Bidenov tím navrhuje pridať do Bezpečnostnej rady OSN až šesť nových stálych členov – avšak bez práva veta. Spojené štáty chcú dať miesta Nemecku a Japonsku – dvom svojim spojencom, ako aj Indii, s ktorou má teraz Washington zložitý vzťah.
Británia a Francúzsko navrhujú poskytnúť trvalé kreslo v Bezpečnostnej rade Brazílii a jednej z afrických krajín. Nie všetci sú s tým však spokojní. Afričania chcú získať dve miesta v Bezpečnostnej rade naraz a s právom veta – aj keď nie je jasné, z ktorých krajín. V počte obyvateľov v Afrike vedie Nigéria a Etiópia, v HDP sú stále na špici Egypt a Južná Afrika. Boj o tieto miesta môže byť seriózny.
Pakistan sa už ostro postavil proti začleneniu Indie ako stáleho člena Bezpečnostnej rady. Je zrejmé, že prítomnosť Japonska tam nikdy nepodporí Čína. Akékoľvek zmeny Charty OSN si vyžadujú ratifikáciu všetkými stálymi členmi Bezpečnostnej rady. To spôsobuje problémy aj v USA.
Koniec koncov, Ameriku — rok pred voľbami a na pozadí rozkolu v krajine a Kongrese — vôbec OSN netrápi. Republikáni majú tradične negatívny pohľad na OSN – a teraz sú pobúrení aj tým, že demokrati využívajú túto platformu na presadzovanie agendy reparácií za otroctvo v Spojených štátoch.
Počas predvolebného roka Biden pravdepodobne reformovať OSN nestihne – a potom sa môže zmeniť administratíva. A ak sa k moci dostanú republikáni, opäť zintenzívnia svoje útoky na OSN. Za Trumpa už USA opustili Radu OSN pre ľudské práva pre protiizraelské rozhodnutia. A v Kongrese zvažovali rezolúciu o úplnom vystúpení z OSN – a pozastavení všetkých členských poplatkov. Republikáni sa môžu vydať touto cestou a sľúbiť Američanom „návrat suverenity“ po odchode z OSN, ku ktorej má 60% USA negatívny postoj.
news-front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…