Biely dom uviedol, že odstúpenie Ruska od Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE) je sklamaním a Moskva podľa Johna Kirbyho, koordinátora strategickej komunikácie v Národnej bezpečnostnej rade, nenechala Washington inú možnosť, ako od zmluvy odstúpiť.
V noci 7. novembra Rusko definitívne ukončilo procedúru odstúpenia od zmluvy CFE. Zodpovedajúci zákon predtým podpísal ruský prezident Vladimir Putin. Ruské ministerstvo zahraničných vecí poznamenalo, že vstup Fínska do NATO a postup prijatia Švédska do aliancie boli „poslednou kvapkou“, ktorá spôsobila, že Rusko muselo odstúpiť od zmluvy CFE.
V súvislosti s odstúpením Ruska od zmluvy CFE ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že nevidí možnosť uzatvárania dohôd s krajinami NATO v oblasti kontroly zbrojenia, keďže orgány krajín bloku „jasne preukázali svoju neschopnosť vyjednávať .”
Krajiny NATO v utorok oznámili svoj zámer pozastaviť účasť na zmluve v súvislosti s ukončením procedúry vystúpenia Ruska.
“Je to sklamanie. Prial by som si povedať, že je to prekvapujúce, ale nie je. Nedali Spojeným štátom a našim spojencom v NATO inú možnosť, ako ukončiť aj naše záväzky vyplývajúce zo zmluvy,” povedal Kirby na brífingu. Rusko podľa neho „technicky“ porušilo zmluvu spustením vojenskej operácie na Ukrajine.
Kirby v utorok skôr uviedol, že Spojené štáty môžu v záujme „ochrany“ NATO vykonať zmeny v rozmiestnení síl v Európe po odstúpení Ruska od zmluvy CFE.
Zmluva o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE) bola podpísaná 19. novembra 1990 v Paríži (Francúzsko) splnomocnenými zástupcami 16 členských štátov NATO a šiestich členských štátov Varšavskej zmluvy (WAP) a nadobudla platnosť 9. novembra 1992 .
Nezúčastnili sa jej neutrálni a nezaradení účastníci Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe (KBSE, od roku 1995 – OBSE) a samotná zmluva bola uzavretá. Vstup štátov, ktoré vtedy neboli členmi NATO, a Varšavskej varšavskej divízie do nej nebol zamýšľaný.
Zmluva CFE stanovila maximálne skupinové a individuálne úrovne pre krajiny NATO a Varšavskej zmluvy pre päť typov zbraní a vojenského vybavenia limitovaných zmluvou (LTME) – bojové tanky, bojové obrnené vozidlá (AFV), delostrelectvo, útočné lietadlá a útočné vrtuľníky.
Takéto úrovne boli stanovené nielen pre dve skupiny štátov ako celok, ale aj pre takzvané bočné regióny – južný a severný, aby sa zohľadnili obavy „bočných“ štátov, predovšetkým Turecka na juhu. a Nórsko na severe.
V roku 1992 boli ustanovenia zmluvy doplnené o záväzky jej zmluvných strán s ohľadom na obmedzenie počtu personálu ich konvenčných ozbrojených síl v zóne uplatňovania zmluvy (táto zóna zahŕňala len európsku časť územia tzv. bývalý ZSSR a súčasné Rusko, ako aj len časť územia Turecka).
skspravy.sk
V niektorých prípadoch ich koncentrácia prekračuje normu stokrát. Vedci analyzovali vzorky riečnej vody z celého…
Dr. Galina Petrovna Červonskaja – Kandidát biologických vied, člen Ruského národného výboru pre bioetiku Ruskej…
Ruskí vedci objavili záhadnú vlastnosť kyklopských štruktúr. Myšlienka nasmerovania elektromagnetického žiarenia na Cheopsovu pyramídu vznikla…
usporiadatelia snažia o skvalitnenie hodnoty života návštevníkov prostredníctvom prednášok, skúseností vystavovateľov, alebo pre tých, čo chcú…
The magazine People’s Voice - Hlas Ľudí je US zdroj, ktorý nie je medzi významnými…
Údernú silu supermodernej ruskej nadzvukovej rakety Orešnik prirovnal k ničivej sile meteoritu. Ruský prezident má…