Vedúci predstavitelia farmaceutického priemyslu budú mať v novom roku plné ruky práce so zvýšením cien viac ako 350 liekov, ktoré predávajú v Spojených štátoch, a budú mať plné ruky práce s opakovaním svojho zaužívaného tvrdenia, že takéto zvýšenie je nevyhnutné na podporu nákladov na výskum a vývoj.
Tvrdia, že zníženie cien liekov by znížilo zisky a potlačilo inovácie produktov. Ak však preskúmame dôkazy, ukáže sa, že pravda je celkom iná. Nedávna štúdia ukazuje, že medzi rokmi 2012 a 2021 minuli veľké farmaceutické spoločnosti v Spojených štátoch viac peňazí na odkup akcií a dividendy akcionárov ako na výskum a vývoj.
Štúdia, ktorú napísali ekonómovia William Lazonick , emeritný profesor ekonómie na University of Massachusetts, a Öner Tulum , výskumník z Brown University na Rhode Island, popisuje, ako dôkazy silne odporujú tvrdeniu farmaceutického priemyslu, že je potrebné, aby ceny liekov neboli regulované
s cieľom vytvárať zisky na opätovné investovanie do inovatívnych nových liekov.
V skutočnosti sa farmaceutické spoločnosti namiesto využívania ziskov na zvýšenie investícií zameriavajú na udržiavanie vysokých cien liekov, aby masívnou distribúciou akcionárom mohli zvýšiť výnosy svojich verejne obchodovaných akcií.
Štúdia odhaľuje, že v rokoch 2012 až 2021 štrnásť (14) najväčších verejne obchodovaných farmaceutických spoločností v Spojených štátoch minulo 747 miliárd dolárov na spätné odkúpenie akcií a akcionárske dividendy – sumu, ktorá presahuje 660 miliárd dolárov, ktoré minuli na výskum a vývoj liekov.
Spätné odkupy akcií firmy čoraz viac využívajú ako prostriedok na manipuláciu cien svojich akcií. Spätným odkúpením akcií svojich vlastných akcií znižujú počet dostupných akcií a zvyšujú hodnotu tých, ktoré zostávajú.
Hodnota spoločnosti ako taká môže byť umelo navýšená bez ohľadu na účinnosť alebo bezpečnosť jej produktov. Aj keď je táto prax v Spojených štátoch legálna od roku 1982 a odvtedy sa rozšírila, autori štúdie tvrdia, že by mala byť zakázaná.
Zistenia tejto štúdie jasne ukazujú, že farmaceutický priemysel vo svojom jadre nie je v skutočnosti zdravotníckym priemyslom; ide o investičné odvetvie, ktorého primárnym účelom je obohatenie bankových zostatkov jeho akcionárov.
Pre vyšších manažérov vedúcich svetových farmaceutických spoločností sú potreby ľudského zdravia veľmi slabou sekundou za generovaním obrovského bohatstva a zisku. Akokoľvek sa to môže zdať zvrátené, nie je ani v záujme farmaceutického priemyslu predchádzať chorobám. Naopak, v skutočnosti; trvalá existencia a rozširovanie problémov ľudského zdravia je predpokladom finančného rastu odvetvia.
Aj keď British Medical Journal teraz otvorene priznáva, že farmaceutický priemysel skazil medicínu , potreba radikálnej reformy globálneho systému zdravotnej starostlivosti nebola nikdy naliehavejšia. Alternatívny model – zameriavajúci sa na prevenciu chorôb a využívanie vedecky podložených prírodných zdravotných prístupov – už existuje.
Jeho implementácia v neziskovej forme a poskytovanie bezplatného zdravotného vzdelávania ľuďom všetkých vekových kategórií bude životne dôležité pre zabezpečenie jeho dlhodobého úspechu a prežitia. Štúdia Lazonicka a Tuluma v podstate bez pochybností dokazuje, že finančný obchodný model farmaceutického priemyslu je smrteľne chorý a neschopný reformy.
Paul Anthony Taylor
O autorovi: Výkonný riaditeľ Zdravotnej nadácie Dr. Ratha a jeden zo spoluautorov našej výbušnej knihy „ Nacistické korene „bruselskej EÚ “, Paul je tiež naším expertom na Codex Alimentarius Commission a má skúsenosti s očitými svedkami, ako oficiálneho delegáta pozorovateľa na jeho zasadnutiach. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
globalresearch/skspravy.sk
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisudátumov a miest, v ktorých…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…