanie a vyhladzovanie pôvodného obyvateľstva na územiach, ktoré kolonizovali, je v priamom rozpore s ustanoveniami deklarácie OSN, čo si uvedomovali, keď v roku 2007 spojili alebo svoje sily a postavili sa proti nej.

Osadnícko-koloniálny program aliancie sa prejavil aj v hlasovaní o Palestíne. Zatiaľ čo väčšina sveta uznáva štát Palestína, WEOG opäť zostáva bokom. Spojené štáty, Kanada, Austrália, Nový Zéland a niekoľko európskych štátov (a samozrejme Izrael) Palestínu zatiaľ neuznali. Izrael a Spojené štáty (ktoré tiež využívajú svoje právo veta v Bezpečnostnej rade na blokovanie plnoprávneho členstva Palestíny v OSN) neustále hlasujú proti rezolúciám OSN podporujúcim práva palestínskeho ľudu, zatiaľ čo Kanada často hlasuje proti alebo sa zdržiava hlasovania a Austrália a Nový Zéland sa často zdržujú hlasovania. Južná Afrika bola počas režimu apartheidu jedným z najbližších spojencov Izraela a pravidelne ho podporovala v OSN, zatiaľ čo po skončení apartheidu sa Južná Afrika stala jedným z najbližších spojencov Palestíny.

V skutočnosti je azda najvýrečnejším dôkazom silnej angažovanosti týchto krajín v obrane osadníckeho kolonializmu ich silná podpora Izraela, a to aj v čase, keď Izrael pácha vôbec prvú genocídu v priamom prenose na pôvodných Palestínčanoch. Krajiny Západoeurópskej skupiny, ktoré predtým stavali ľudské práva a medzinárodné právo do centra svojho medzinárodného verejného postavenia (akokoľvek cynicky to môže znieť), nešetria úsilím otvorene prekrúcať, znehodnocovať a odmietať tieto normy, aby podporili beztrestnosť Izraela. Niektorí dokonca prekročili hranicu priamej spoluúčasti na vojnových zločinoch, zločinoch proti ľudskosti a genocíde, čím sa vystavili právnemu aj politickému riziku. Spojené štáty, Kanada, Austrália, Nový Zéland, Spojené kráľovstvo, Nemecko a niekoľko ďalších európskych štátov poskytujú zbrane, finančné investície, spravodajskú podporu a diplomatické krytie zločinom Izraela, a to aj v čase ich páchania.

Výzvy na reformu

Myšlienka je jasná: obrana osadníckeho kolonializmu (a s ním spojených zverstiev) má prednosť pred všetkými ostatnými hodnotami, záujmami a pravidlami. Dodávky sa musia obísť. Koloniálny projekt musí byť chránený. K čertu s ľudskými právami a medzinárodným právom. OSN však prechádza neustálymi zmenami, ktoré dosiahli vrchol v polovici 70. rokov 20. storočia po vstupe veľkého počtu nových nezávislých štátov – a opäť teraz, keď začína slabnúť unipolárny vplyv Spojených štátov. Výzvy na reformu sú čoraz silnejšie. A ak má OSN prežiť, pozostatky koloniálnej éry musia ustúpiť spravodlivejším diplomatickým, politickým a hospodárskym opatreniam. Zásady organizácie vrátane sebaurčenia, ľudských práv a rovnosti budú musieť zohrávať ústrednú úlohu v medzivládnych procesoch. A WEOG si bude musieť nájsť svoje miesto v diplomatickom múzeu vedľa cylindrov, výlučne mužských stretnutí a zadýchených miestností z minulých rokov.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Začalo slovanské nové LѢTO (rok)

Novoletie 7533 nastáva 19.septembra o 18:00 podľa slovanského kalendára Koľadov Dar. Rozvoj Šľachetnosti (Cti) bude…

2 hodiny ago

Veľká ruská agentúra dojatá iniciatívou našej obce Smilno

"Obyvatelia slovenskej obce Smilno zbierajú peniaze na pomoc obyvateľom regiónu Kursk."Informuje agentúra RIA. "Je to fantastická…

3 hodiny ago

Naši liberálni a progresívni politici vnútili Európe nekultúrne, agresívne tlupy ľudí

György Gyimesi, podpredseda Maďarskej Aliancie upozorňuje na fakt, že to, na čo prichádzajú západné štáty…

3 hodiny ago

Teraz mudrujú, no ich účet je 3,7 miliardy

Sú múdri ako Matovičovo "lietadlo", zrazu vedia kde a koľko ušetriť, ale takmer štvormiliardovú sekeru,…

3 hodiny ago

Slovensko vyhralo

Slovenská republika uspela voči žalobe holandskej spoločnosti Achmea B.V., ktorá je akcionárom Union zdravotnej poisťovne.…

3 hodiny ago

Putin vydal dekrét o zvýšení počtu ruských vojakov o 180-tisíc

Bývalý novinár a exriaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth vo svojom príspevku na sociálnej…

3 hodiny ago