Rovnako, ako test SD Biosensor, ani Abbiot Panbio, nie je schopný úplne vylúčiť infekciu Covid-19.
Dobrodinec a filantrop Bill Gates už v apríli povedal: „Rozvojové krajiny sú zatiaľ zodpovedné len za malú časť hlásených globálnych infekcií. Jednou z priorít našej nadácie je pomôcť zlepšiť testovanie v týchto krajinách, aby poznali svoju situáciu.“ V tomto trende pokračuje aj v druhej vlne pandémie. Jeho Nadácia (Bill & Melinda Gates Foundation), spolu so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), uzavrela samostatné dohody o objemovej záruke s producentmi rýchlych diagnostických testov – americkou firmou Abbott a juhokórejskou firmou SD Biosensor. Krajinám s nízkym a stredným príjmom spoločne prisľúbili dodať 120 miliónov týchto testov na Covid-19.
Cena je momentálne stanovená na 5 dolárov (4,3 eurá) za kus, WHO uviedla, že ešte očakáva zníženie nákladov. Testy sú vhodné hlavne pre krajiny, ktoré nemajú rozsiahle laboratórne vybavenie alebo vyškolených zdravotníckych pracovníkov na vykonávanie molekulárnych PCR testov. Tento krok prichádza po tom, čo WHO, 22. septembra schválila prvý rýchly test detekcie covid-19 pre núdzové použitie – antigénový test SD Biosensor, ktorý poskytuje výsledok v priebehu 15-30 minút.
Je to ten istý test, ktorý kúpila aj Matovičova vláda od juhokórejskej firmy. Test firmy Abbott s názvom Abbiot Panbio, môže poskytnúť výsledky za 10-20 minút a použije sa pri ňom vzorka krvi z prsta. Spoločnosť tvrdí, že má citlivosť 96,2%.
Rovnako, ako test SD Biosensor, ani Abbiot Panbio, nie je schopný úplne vylúčiť infekciu Covid-19. „Test poskytuje predbežné výsledky. Negatívne výsledky nevylučujú infekciu SARS-CoV-2 a nemôžu byť použité ako jediný základ pre liečbu alebo rozhodnutia manažmentu,“ uvádza sa na webovej stránke spoločnosti Abbott. Zamerajme sa teraz na testy SD Biosensor, ktorými budú testovať obyvateľov Oravy, už tento víkend.
Antigénové testy SD Biosensor zisťujú prítomnosť špecifického proteínu (antigénu) na povrchu vírusu. Najlepšie fungujú, keď je človek testovaný v počiatočných štádiách infekcie, teda keď je vírusová nálož najvyššia.
Odber sa robí z nosohltana (obrázok), odkiaľ sa výterom za asi desať sekúnd odoberie potrebná vzorka.
Samotný výter môže byť nepríjemný, mnohí ľudia po ňom krvácajú z nosa. Vzorky sa neposielajú do laboratória, ale vyhodnocujú sa priamo na mieste odberu. Po výtere sa odberová štetka vloží do skúmavky s roztokom, kde sa vyextrahuje. Tekutina, ktorá je v skúmavke sa následne nakvapká na „doštičku“. Ak je človek pozitívny, objavia sa na doštičke dve paličky, podobne ako pri tehotenskom teste.
Testovanie začalo v októbri až v 20 krajinách Afriky. „Testovanie je kritickým základným kameňom reakcie na COVID-19, ktorý umožňuje krajinám sledovať vírus a už teraz sa pripraviť na zavedenie vakcín, ktoré budú k dispozícii,“ zdôrazňuje na svojej webovej stránke WHO. Takisto vláda Spojeného kráľovstva rokuje so spoločnosťami o zakúpení rýchlych testov. Hovorca ministerstva zdravotníctva a sociálnej starostlivosti povedal: „Zvyšujeme kapacitu na 500 000 testov denne do konca októbra.“
Podľa príbalového letáku testu, vyvinutého spoločnosťou SD Biosensor, však existujú určité obmedzenia. „Negatívny výsledok môže nastať, ak je koncentrácia antigénu alebo protilátky vo vzorke pod detekčným limitom testu alebo, ak bola vzorka odobratá nesprávne, preto negatívny výsledok testu nevylučuje možnosť SARS-CoV-2 infekcie, preto by pozitivity mali byť potvrdené aj vírusovou kultúrou alebo molekulárnym testom.“
Napriek tomu WHO schválila test na núdzové použitie s tým, že je rýchlejší a lacnejší ako laboratórne testy a umožní krajinám zvýšiť tempo testovania, sledovania a liečby ľudí na covid-19, najmä v oblastiach s nedostatočným zdravotníckym systémom.
