Aj v Čechách stále prebieha diskusia o nosení rúšok a respirátorov, rovnako ako na Slovensku. Kapacita vo svojom odbore, český biochemik Zdeněk Hostomský, krúti hlavou nad návrhmi českej obdoby našej pandemickej komisie. Jeden člen mu povedal, že má rúško brať ako symbol. Toto biochemik odmieta. „Je to symbol strachu a podriadenosti,“ hnevá sa.
„Respirátory vonku sú symbolom strachu a podriadenosti, kritizoval vládne opatrenia biochemik Zdeněk Hostomský vo vysielaní televízie CNN Prima NEWS. Zdôraznil, že on sám respirátor vonku nosiť nebude. Podľa neho sa ľudia rozvoľnenie nemusia báť, majú sa spoľahnúť na vedu a naučiť sa s vírusom žiť,“ informuje portál CNN Prima. Hostomský je riaditeľom Ústavu organickej chémie a biochémie Akadémie vied Českej republiky.
„Povinnosť nosiť rúška vonku je niečo tak absurdné. Prešiel som chorobou, som očkovaný, negatívne testovaný, tak prečo mám nosiť respirátor?“ pozastavil sa v českej spravodajskej televízii nad vládnym nariadením Zdeněk Hostomský.
Ten aj prezradil, že epidemiológ Rastislav Maďar, člen Interdisciplinárne skupiny pre epidemické situácie (Meses), ktorá radí ministerstvu zdravotníctva, mu vraj hovoril, nech to berie ako symbol. „Pre mňa je to symbol strachu a podriadenosti. Ani jedno z toho mi neimponuje, ja to nosiť nebudem,“ zdôraznil vo vysielaní CNN Prima NEWS biochemik.
Situácia po rozvoľnení podľa vedca už nebude rovnaká ako predtým. Nabáda, aby sa ľudia uvoľňovania nebáli. „Pretože medzi tým bolo 1,5 milióna ľudí očkovaných. Podľa odhadov 4,5 milióna ľudí chorobou prešlo, takže majú prirodzenú imunitu. Vlastne pre polovicu národa už vírus nie je tak nebezpečný. Počet ohrozených ľudí je stále menší, teda prirodzená tendencia nákazy je klesať. A so zvýšením očkovania sa to bude cielene ešte znižovať,“ vysvetlil pre Primu Hostomský.
Aké budeme mať leto, bude podľa vedca závisieť od krokov vlády i od ľudí. „Vidím tam určitú zotrvačnosť, ktorá s opatreniami zostala, aby vláda ukázala svoju dôležitosť. A nechce nič riskovať. Leto bude tak normálne, ako si ho urobíme. Nezávisí to až tak na víruse, ale na vláde a na nás,“ upozornil Hostomský.
Biochemik má vlastný názor aj na to, ako dlho majú ľudia protilátky. A nie je to to isté, čo tvrdia politici. Podľa vedca majú protilátky účinnosť u človeka dlhšie ako rok. „Teraz sa analyzovali ľudia z Rakúska, tá prvá generácia, ktorá bola v januári minulého roka infikovaná, a majú stále ochranné protilátky. Vírus sa až tak nezmenil,“ uviedol. Podľa Hostomského, koronavírusy sa nemenia tak dramaticky ako vírus chrípky. Tá sa preto musí preočkovávať každý rok.
Biochemik tvrdí, že ľudia sa musia s koronavírusmi jednoducho naučiť žiť. „Nevylučujem, že tento vírus sa po niekoľkých rokoch stane jedným z piatich koronavírusov, s ktorými zaobchádzame úplne normálne. Nedramatizoval by som to. Ale môže sa stať, že príde nejaký variant, ktorý je úplne nečakaný. Na to už však máme vakcíny. Spoľahnite sa na vedu a na to, že sa s vírusom naučíme žiť,“ apeloval riaditeľ Ústavu organickej chémie a biochémie Akadémie vied Českej republiky, Zdeněk Hostomský.
zdroj: hlavný denník
V novém rozhovoru se Jeffrey Sachs mimo jiné opět oprávněně obouvá do své rodné země…
Dokedy bude ešte ten vraj vyspelý Západ nabíjať zbrane na zabíjanie detí v Gaze? Medzinárodný…
Aby útočníci získali prístup k údajom obete, začali používateľom telegramu posielať správy s otázkou „Na…
VYHLÁSENIE – Rudolf Huliak, poslanec NR SR a predseda Národnej koalície. "RUDOLF HULIAK: DANKO NIE JE…
Premiér predstavil odvážnu víziu transformácie V4 na V5 a odkryl zákulisie európskej politiky dvojakého metra…
Titulná strana dnešného denníka Daily Mirror: “Kremeľ varuje Britániu: teraz ste vo vojne!” Nuž, varovali…