„Pamiatkari volajú o pomoc, ale vláda ich ignoruje. Podľa nového zákona sa majú z pamiatkových úradov stať stavebné. Spojili sme sa v ich mene, aby sme ich podporili – ochrancovia kultúrneho dedičstva, správcovia hradov, vlastníci a správcovia pamiatok, mestá a obce, archeologičky, architektky, akademičky a ďalšia odborná verejnosť.“ Píše na sociálnej sieti známe občianske združenie Čierne diery.
„Ako gesto podpory v utorok 15. februára o 19:00 zhasneme svetlo alebo vyvesíme čiernu vlajku na ikonických pamiatkach, klenotoch na Zozname svetového dedičstva UNESCO a mnohých ďalších stavbách po celom Slovensku.“
„Ak máte vo vašom okolí pamiatku ktorá si to zaslúži, pripíšte ju na náš zoznam a pridajte sa k nám.
BANSKÁ ŠTIAVNICA – Kalvária (UNESCO)
BANSKÁ ŠTIAVNICA – Nový zámok (UNESCO)
BARDEJOV – Historická mestská radnica (UNESCO)
SPIŠSKÝ HRAD (UNESCO)
BRATISLAVA – Hrad Devín
BRATISLAVA – Michalská veža
BRATISLAVA – Mirbachov palác
BRATISLAVA – Pálffyho palác
BRATISLAVA – Radničná veža
BRATISLAVA – Rómerov dom
BRATISLAVA – Slavín
BUDATÍNSKY HRAD
HRAD BECKOV
HRAD REVIŠTE
HRAD STREČNO
HRAD UHROVEC
KAŠTIEĽ STRÁŽKY
KATARÍNKA – Kláštor svätej Kataríny
KOŠICE – Dóm svätej Alžbety
KOŠICE – Historická mestská radnica
ORAVSKÝ HRAD
RUŽOMBEROK – Liptovské múzeum
RUŽOMBEROK – Galéria Ľudovíta Fullu
ZVOLENSKÝ ZÁMOK
… a ďalší sa pridávajú (aktualizované 11:30)
„Je to symbolický krok k tomu, čo nás čaká, ak parlament schváli nový návrh zákona o výstavbe. Pamiatky nám zmiznú z dohľadu na jeden večer – ale čo ich čaká po prijatí nového zákona? Systém ochrany pamiatok na Slovensku v súčasnosti nie je dokonalý. Ale transformácia na stavebné úrady, plánovaná rýchlo a bez legislatívneho, organizačného a finančného zabezpečenia bude znamenať paralýzu odbornej práce pamiatkarov a ohrozenie pamiatok,“ píšu Černe diery.
„Pripomienky odbornej verejnosti a pamiatkarov dosiaľ neboli akceptované. Otvorený list riaditeľov krajských pamiatkových úradov poslancom Národnej rady SR musel byť stiahnutý z webovej stránky Pamiatkového úradu SR.
Zopakujme si, o čo ide v novom stavebnom zákone. Nový systém zahltí odborníkov novou stavebnou byrokraciou a keď nebudú mať námietky voči stavebným zámerom v krátkej lehote, bude to znamenať automatický súhlas s búraním alebo stavaním. Byrokratická záťaž úradu sa zvýši viac ako dvojnásobne. Po novom majú pamiatkari stavby aj kolaudovať, aj viesť stavebné konanie, a teda kontrolovať, či má stavba dosť parkovacích miest alebo správnu výšku zábradlia. Po správnosti by sa však práca pamiatkarov mala prioritne sústrediť na ochranu kultúrneho dedičstva a jeho hodnôt. Hrozí, že mnohí zo svojej profesie radšej odídu.“
Pamiatková starostlivosť na Slovensku dosiahla vek 70 rokov a zároveň si pripomíname aj 30. výročie zápisu našich prvých lokalít do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Hrozí však, že nový stavebný zákon pamiatkovú starostlivosť pochová a s ňou aj naše kultúrne dedičstvo.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…