Nerozumiem prečo ich kúpila Slovenské republika, keď u nás nemáme podmienky podobné Afrike. Tento typ testu navyše nie je určený na plošné testovanie a nie je vhodný pre bezpríznakových pacientov.
Bývalý politik Miroslav Beblavý takisto spochybňuje funkčnosť testov. „Priamo v zmluve je uvedené, že dodávateľ garantuje senzitivitu testu aspoň 93 %, to znamená, že zo 100 pozitívnychm 7 ide domov v presvedčení, že sú ok, aj keď nie sú,“ napísal Beblavý.
Matematik Richard Kollár upozornil, že problémom testov môže byť ich nižšia senzitivita a vyššia špecificita. V praxi sa môže stať, že testy identifikujú ako pozitívnych aj množstvo ľudí, ktorí v skutočnosti nie sú nositeľmi vírusu SARS-CoV-2. Antigénové testy totiž môžu mať vyššie skóre tzv. falošnej pozitivity a pri veľmi veľkej vzorke populácie by mohlo ísť o relatívne vysoký počet ľudí, ktorí sa dozvedia nesprávny výsledok, upozornil p. Kollár.
Možno sa pred zakúpením testov, mala preveriť ich spoľahlivosť v krajinách, kde už boli vyskúšané. Napríklad Manchesterské zdravotnícke centrum ešte 10.7.2020 oznámilo, že 35 osôb zo 63 osôb, ktoré boli antigénovým testom určené ako pozitívne, podstúpilo následne PCR test. Z týchto 35 ľudí antigén pozitívnych bolo 33 negatívnych a iba dvaja pozitívni, pomocou testu PCR.
Miestne ministerstvo zdravotníctva zaobchádzalo s osobami pozitívnymi po antigénovom teste, ako s predpokladanými pozitívnymi prípadmi a odporúčalo potvrdzujúci PCR test.
Keď v tejto malej vzorke bolo nesprávne označených 95% antigénových pozitivít, ktoré PCR testy hodnotili negatívne, čo to spôsobí pri plošnom testovaní na Slovensku? Motivovať zdravotníkov 20-eurovým príplatkom za pozitívny výsledok, je tiež povážlivé. A čo ľudia, ktorí sa testov nezúčastnia? Budú automaticky zaradení medzi pozitívnych?
Autor: Marcela Hoffmannová
Zdroj: zemavek.sk
Ďalšie zdroje:
/1/ Covid-19: 120 miliónov rýchlych testov prisľúbilo krajinám s nízkym a stredným príjmom, bmj.com, 2.10.2020
/2/ Globálne partnerstvo s cieľom sprístupniť 120 miliónov cenovo dostupných a rýchlych testov COVID-19 pre krajiny s nízkym a stredným príjmom, who.int/news, 28.9.2020
/3/ Prvá moderná pandémia, GatesNotes, 23.4.2020
/4/ Testing company says Manchester antigen tests were accurate, VTDigger, 21.8.2020
/5/ facebook Miroslav Beblavý 18.10.2020, facebook Richard Kollár 19.10.2020
/6/ UPDATE ON POSITIVE ANTIGEN TESTS REPORTED FROM MANCHESTER AREA, healthvermont.gov, 19.7.2020
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak sa zúčastnil konferencie V4 vo Varšave, kde boli všetci predsedovia…
Pred dvomi dňami sme v redakcii HD uverejnili text s titulokm “Zaujímal ich môj odpadkový kôš,”…
Rýchly "prelet" nad statusmi opozičných politikov dňa 17.novembra 2024! Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia.…
Politológ z univerzity v kanadskej Ottawe, Ivan Katchanovski, ktorý sa narodil na Ukrajine, prezradil, že…
O preverovaní prinajmenej neštandardných vzťahov medzi šéfkou Európskej komisie Leyenovou a predstaviteľmi farma firmy Pfizer…
Na dobýjaní Pokrovska armádou Ruskej federácie sa účinne podieľajú americké tanky a bojové vozidlá pechoty. Ruská armáda…