zamyslenie

Big Pharma míňa viac peňazí na zvyšovanie bohatstva akcionárov ako na výskum a vývoj

Vedúci predstavitelia farmaceutického priemyslu budú mať v novom roku plné ruky práce so zvýšením cien viac ako 350 liekov, ktoré predávajú v Spojených štátoch, a budú mať plné ruky práce s opakovaním svojho zaužívaného tvrdenia, že takéto zvýšenie je nevyhnutné na podporu nákladov na výskum a vývoj.

Tvrdia, že zníženie cien liekov by znížilo zisky a potlačilo inovácie produktov. Ak však preskúmame dôkazy, ukáže sa, že pravda je celkom iná. Nedávna štúdia ukazuje, že medzi rokmi 2012 a 2021 minuli veľké farmaceutické spoločnosti v Spojených štátoch viac peňazí na odkup akcií a dividendy akcionárov ako na výskum a vývoj.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Štúdia, ktorú napísali ekonómovia William Lazonick , emeritný profesor ekonómie na University of Massachusetts, a Öner Tulum , výskumník z Brown University na Rhode Island, popisuje, ako dôkazy silne odporujú tvrdeniu farmaceutického priemyslu, že je potrebné, aby ceny liekov neboli regulované

s cieľom vytvárať zisky na opätovné investovanie do inovatívnych nových liekov.

V skutočnosti sa farmaceutické spoločnosti namiesto využívania ziskov na zvýšenie investícií zameriavajú na udržiavanie vysokých cien liekov, aby masívnou distribúciou akcionárom mohli zvýšiť výnosy svojich verejne obchodovaných akcií.

Čo odhaľuje štúdia

Štúdia odhaľuje, že v rokoch 2012 až 2021 štrnásť (14) najväčších verejne obchodovaných farmaceutických spoločností v Spojených štátoch minulo 747 miliárd dolárov na spätné odkúpenie akcií a akcionárske dividendy – sumu, ktorá presahuje 660 miliárd dolárov, ktoré minuli na výskum a vývoj liekov.

Spätné odkupy akcií firmy čoraz viac využívajú ako prostriedok na manipuláciu cien svojich akcií. Spätným odkúpením akcií svojich vlastných akcií znižujú počet dostupných akcií a zvyšujú hodnotu tých, ktoré zostávajú.

Hodnota spoločnosti ako taká môže byť umelo navýšená bez ohľadu na účinnosť alebo bezpečnosť jej produktov. Aj keď je táto prax v Spojených štátoch legálna od roku 1982 a odvtedy sa rozšírila, autori štúdie tvrdia, že by mala byť zakázaná.

Potreba radikálnej reformy globálneho systému zdravotníctva

Zistenia tejto štúdie jasne ukazujú, že farmaceutický priemysel vo svojom jadre nie je v skutočnosti zdravotníckym priemyslom; ide o investičné odvetvie, ktorého primárnym účelom je obohatenie bankových zostatkov jeho akcionárov.

Pre vyšších manažérov vedúcich svetových farmaceutických spoločností sú potreby ľudského zdravia veľmi slabou sekundou za generovaním obrovského bohatstva a zisku. Akokoľvek sa to môže zdať zvrátené, nie je ani v záujme farmaceutického priemyslu predchádzať chorobám. Naopak, v skutočnosti; trvalá existencia a rozširovanie problémov ľudského zdravia je predpokladom finančného rastu odvetvia.

Aj keď British Medical Journal teraz otvorene priznáva, že farmaceutický priemysel skazil medicínu , potreba radikálnej reformy globálneho systému zdravotnej starostlivosti nebola nikdy naliehavejšia. Alternatívny model – zameriavajúci sa na prevenciu chorôb a využívanie vedecky podložených prírodných zdravotných prístupov – už existuje.

Jeho implementácia v neziskovej forme a poskytovanie bezplatného zdravotného vzdelávania ľuďom všetkých vekových kategórií bude životne dôležité pre zabezpečenie jeho dlhodobého úspechu a prežitia. Štúdia Lazonicka a Tuluma v podstate bez pochybností dokazuje, že finančný obchodný model farmaceutického priemyslu je smrteľne chorý a neschopný reformy.

Paul Anthony Taylor

O autorovi: Výkonný riaditeľ Zdravotnej nadácie Dr. Ratha a jeden zo spoluautorov našej výbušnej knihy „ Nacistické korene „bruselskej EÚ “, Paul je tiež naším expertom na Codex Alimentarius Commission a má skúsenosti s očitými svedkami, ako oficiálneho delegáta pozorovateľa na jeho zasadnutiach. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

globalresearch/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

12 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

14 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

14 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

14 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

14 hodín ago