Americký miliardár Bill Gates sa už dlhodobo zaoberá témou eradikácie malárie prostredníctvom spoločnosti Oxitec, ktorej cieľom je vypustenie miliónov komárov, ktoré sú geneticky upravené.
Oxitec je britská biotechnologická spoločnosť, ktorá napreduje vo svojom kontroverznom pláne, ktorým je vypustenie stoviek miliónov komárov s hacknutými génmi. Má to byť nová experimentálna forma cielenej kontroly škodcov na Floride Keys.
Cieľom je v podstate predstaviť novú, geneticky pozmenenú verziu komára Aedes aegypti. Táto verzia môže šíriť choroby ako dengue a malária, no taktiež môže vyliahnuť iba mužské, nehryzúce potomstvo. Postupne sa tým má znižovať ich populácia.
V tomto experimente je zapojený aj Bill Gates, spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft a filantrop v oblasti verejného zdravia. Podieľa sa na financovaní spoločnosti, čo spoločnosť Oxitec potvrdila už v roku 2018. Gates tak robí prostredníctvom Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov, uvádza Futurism.
Ako portál pokračuje, na základe predošlých správ sa zdá, že Gatesova nadácia prisľúbila spoločnosti Oxitec v roku 2018 asi 4,1 milióna dolárov. Boli určené na vývoj nového komára zameraného na maláriu v Amerike, južnej Ázii a východnej Afrike.
Oxitec bol údajne tiež ocenený 5 miliónmi dolárov za svoje komáre Aedes – druh, ktorý sa má uvoľniť na Floride. Tieto financie dostal prostredníctvom iniciatívy Gates Foundation Global Grand Challenges v roku 2010.
Medzitým časopis Science Magazine v roku 2010 uviedol, že Gatesova nadácia vyčlenila 19,7 miliónov dolárov na projekt, v ktorom bol Oxitec zúčastnený.
Futurism oslovil spoločnosť Oxitec aj Gates Foundation s cieľom objasniť vzťah. Na jednej strane by experiment mohol viesť k mimoriadnemu spôsobu kontroly chorôb, ktorý by potenciálne zachránil státisíce životov ročne. Gatesova účasť však komplikuje už aj tak veľmi kritizovanú iniciatívu.
Kritici tvrdia, že by to mohlo zlyhať či otvoriť dvere viac znepokojujúcim aplikáciám tejto technológie. Zaráža ich taktiež predstava, že jeden z najbohatších ľudí na svete môže pomôcť presadiť experimenty s úpravou génov.
Eradikácia malárie je však na poprednom mieste zoznamu priorít spoločnosti Gates. Jeho filantropická investičná nadácia už roky nalieva peniaze do rôznych oblastí, napríklad do výskumu vakcín proti malárii.
Gates presadzuje myšlienku použitia geneticky modifikovaných komárov na elimináciu choroby od roku 2016. Ako Futurism informuje, stalo sa tak iba rok potom, čo spoločnosť Oxitec ukončila svoje prvé hromadné vypúšťanie komárov v Brazílii.
„Geneticky modifikované komáre ukazujú nádej pri potláčaní ďalších chorôb, takže sa tešíme na preskúmanie ich použitia spolu s doplnkovými intervenciami pri malárii,“ uviedol v roku 2016 v tlačovej správe riaditeľ venujúci sa malárii, Phillip Welkhoff.
Ako Futurism uviedol, proti vypúšťaniu komárov na Floride sa ostro stavia výrazná časť miestnej komunity, ako aj externí aktivisti a odborníci – hoci mnohí tvrdia, že pri lepšej kontrole a pokrokovejšom výskume by boli voči takejto aktivite otvorenejší.
Práve preto je v tomto prípade zjavné, že niektoré aspekty vypúšťania komárov s upraveným génom na Floride sú uponáhľané, slabo komunikované a miestnymi obyvateľmi zle prijímané.
Kritici taktiež tvrdia, že v pláne spoločnosti Oxitec sú vedecké nedostatky a nedostatočné bezpečnostné testy. Podľa nich neexistujú žiadne nezávisle preverené dôkazy o tom, že komáre skutočne znížia prenos chorôb na Floride.
Zdroj: startitup.sk
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…
Prezident Peter Pellegrini sa vyjadril k incidentu, ktorý sa udial v Prezidentskom paláci pri udeľovaní…
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SSD) vo svojom príspevku na sociálnej…
Spojené štáty americké zvýšili dovoz komponentov lietadiel z Ruska. USA nakúpili v Rusku maximálny počet…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar v rozhovore pre agentúru TASS uviedol, že premiér Robert…