Trhová kapitalizácia kryptomien klesla za posledných 24 hodín o približne 3%. Dôvody tohto oslabenia nie sú úplne jednoznačné.
Bitcoin (BTC) sa aktuálne obchoduje za 26 700 dolárov, čo je o 2,6% menej, než pred 24 hodinami a takmer o 9% menej, než pred týždňom.
Oslabenie vidíme aj u Ethereum (ETH), ktoré kleslo za posledný deň na cenu 1 770 dolárov (-3%) a za týždeň o 7%.
Klesajú aj ďalšie väčšie kryptomeny, pričom v mínuse vyše 9% za posledných sedem dní sú aj XRP, Cardano, Dogecoin, Solana či Polygon.
Pokles v priebehu posledných 24 hodín nemožno hľadať v korelácii s akciovými trhmi, pretože tie v tomto týždni výraznejšie neoslabujú, ale naopak rastú.
Po zverejnení stredajšieho indexu CPI, teda dát o inflácii v USA, naopak technologicky index Nasdaq, s ktorým Bitcoin zväčša koreluje najintenzívnejšie, posilnil v stredu aj vo štvrtok.
V USA sa naďalej hovorí o kríze amerických bank, avšak predošlé pády Silicon Valley Bank, Signature Bank, First Republic Bank či Silvergate boli pre Bitcoin skôr “býčie” (v onom čase posilňoval), čiže ani tieto skutočnosti zrejme nesúvisia so súčasným oslabením ceny BTC.
Pozornosť si taktiež pýta téma navýšenia dlhového stropu USA, pričom ministerka financií USA Janet Yellenová opakovane upozorňuje, že Kongres má čas len do začiatku júna. Na vec tlačí už aj prezident Joe Biden, pričom yellenová upozorňuje, že ak by USA prvýkrát v histórii dlhový strop nezvýšili, malo by to pre ekonomiku katastrofálne dôsledky.
Pokiaľ ide o vývoj na akciových trhoch, nezdá sa však, že by boli trhy z týchto “ťahaníc” v Kongrese nervózne. Teda aspoň nie zatiľ.
Podľa dát CoinGlass došlo včera k likvidácii longových pozícii na BTC v hodnote 77 miliónov dolárova shortov v čiastke 18 miliónov dolárov. Tieto čiastky však sú nižšie, než predošlé významné likvidácie v tomto mesiaci.
Oslabovanie Bitcoinu podľa onchain dát prispelo aj k tomu, že počet bitcoinov, ktoré sú aktuálne v profite, klesol na mesačné mínium – 13,463 miliónov BTC.
Zaujímavosťou, ktorá môže teoreticky súvisieť s poklesom ceny BTC je, že priemerné poplatky za transakcie bitocinu klesli podľa dát ycharts.com pod 10 dolárov a zdá sa, že sa vracajú do normálu po prudkom raste z 2 až 3 dolárov za transakciu v závere apríla k vyše 30 dolárom 8. mája. Prispel k tomu veľký hype okolo štandardu BRC-20, ktorý umožnili vznik rôznych tokenov na bitcoinovej vrstve vrátane memecoinov ako sú PEPE.
Čiastočný pád tejto mánie, pokles transakcii na BTC a s tým súvisiace uvoľnenie mempoolu, mohol následne viesť k miernemu upokojeniu na trhu a korekcii cien.
Hashrate bitcoinu je stále vysoko, okolo úrovne 345 EH/s, čo je blízko historických maxím.
Indikátor Bitcoin Fear and Greed Index sa dostal na úroveň 49 bodov zo 100, ktorá ukazuje neutrálnu náladu. Ešte nedávno bol tento indikátor v zóne chamtivosti a ako sa zdá, opäť správne ukazoval, že trh s bitcoinom bol v prehnane optimistickej nálade.
Zdroj: Autor, Coinglass, Twitter, Glassnode/kryptonovinky.sk
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…