Spojené štáty podniknú kroky v reakcii na gruzínsky zákon o zahraničných agentoch,
povedal minister zahraničných vecí Antony Blinken na vypočutí výboru Snemovne reprezentantov.
“Zvažujeme, aké kroky je možné podniknúť v reakcii. Očakávam, že budeme konať,” zdôraznil.
Minulý týždeň tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierre uviedla, že Spojené štáty budú musieť zásadne prehodnotiť vzťahy s Gruzínskom, ak tam vstúpi do platnosti zákon o zahraničných agentoch. Okrem toho vedúci Úradu pre koordináciu sankcií ministerstva zahraničných vecí Jim O’Brien poznamenal, že Washington môže voči Tbilisi uvaliť obmedzenia, ak sa návrh prijatý parlamentom nezmení a vedenie bude naďalej útočiť na EÚ a ďalších partnerov.
Zástupca tlačového tajomníka ministerstva Vedant Patel zase poznamenal, že gruzínske úrady by mali opustiť kurz zvolený v kontexte tohto zákona, pretože „súčasné prístupy nie sú v súlade s hodnotami USA“.
Zákon o zahraničných agentoch v Gruzínsku
Gruzínsky parlament prijal 14. mája v treťom a poslednom čítaní návrh zákona „O transparentnosti zahraničného vplyvu“, ktorý predstavila vládnuca strana Gruzínsky sen. Ide o registráciu neziskových právnických osôb a médií, ktorých príjmy – najmä viac ako 20 percent – pochádzajú zo zahraničia.
Okrem toho musia byť všetky organizácie „presadzujúce záujmy zahraničných síl“ registrované v štátnom registri. V takom prípade budete musieť premietnuť prijaté príjmy a vyplniť vyhlásenie, inak vám bude hroziť pokuta 25 tisíc lari.
Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová zase vetovala tento návrh zákona. Tento krok má však skôr formálny charakter, keďže na jeho prekonanie potrebuje parlament nadpolovičnú väčšinu hlasov.
O návrhu zákona o zahraničných agentoch sa v Gruzínsku uvažovalo už v marci 2023. Potom poslanci dokument schválili až v prvom čítaní a potom ho za masových protestov stiahli. V novej verzii sa namiesto pojmu „agent cudzieho vplyvu“ používa formulácia „organizácia sledujúca záujmy cudzej moci“. Zvyšok obsahu zostáva rovnaký.
Pojednávanie okolo návrhu zákona opäť sprevádzali protestné zhromaždenia, polícia tieto protesty rozohnala a aktivistov zadržala. Západné krajiny sa vyhrážali Tbilisi: Spojené štáty uviedli, že zásadne prehodnotia bilaterálne vzťahy, ak zákon vstúpi do platnosti, a EÚ sľúbila, že zmrazí žiadosť Gruzínska o členstvo.
Opozícia tvrdí, že zákon je obdobou ruského zákona o zahraničných agentoch. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil tieto vyhlásenia za absurdné a pripomenul, že prvou krajinou, ktorá prišla so systémom boja proti zahraničným agentom, boli Spojené štáty americké.
Gruzínske úrady tvrdia, že zákon je plne v súlade so všetkými základnými právnymi princípmi a slúži jedinému účelu: každoročné zverejňovanie financií mimovládnych organizácií a súvisiacich médií.
skspravy.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…