Opatrenie EU ETS 2, ktoré presadila vláda Českej republiky počas predsedníctva, bude nariaďovať vyplácanie kvót na energiu vykurovania domácností a zavedie vyplácania kvót na palivá v doprave. „Ale dieselové lokomotívy alebo súkromné lietadlá nebudú platiť povolenie! Je bizarné, aby dedko a babka platili príspevok v cene benzínu so svojou Fabiou na ceste k lekárovi, ale madam von der Leyenová počas letu prúdovým lietadlom nemusí,“ povedal pre ParlamentníListy.cz Vladimír Budinský.
Podľa odborníka na legislatívu EÚ Tomáša Břicháčka je ťažké si predstaviť, že by Česká republika mala šancu presadiť zmenu, ako sa minulý týždeň snažila presvedčiť vláda.
„Málokedy som videl predsedníctvo, ktoré by bolo úspešnejšie, cieľavedomejšie a profesionálnejšie ako české,“ chválil Českú republiku na konci šesťmesačného predsedníctva v decembri 2022 prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans. Dlhoročný európsky komisár sa tešil zo spôsobu, akým české predsedníctvo posunulo klimatický balík a osobitne ocenil skutočnosť, že českí vyjednávači dosiahli dohodu o emisnej reforme.
Tá okrem iného obmedzuje množstvo emisných kvót a poplatkov za emisie z cestnej dopravy a vykurovania budov. Kritici, že zmeny prichádzajú v najnevhodnejšom čase, pretože nákup čistých technológií zvýši dodatočné náklady na vysokú infláciu, boli prehlušení chválou Fialovej vlády a takmer každý člen vlády sa chválil úžasnými úspechmi päťkoaličnej vlády.
Premiér Petr Fiala si zrejme nepamätal Timmermansovu chválu z minulej stredy, keď sa na poslednú chvíľu pred zasadnutím kabinetu rozhodol odložiť schválenie troch dokumentov – štátnej energetickej politiky, politiky ochrany klímy a národného klimatického a energetického plánu. „Je mi jedno, že ráno čítam vo všetkých médiách, že vláda pripravuje nový Green Deal, že všetko zdražíme, že benzín bude stáť o desať korún viac a tak ďalej. Chápem, že ľudia sú vystrašení a nespokojní,“ povedal premiér a prezradil, čo zmenilo jeho názor. „Pozrieme sa na všetky dokumenty vo vláde, aby sme zistili, či nám niečo neuniklo. A ak áno, upravíme to. Je neprijateľné, aby vláda prijímala väčšie záväzky ako tie, ktoré prijala EÚ a ktoré boli dohodnuté pre Českú republiku v minulosti. Je tiež neprijateľné, aby sme zbytočne zvyšovali ceny vecí, ktoré nechceme zvyšovať ľuďom a firmám,“ povedal Petr Fiala.
Jeho slová by dokonca mohli znieť uveriteľne, nebyť Fialovej vlády, ktorá počas svojho predsedníctva rokovala presne o týchto materiáloch na európskej úrovni.
„Ba čo viac, v mnohých prípadoch ich dokonca pritvrdila v porovnaní s tým, čo sa od nej očakávalo! A teraz sa správa, akoby som nebol ničím, som hudobník. V skutočnosti vláda dúfala, že potichu schváli českú zelenú dohodu počas letnej uhorkovej sezóny. Niekoľko titulkov v médiách upozorňujúcich na následky však stačilo na to, aby sa vláda zľakla nespokojnosti ľudí a odložila implementáciu európskych nariadení do českého právneho systému. Teraz však klame, keď tvrdí, že „je neprijateľné, aby sme zbytočne zvyšovali ceny vecí, ktoré nechceme zvyšovať a ktoré nechceme zvyšovať ľuďom a spoločnostiam“. V skutočnosti chcela a chce toto zvýšenie cien – pretože inak by tento Green Deal a v tejto podobe na európskej úrovni počas svojho predsedníctva neschválila,“ upozorňuje ParlamentníListy.cz ekonómka Markéta Šichtařová.
„Táto vláda je zároveň autorom významnej časti týchto nariadení. Pravdou je, že odloženie schválenia „českej zelenej dohody“ neznamená jej neprijatie. Ide len o odklad schvaľovania bez toho, aby to malo vplyv na termín, kedy sa dopad na české domácnosti a firmy prejaví. Súbor opatrení na splnenie cieľov programu „Fit for 55″ bol schválený na úrovni Európskej komisie a v súčasnosti ho ešte treba vykonať na vnútroštátnej úrovni. Nezáleží na tom, či to vláda urobí tento, alebo budúci rok. Nezáleží na tom, či to urobí táto vláda alebo ďalšia. Vo všetkých prípadoch by malo do roku 2030 dôjsť k čistému zníženiu emisií aspoň o 55 percent v porovnaní s rokom 1990. Vláda sa teraz tvári, že sa snaží túto záležitosť zmierniť, ale už je neskoro – už to nie je možné, Európsky parlament ju schválil už dávno, s väčšinovou podporou poslancov z dnešnej päťstrannej koalície,“ zdôrazňuje šéf analytickej spoločnosti Next Finance.
Tomáš Břicháček, právnik špecializujúci sa na právo EÚ a autor nedávno vydanej knihy „Zelená dohoda – zelená dohoda“, je tiež skeptický voči sľubom a vyhláseniam premiéra Fialu. „Nariadenia, ktoré tvoria zelenú dohodu, poskytujú členským štátom v mnohých ohľadoch priestor na ďalšie sprísnenie ich politiky v oblasti klímy – môžu sa napríklad zamerať na dosiahnutie vyššieho podielu energie z obnoviteľných zdrojov, väčších úspor energie, väčšieho zníženia emisií v rámci systému spoločného úsilia alebo rýchlejšieho tempa obnovy budov, než je potrebné. Ale nefunguje to naopak. V podstate nie je priestor na zmierňovanie zelených požiadaviek,“ hovorí ParlamentníListy.cz Tomáš Břicháček.
/ hlavnydennik.sk /
Vo štvrtok, 12. decembra 2024 sa uskutočnil Protestný pochod Za budúcnosť kultúry! Organizátorom bola Platforma Otvorená kultúra. Táto…
Ukrajinské ozbrojené sily majú veľké a čoraz väčšie problémy pri Kursku, najmä po vstupe do…
Holandsko plánuje odovzdať Ukrajine dve štyridsaťročné mínolovky, ktoré boli predtým vyradené z prevádzky. Obe lode…
Hra okolo nefunkčných Nord Streams obsahuje viacero zaujímavých zápletiek. Nemecká línia zostáva najneistejšia, ale zároveň…
Modelovanie je nový spôsob komunikácie správ o nepriateľoch. Hizballáhu bolo povedané: ak neustúpite, Libanon sa…
“Podozrivý” z vraždy generála Kirillova bol zadržaný. Ukázalo sa, že ide o uzbeckého občana naverbovaného…