Ukrajina: Iskra pre jadrovú vojnu? Niekto by si myslel, že je nepochybné povedať, že v akomkoľvek zahraničnom konflikte, ktorého stranou sú USA, by Pentagon a Biely dom reflexívne urobili dve veci:
1) stanoviť ciele, ktoré sú prospešné pre USA
2) mať primeranú šancu na úspech.
Každého Američana by malo znepokojiť, keď sa dozvie, že súčasná stratégia Washingtonu týkajúca sa rusko-ukrajinskej vojny, žiaľ, nerobí ani jedno.
Počas improvizovanej návštevy mesta Izjum minulý mesiac po tom, čo ukrajinskí vojaci v rámci svojej charkovskej ofenzívy znovu dobyli centrum obyvateľstva, prezident Volodymyr Zelenskij povedal, že jeho jednotky pochodujú „v ústrety víťazstvu“ a že ukrajinská vlajka opäť viala v Izjume a bude čoskoro viať „v každom ukrajinskom meste a dedine“.
O dva dni neskôr sa zdalo, že Biden s týmto cieľom súhlasí, keď pre 60 minút povedal, že „(vy)víťaziť vo vojne na Ukrajine znamená úplne dostať Rusko z Ukrajiny a uznať [ukrajinskú] suverenitu“. V pondelok v reakcii na novú vlnu rakiet, ktoré odpálili na množstvo ukrajinských miest, Biden povedal, že útoky „iba ešte viac posilnia náš záväzok stáť pri ľude Ukrajiny tak dlho, ako to bude potrebné“.
Z kontextu by sa zdalo, že Bidenov sľub „tak dlho, ako to bude trvať“, znamená, že Spojené štáty budú podporovať Ukrajinu, kým Ukrajina nezvíťazí, čo je definované vyhnaním Ruska z celého územia – a v tom spočíva strategický problém Ameriky.
V máji riaditeľ CIA William Burns povedal, že si myslí, že Putin je „v rozpoložení, v ktorom neverí, že si môže dovoliť prehrať“. Minulý mesiac Tobias Ellwood, predseda užšieho výboru pre obranu britského parlamentu, dodal, že „Putin je teraz v kúte; toto je pravdepodobne vtedy, keď je najnebezpečnejší.“
Zahnať do kúta muža s výhradnou autoritou na odpálenie pre krajinu, ktorá vlastní najväčší arzenál jadrových hlavíc na planéte, nie je múdre. Túto skutočnosť však zrejme niektorí najvyšší predstavitelia a generáli vo výslužbe na Západe stratili.
V súvislosti s jeho vyhlásením, že Rusko jednostranne anektuje časti východnej Ukrajiny, Putin vyhlásil, že by neváhal použiť jadrové zbrane, ak by bol presvedčený, že ruské územie je ohrozené. Odpor zo Západu bol pochopiteľný a okamžitý. Nebolo to však dobre premyslené.
Bývalý generálny riaditeľ a riaditeľ CIA David Petraeus tvrdil, že Spojené štáty by mali viesť „úsilie NATO, ktoré by zlikvidovalo všetky ruské konvenčné sily, ktoré môžeme vidieť a identifikovať na bojisku na Ukrajine a tiež na Kryme a na každej lodi v Čiernom mori“.
Šéf EÚ pre politiku Josep Borrell varoval, že ak Rusko niekedy použije jadrové zbrane na Ukrajine, kolektívny Západ odpovie „silnou odpoveďou“ s konvenčnými zbraňami tak, že „ruská armáda bude zničená“.
Na zdôraznenie hrozby pre Putinovu vládu, bývalý veliteľ americkej armády-Európa, Ben Hodges povedal, že Západ by mal pomôcť Ukrajine poraziť všetky ruské jednotky na ukrajinskom území vrátane Krymu, pričom povedal, že „cieľom je, samozrejme, celkové obnovenie ukrajinskej suverenity“.
Obr.: iStock
Existuje zvláštny a znepokojujúci rozpor medzi strategickými cieľmi, ktoré Spojené štáty sledujú, a uznaním toho, čo môže priniesť „víťazstvo“ irackým povstaním, ISIS, Kaddáfího Líbyou alebo teroristami al-Shabaab, potom by Západ mohol sledovať akýkoľvek vojenský cieľ podľa vlastného výberu (bez ohľadu na rozumnosť takejto akcie) a opozícia nemôže urobiť nič, aby zabránila vedeniu takejto kampane.
Západná vojenská sila možno nakoniec neuspeje – ako to bolo v prípade Talibanu –, ale ako pri každom z týchto historických príkladov, v stávke nikdy nebolo viac, než malé taktické riziko.
Príliš veľa našich súčasných vodcov a nadšených washingtonských jastrabov si však akosi nedokáže uvedomiť, že na rozdiel od všetkých našich vojenských oponentov za posledných niekoľko desaťročí ruské vlastníctvo jadrových zbraní znamená, že môžu v momente zúfalstva alebo strachu iniciovať jadrovú vojnu, ktorá by mohla doslova vymazať Spojené štáty z existencie.
Nemalo by to byť ťažké pochopiť: ak USA a NATO konečne poskytnú ukrajinským jednotkám dostatok palebnej sily, spravodajských informácií a výcviku, ktoré im umožnia fyzicky vyhnať ruské sily úplne z celého ukrajinského územia – najmä z vysoko nabitých emocionálnych oblastí Donbasu a Krymu – Putin bude zatlačený do kúta, kde si bude musieť vybrať medzi tým, či nechá celú svoju silu úplne poraziť, alebo eskalovať k použitiu jadrových zbraní.
Dovoľte mi na rovinu povedať, čo by malo byť zrejmé: v konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou nie je nič, čo by stálo za stratu jedného NATO alebo amerického mesta v dôsledku jadrového výbuchu.
Táto realita by mala okamžite viesť k prehodnoteniu politiky Washingtonu a prijatiu nových cieľov. Ústava neukladá Kongresu a prezidentovi vyššiu povinnosť ako brániť našu krajinu a chrániť našu schopnosť prosperovať ako národ. Nikdy by sa nemalo hovoriť o vyhovení jadrovej katastrofe, ktorej sa dá vyhnúť – najmä ak nie je ohrozená naša (americká) bezpečnosť.
Daniel L. Davis
O autorovi: Daniel L. Davis, ktorý je v súčasnosti prispievateľom 19fortyfive, je starším členom pre obranné priority a bývalým podplukovníkom v americkej armáde, ktorý bol štyrikrát nasadený v bojových zónach. Je autorom knihy „Jedenásta hodina v Amerike 2020“.
skspravy
Michal Šimečka, predseda opozičného hnutia Progresívne Slovensko, sa v rozhovore pre ta3 zameral na kľúčové…
Policajný zbor tento rok prešiel výraznou reorganizáciou. Z NAKA sa stal ÚBOK a v policajnom…
Ruská federácia podala predsúdne žaloby proti Lotyšsku, Litve a Estónsku za diskrimináciu Rusov. Rusko podalo…
Reuters: Ceny plynu v Rusku klesli kvôli sankciám EÚ na polovicu. Náklady na skvapalnený ropný…
Najvyšší ruský diplomat upozornil na skutočnosť, že „kyjevský režim hrá do karát Západu, ktorý potrebuje…
Myšlienka použiť zmrazené aktíva Ruska na pomoc Ukrajine spočiatku narážala na odpor európskych predstaviteľov, ktorí…