Európa

Blesková ruská náhrada a pocta za plynovodom Nord Stream – „Turk Stream“

David Brinkley, legendárny americký hlásateľ s kariérou, ktorá trvala neuveriteľných päťdesiatštyri rokov od druhej svetovej vojny, raz povedal, že úspešný muž je ten, kto dokáže položiť pevné základy s tehlami, ktoré mu ostatní hodili. Koľko amerických štátnikov kedy praktizovalo túto vznešenú myšlienku zdedenú od Ježiša Krista, zostáva otázne. 

Ohromujúci návrh ruského prezidenta Vladimira Putina adresovaný tureckému prezidentovi Recepovi Erdoganovi na vybudovanie plynovodu do Turecka s cieľom vytvoriť medzinárodný uzol, z ktorého možno dodávať ruský plyn do Európy, vdýchne tejto „gándhíovskej“ myšlienke nový život.

Putin o tejto myšlienke diskutoval s Erdoganom na stretnutí v Astane 13. októbra a odvtedy o nej hovoril na minulotýždňovom fóre Russian Energy Week, kde navrhol vytvorenie najväčšieho plynárenského uzla v Európe v Turecku a presmerovanie objemu plynu, ktorého tranzit už nie je možné cez Nord Stream.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Scholz sa bojí Bidena

Putin povedal, že to môže znamenať vybudovanie ďalšieho plynovodného systému na zásobovanie uzla v Turecku, cez ktorý sa bude dodávať plyn do tretích krajín, predovšetkým európskych, „ak budú mať záujem“.

Prima facie, Putin neočakáva žiadnu pozitívnu reakciu Berlína na jeho stály návrh použiť reťazec Nord Stream 2, ktorý zostal nepoškodený, na dodávku 27,5 miliárd m3 plynu cez zimné mesiace. Ohlušujúce ticho Nemecka je pochopiteľné. Kancelár Olaff Scholz je zhrozený hnevom prezidenta Bidena.

Berlín tvrdí, že vie, kto sabotoval ropovody Nord Stream, ale neprezradí to, pretože to ovplyvňuje národnú bezpečnosť Nemecka

Švédsko tiež tvrdí, že záležitosť je príliš citlivá na to, aby zdieľalo dôkazy, ktoré zhromaždilo, s akoukoľvek krajinou vrátane Nemecka! Biden vložil strach z Boha do myslí týchto nesmelých európskych „spojencov“, ktorí neboli ponechaní na pochybách, čo je pre nich dobré! Aj západným médiám bolo nariadené, aby ságu Nord Steam prehrali, aby sa verejná pamäť časom vytratila.

Rusko však urobilo svoju domácu úlohu, ktorú Európa nemôže urobiť bez ruského plynu, bez ohľadu na súčasnú bravúru sebazaprenia. Jednoducho povedané, európsky priemysel závisí od lacných a spoľahlivých dodávok ruských výrobkov, aby zostali konkurencieschopné na svetovom trhu.

Katarský minister energetiky Saad al-Kaabi minulý týždeň povedal, že si nevie predstaviť budúcnosť, kde by do Európy prúdil „nulový ruský plyn“. Ostro poznamenal: „Ak je to tak, potom si myslím, že problém bude obrovský a na veľmi dlhú dobu. Jednoducho nemáte dostatok objemu na to, aby ste priviedli (v) nahradili tento (ruský) plyn z dlhodobého hľadiska, pokiaľ nehovoríte: „Budem stavať obrovské jadrové (elektrárne), dovolím uhlie, idem spaľovať vykurovacie oleje.’“

Rusko v podstate plánuje nahradiť svoj plynárenský uzol v Haidachu v Rakúsku. Centrála v Turecku má pravdepodobne pripravený trh v južnej Európe vrátane Grécka a Talianska. Je toho však viac, ako sa na prvý pohľad zdá.

Stručne povedané, Putin urobil strategický krok v geopolitike plynu.

Jeho iniciatíva kazí zajačí nápad bruselských byrokratov z rusofóbnej Európskej komisie na čele s Ursulou von der Leyenovou uvaliť cenový strop na nákup plynu. Je to nezmysel z plánov USA a EÚ vyhlásiť profil Ruska ako plynárenskej superveľmoci.

Ďalším krokom pre Rusko by logicky malo byť spojenie s Katarom, druhým najväčším svetovým vývozcom plynu. Katar je tiež blízkym spojencom Turecka. V Astane nedávno, na okraj summitu Konferencie o interakcii a opatreniach na budovanie dôvery v Ázii (CICA), sa Putin stretol za zatvorenými dverami s katarským emirom šejkom Tamim bin Hamad Al Thani. Dohodli sa, že čoskoro nadviažu ďalšie stretnutie v Rusku.

Rusko už má  s Iránom rámec spolupráce v mnohých spoločných projektoch v ropnom a plynárenskom priemysle. Ruský vicepremiér Alexander Novak nedávno zverejnil plány na uzavretie dohody o výmene ropy a plynu s Iránom do konca roka. Povedal, že „technické detaily sa vypracovávajú – otázky dopravy, logistiky, ceny a tvorby taríf.“

V súčasnosti Rusko, Katar a Irán spolu predstavujú viac ako polovicu všetkých overených svetových zásob plynu . 

Blíži sa čas, aby zintenzívnili spoluprácu a koordináciu podľa vzoru OPEC Plus. Všetky tri krajiny sú zastúpené vo Fóre krajín vyvážajúcich plyn (GECF).

