„Pamiatkari volajú o pomoc, ale vláda ich ignoruje. Podľa nového zákona sa majú z pamiatkových úradov stať stavebné. Spojili sme sa v ich mene, aby sme ich podporili – ochrancovia kultúrneho dedičstva, správcovia hradov, vlastníci a správcovia pamiatok, mestá a obce, archeologičky, architektky, akademičky a ďalšia odborná verejnosť.“ Píše na sociálnej sieti známe občianske združenie Čierne diery.
„Ako gesto podpory v utorok 15. februára o 19:00 zhasneme svetlo alebo vyvesíme čiernu vlajku na ikonických pamiatkach, klenotoch na Zozname svetového dedičstva UNESCO a mnohých ďalších stavbách po celom Slovensku.“
„Ak máte vo vašom okolí pamiatku ktorá si to zaslúži, pripíšte ju na náš zoznam a pridajte sa k nám.
BANSKÁ ŠTIAVNICA – Kalvária (UNESCO)
BANSKÁ ŠTIAVNICA – Nový zámok (UNESCO)
BARDEJOV – Historická mestská radnica (UNESCO)
SPIŠSKÝ HRAD (UNESCO)
BRATISLAVA – Hrad Devín
BRATISLAVA – Michalská veža
BRATISLAVA – Mirbachov palác
BRATISLAVA – Pálffyho palác
BRATISLAVA – Radničná veža
BRATISLAVA – Rómerov dom
BRATISLAVA – Slavín
BUDATÍNSKY HRAD
HRAD BECKOV
HRAD REVIŠTE
HRAD STREČNO
HRAD UHROVEC
KAŠTIEĽ STRÁŽKY
KATARÍNKA – Kláštor svätej Kataríny
KOŠICE – Dóm svätej Alžbety
KOŠICE – Historická mestská radnica
ORAVSKÝ HRAD
RUŽOMBEROK – Liptovské múzeum
RUŽOMBEROK – Galéria Ľudovíta Fullu
ZVOLENSKÝ ZÁMOK
… a ďalší sa pridávajú (aktualizované 11:30)
„Je to symbolický krok k tomu, čo nás čaká, ak parlament schváli nový návrh zákona o výstavbe. Pamiatky nám zmiznú z dohľadu na jeden večer – ale čo ich čaká po prijatí nového zákona? Systém ochrany pamiatok na Slovensku v súčasnosti nie je dokonalý. Ale transformácia na stavebné úrady, plánovaná rýchlo a bez legislatívneho, organizačného a finančného zabezpečenia bude znamenať paralýzu odbornej práce pamiatkarov a ohrozenie pamiatok,“ píšu Černe diery.
„Pripomienky odbornej verejnosti a pamiatkarov dosiaľ neboli akceptované. Otvorený list riaditeľov krajských pamiatkových úradov poslancom Národnej rady SR musel byť stiahnutý z webovej stránky Pamiatkového úradu SR.
Zopakujme si, o čo ide v novom stavebnom zákone. Nový systém zahltí odborníkov novou stavebnou byrokraciou a keď nebudú mať námietky voči stavebným zámerom v krátkej lehote, bude to znamenať automatický súhlas s búraním alebo stavaním. Byrokratická záťaž úradu sa zvýši viac ako dvojnásobne. Po novom majú pamiatkari stavby aj kolaudovať, aj viesť stavebné konanie, a teda kontrolovať, či má stavba dosť parkovacích miest alebo správnu výšku zábradlia. Po správnosti by sa však práca pamiatkarov mala prioritne sústrediť na ochranu kultúrneho dedičstva a jeho hodnôt. Hrozí, že mnohí zo svojej profesie radšej odídu.“
Pamiatková starostlivosť na Slovensku dosiahla vek 70 rokov a zároveň si pripomíname aj 30. výročie zápisu našich prvých lokalít do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Hrozí však, že nový stavebný zákon pamiatkovú starostlivosť pochová a s ňou aj naše kultúrne dedičstvo.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…