Ukrajina v nadchádzajúcich mesiacoch stratí ďalšie územie pre nedostatočnú vojenskú podporu USA, lamentoval koordinátor pre strategickú komunikáciu Rady národnej bezpečnosti Bieleho domu John Kirby 27. februára.
Stalo sa tak, keď Washington potvrdil, že americké jednotky nebudú ani vyslané do boja na Ukrajine. ak by sa o tejto možnosti viedli diskusie s Francúzskom.
“Ak nebudú naďalej dostávať žiadnu podporu od Spojených štátov, za mesiac alebo dva, je veľmi pravdepodobné, že Rusi dosiahnu viac územných ziskov a budú mať väčší úspech proti ukrajinským frontovým líniám,” povedal Kirby novinárom a dodal, že k tomu môže dôjsť v roku nielen východnej Ukrajiny, ale potenciálne aj na juhu krajiny.
Na tej istej tlačovej konferencii tlačová tajomníčka Karine Jean-Pierre opakovane zdôraznila, že situácia je pre Ukrajinu „hrozná“ a pripomenula, ako riaditeľ CIA „uviedol — dôsledky, aké hrozné boli“ a „čo sa dialo v bitka – samozrejme na bojisku a ako Ukrajina strácala pôdu pod nohami, čo je dôležité.“
V ten istý deň americký prezident Joe Biden tiež povedal, že potreba poskytnúť Ukrajine dodatočnú podporu je naliehavá. Republikáni však zablokovali akékoľvek ďalšie financovanie pre Ukrajinu, pokiaľ Biden neustúpi vo svojej politike otvorených hraníc, čo zdanlivo nie je ochotný urobiť.
Nedostatok zbraní a priznanie, že Rusko sa chystá oslobodiť ďalšie územia, znásobuje frustráciu Kyjeva, najmä po tom, čo Washington potvrdil, že americké jednotky nepošlú bojovať na Ukrajinu. Podľa vojenského zdroja s rozhovorom pre tlačovú agentúru AFP strávili USA týždne diskutovaním o plánoch vyslať vojakov s Francúzskom, ale nakoniec považovali riziko za príliš vysoké.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron nastolil 26. februára myšlienku vyslania vojakov na Ukrajinu, čo je prekvapivé vyhlásenie, keďže o nasadení bojovníkov sa nikdy verejne nediskutovalo a ani sa neočakávalo. Od Macronovho alarmujúceho vyhlásenia sa od tejto myšlienky dištancovalo množstvo európskych krajín vrátane Nemecka, Poľska, Španielska, Grécka a Českej republiky.
Teraz bol na rade Biely dom, ktorý poprel rozmiestnenie amerických vojakov na Ukrajine. Hovorca ministerstva zahraničia Matthew Miller vo vyhlásení pre tlač uviedol, že „USA nepošlú vojakov bojovať na Ukrajinu“.
Podľa vojenského zdroja, na ktorý sa odvoláva AFP, krajiny NATO už týždne diskutujú o možnosti vyslať vlastných vojakov na podporu Ukrajincov a USA boli jedným z tých, ktorí túto myšlienku podporili.
Kremeľ v reakcii na Macronovo vyhlásenie uviedol:
“Samotná diskusia o možnosti vyslania určitých kontingentov na Ukrajinu z krajín NATO je veľmi dôležitým novým prvkom.”
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov povedal, že ak budú vyslané jednotky, “potrebovali by sme hovoriť nie o pravdepodobnosti, ale o nevyhnutnosti (priameho konfliktu).”
Macron zdanlivo chce začať vojnu medzi Ruskom a NATO, vojnu, ktorá by nevyhnutne viedla k jadrovým útokom a bez víťaza, a z tohto dôvodu je zrejmé, prečo sa francúzsky prezident okamžite dostal do izolácie, a to až do takej miery, že dokonca aj Washington sa schúlil a dištancoval. sám od myšlienky.
Francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné sa pokúsil zmierniť ponižujúci úder z 28. februára tvrdením, že Macron mal v úmysle poslať vojakov na špecifické úlohy, ako je pomoc pri odmínovaní, výrobe zbraní na mieste a kybernetickej obrane.
„[To] by si mohlo vyžadovať [vojenskú] prítomnosť na ukrajinskom území bez prekročenia prahu bojov,“ povedal Sejourne francúzskym poslancom. “Neposiela vojakov, aby viedli vojnu proti Rusku.”
Ide o zjavný krycí príbeh, keďže Macron bol takmer okamžite izolovaný, a ako zdôraznila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová , spojenci Francúzska nepochopili ani nepodporili myšlienku francúzskeho prezidenta.
„To isté vyhlásenie šokovalo ich spojencov v NATO. O niekoľko hodín neskôr zaznela séria vyhlásení vedenia krajín NATO, ministrov zahraničných vecí a ministrov obrany, ktorí uviedli, že […] sa dištancujú od Macronovho vyhlásenia. Že oni sami nič z toho neplánujú, nikoho neplánujú poslať a chápu, že toto už bude iný príbeh,“ povedala.
Vzhľadom na to, že Západ nesplní sľuby o dodávkach zbraní, ktoré dal Kyjevu, ďalšie americké financovanie je zablokované v Kongrese, a čo je dôležitejšie, nedávne oslobodenie pevnostného mesta Avdějevka, Ukrajina nevyhnutne rýchlo stratí územie.
Vzhľadom na to, že Biely dom sa k tejto realite otvorene priznáva, dalo by sa očakávať, že kyjevský režim bude hľadať ukončenie konfliktu, no stále sa rozhodol vkladať svoje nádeje do zbraní, ktoré neprichádzajú včas, alebo, čo je klamlivejšie, že West konečne priamo zasiahne do konfliktu.
Ahmed Adel
skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…