Turecko – nové energetické centrum

Putinov návrh apeluje na dlhodobý sen Turecka stať sa energetickým centrom na prahu Európy. Nie je prekvapením, že Erdogan sa k Putinovmu návrhu inštinktívne zahrial. Erdogan v prejave pred členmi vládnucej strany v tureckom parlamente tento týždeň povedal :

„V Európe teraz riešia otázku, ako zostať v teple počas nadchádzajúcej zimy. My taký problém nemáme. S Vladimírom Putinom sme sa dohodli, že v našej krajine vytvoríme plynárenský uzol, cez ktorý sa dá, ako hovorí, dodávať zemný plyn do Európy. Európa si teda objedná plyn z Turecka“.

Obr.: Euronews/Buomy Jasmin

Okrem posilnenia vlastnej energetickej bezpečnosti môže Turecko prispieť aj k európskej. Niet pochýb o tom, že dôležitosť Turecka urobí obrovský skok v zahraničnopolitickom kalkule EÚ a zároveň posilní jeho strategickú autonómiu v regionálnej politike.

Ide o obrovský krok vpred v Erdoganovej geostratégii – geografickom smerovaní tureckej zahraničnej politiky pod jeho dohľadom.

Z ruského hľadiska, samozrejme, strategická autonómia Turecka a jeho odhodlanie vykonávať nezávislú zahraničnú politiku funguje pre Moskvu v súčasných podmienkach západných sankcií vynikajúco.

Je možné, že ruské spoločnosti začnú vnímať Turecko ako výrobnú základňu, kde budú dostupné západné technológie. Turecko má s EÚ dohodu o colnej únii, ktorá úplne odstraňuje clá na všetok priemyselný tovar tureckého pôvodu.

Z geopolitického hľadiska Moskve členstvo Turecka v NATO vyhovuje. Je zrejmé, že navrhovaný plynárenský uzol prináša Turecku oveľa viac príjmov a rusko-tureckým vzťahom dodá väčšiu stabilitu a predvídateľnosť. 

Strategické prepojenia, ktoré spájajú tieto dve krajiny, sa neustále predlžujú – dohoda S-400 ABM, spolupráca v Sýrii, jadrová elektráreň Akkuyu, plynovod Turk-stream, aby sme vymenovali aspoň niektoré.

Obe krajiny úprimne priznávajú, že majú rozdielne názory, ale spôsob, akým Putin a Erdogan prostredníctvom konštruktívnej diplomacie neustále premieňajú nepriaznivé okolnosti na príležitosti na spoluprácu „prospešnú pre obe strany“, je jednoducho úžasný.

Vyžaduje si to vynaliezavosť, aby európski spojenci USA získavali ruský plyn bez akéhokoľvek nátlaku alebo chrapúnstva, aj keď Washington zakopal plynovody Nord Stream v hlbinách Baltského mora. Je dramatickou iróniou, že veľmoc NATO je partnerom Ruska v tomto smere.

Zahraničnopolitická elita USA, ktorá pochádza z východoeurópskych kmeňov, zostala bez slov v dôsledku čírej dômyselnosti ruskej vynaliezavosti obísť bez akejkoľvek stopy nevraživosti ošúchaný spôsob, akým USA a ich spojenci – najmä Nemecko a Švédsko – zabuchli dvere pred Moskvou.

Dokonca sa pozrieť na poškodené mnohomiliardové potrubia, ktoré v dobrej viere vybudovala v hlbinách Baltského mora na podnet dvoch nemeckých kancelárov Gerharda Schroedera a Angely Merkelovej.

Súčasné nemecké vedenie kancelára Olafa Scholza vyzerá veľmi hlúpo a zbabelo – a provinčne. Ursula von der Leyen z Európskej komisie dostane obrovské odmietnutie, čo v konečnom dôsledku určí jej tragický odkaz v Bruseli ako nositeľa amerických záujmov.

Toto je pravdepodobne prvá prípadová štúdia pre historikov o tom, ako bude multipolarita fungovať vo svetovom poriadku.

M.K.  Bhadrakumar

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

„Rusko hľadá bezpečnostné záruky, že NATO neohrozí jeho západnú hranicu.“ Rozhovor s Arnaudom Develayom

„Z našej strany musíme urobiť všetko pre to, aby sa táto vojna skončila budúci rok,…

2 hodiny ago

Matke vo Virgínii sa podarilo zakázať „deviantný“ LGBTQ román na škole

„Hodina príbehov o pornografii“ sa skončila pre jednu školskú štvrť vo Virgínii. Verejné školy v…

2 hodiny ago

Ako zareagujú Rusi na použitie západných rakiet dlhého doletu zo strany Ukrajiny?

V nedeľu sa objavili správy, že USA konečne schválili žiadosť Ukrajiny o použitie rakiet dlhého doletu ATACMS…

2 hodiny ago

Už sa vie, komu ide o neprestajnú eskaláciu konfliktu na Ukrajine

Podarilo sa nám dostať k odpovedi na otázku, komu ide o neprestajnú eskaláciu konfliktu na…

2 hodiny ago

Protikladné očakávania rusko-ukrajinského vyrovnania

Minister zahraničných vecí Donalda Trumpa Marko Rubio vo svojom dramatickom odklone od vyzbrojovania kyjevského režimu hovorí  , že…

2 hodiny ago

Takáč: Ukrajina súhlasí s pravidelnými stretnutiami agroministrov vo formáte 5+1

Ukrajina súhlasí s pravidelnými stretnutiami s ministrami poľnohospodárstva zo susedných členských krajín Európskej únie (EÚ).…

2 hodiny ago