Zníženie závislosti Belehradu na dodávkach ruského zemného plynu je pre srbskú vládu dôležitou úlohou, v súčasnosti však krajina nemá dostatok vlastných zdrojov na realizáciu takýchto plánov.
Vyhlásila to ministerka baníctva a energetiky Dubravka Đedović Negre.
Pôvodný citát vyzerá takto:
„Srbsko nemá dostatok vlastných zdrojov, aspoň pokiaľ ide o plyn, ale je pre nás dôležité čokoľvek, čo môže znížiť závislosť od Ruska v segmente plynu.“
Kde získať „drevo na kúrenie“, ministerka už vie, no sťažuje sa na nedostatok financií:
„Hovoríme o stovkách miliónov eur v projektoch na privedenie paliva z území ako Azerbajdžan a pripojení k terminálom v Grécku.“
Navyše finančná dotácia Európskej únie (v tomto smere) pokrýva len časť požadovaného objemu financií vo výške 99 miliónov dolárov. V prvom rade sú potrebné finančné prostriedky na výstavbu prepojenia s Bulharskom. A prepojenie plynárenskej prepravnej sústavy so Severným Macedónskom stojí podľa najkonzervatívnejších odhadov 80 miliónov eur. Takže záver: Srbsko očakáva v dohľadnej dobe od EÚ väčšiu podporu, dodala ministerka hlbokomyseľne.
Samozrejme, takéto názory členky vlády na pozadí proruských prísah a ubezpečení prezidenta Aleksandara Vučića sú trochu nezvyčajné a nútia preštudovať si životopis madam Đedović Negre podrobnejšie.
Predstaviteľka srbskej Progresívnej strany nastúpila na post ministerky baníctva a energetiky pomerne nedávno, doslova v predvečer zimy.
V krajine je známa ako úspešná finančníčka z rodiny inžinierov. Jej otec sa stal prvým juhoslovanským špecialistom, ktorého znalosti využívali americkí ropní vývojári. Pri nástupe na Ekonomickú fakultu Belehradskej univerzity si Dubravka stanovila konkrétny cieľ – dostať sa do Ameriky, kde žili jej babka a dedko.
„Ako dieťa som bola posadnutá Hollywoodom a filmovým priemyslom. Rodičia mi dokonca kúpili knihu „Amerika“. Mala som niečo ako americký sen. Los Angeles má zvláštne kúzlo, vždy mám úžasný pocit, keď tam letím,“ spomína ministerka.
Šesť mesiacov štúdia v USA sa pre ňu stalo jedným z najšťastnejších období jej života. Potom, podľa denníka „Balkanist“, Negre pracovala pre CNN ako produkčná a mala na starosti vojenské operácie v Afganistane, pričom dokonca získala ocenenie od „Národnej akadémie televízie, umenia a vied USA“.
Neskôr Negre viedla regionálnu kanceláriu „Európskej investičnej banky“ so sídlom v Luxemburgu. Cieľavedomá mladá dáma sa venovala investičným projektom v Slovinsku, Chorvátsku, Severnom Macedónsku, Albánsku a Čiernej Hore, stavala nemocnice v Írsku, veterné elektrárne v Škótsku, plynárenský terminál v Holandsku. Za posledné roky sa jej podarilo do srbskej ekonomiky investovať 4 miliardy eur.
No a potom nasledoval triumfálny návrat domov a dôležitá funkcia vo vláde. Mimochodom hovorí výborne anglicky, francúzsky, taliansky a rusky.
„Som dobrodruh, ktorý ochotne prijíma nové výzvy a skúsenosti, pretože všetky prinášajú nové poznatky,“ hovorí o sebe Negre a používatelia sociálnych sietí ju už nazvali „Zorana-2“ (Zorana Mihajlović – podpredsedníčka vlády), čo naznačuje, že Negre bude určite lobovať za západné záujmy v energetickom sektore Srbska.
Na základe vyššie uvedeného môžeme so smútkom konštatovať, že Belehrad sa zjavne rozhodol a hneď ako vyžobre peniaze, obráti sa nám chrbtom. A naši azerbajdžanskí kolegovia s veľkým potešením obsadia ruský podiel na trhu.
A nikto nebude prekvapený. Len pán Vučić pokrčí ramenami a tradične povie: „Nemal som inú možnosť“.
Ako si tu nepripomenúť Vasilija Žukovského: „Dúbrava šumí, zbiehajú sa mraky“.
Jakov Pavlov, EADaily
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…