svet

Bidenov „Summit pre demokraciu“ vypískali aj vlastní

Druhý summit amerického ministerstva zahraničných vecí pre demokraciu, ktorý sa tento týždeň koná od utorka do štvrtka, bol sklamaním – Pakistan ho úplne odmietol a rastúce mocnosti Čína a Rusko úplne zosmiešnili, informuje americký portál Breitbart. Neostalo však len pri tom. Autoritárstvo na vzostupe a demokracia upadá na celom svete, takže to nevyzerá ako vhodná chvíľa na ďalší gýč o zázrakoch americkej vlády, obviňujú Bidena vlastní.

Pakistan môže podporovať a posilňovať diplomatické princípy v pohode sám

Pakistan odstúpil zo summitu na poslednú chvíľu s vyhlásením, že by mohol „podporovať a posilňovať diplomatické princípy“ v pohode sám. Zahraničnopolitickí analytici predpokladajú, že skutočnými dôvodmi, prečo sa Pakistan odklonil, boli vnútorné nepokoje, keď bývalý premiér Imran Khan v uliciach zhromaždil podporu pre jeho snahu vrátiť sa do úradu a túžbu upokojiť Čínu.

Pakistan sa možno nezúčastnil na summite aj preto, že by pravdepodobne čelil kritike porušovania ľudských práv zo strany ostatných účastníkov, najmä po tom, čo administratíva úradujúceho premiéra Shehbaza Sharifa začala tvrdo zasahovať proti opozičným politickým prejavom. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Khan sa odmietol zúčastniť na prvom samite pre demokraciu, keď bol pri moci, a keďže verejne obvinil Spojené štáty zo sprisahania, aby ho minulý rok vyhodili z úradu, je nepravdepodobné, že by sa zúčastnil na budúci rok, ak by sa vrátil do najvyššieho úradu.

Rusi o samite: Prejav amerických neokoloniálnych praktík

Ruská tlačová služba Tass v stredu citovala hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova, ktorý sa posmieval, že Bidenov summit „samozrejme možno považovať za vážnu udalosť“.

„Tí, ktorí súhlasili s účasťou na tejto šaráde, tak, samozrejme, mohli urobiť. Je to ich výsostné právo, ale tu v skutočnosti mnohí vidia, že takéto pokusy rozdeliť svet na prvotriedne a druhotriedne krajiny teraz mnohí vnímajú s úsmevom,“ povedal Peskov.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa vyjadril, že Summit pre demokraciu „predovšetkým zastupuje krajiny, ktoré dodržiavajú politiku Washingtonu“, plus niekoľko tých, ktorí sa zúčastnili len preto, že chcú získať priazeň Spojených štátov. Lavrovova podriadená Maria Zacharova, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí, odmietla udalosť ako „prejav amerických neokoloniálnych praktík“.

Čína o samite: Antidemokratický a úplne slúži diplomatickým a geopolitickým záujmom USA

Čínsky štátny denník Global Times sa posmieval, že Spojené štáty nemajú čo ponúkať lekcie o demokracii, keď dochádza k masovým streľbám, aké sa odohrali v pondelok v Nashville.

„Je zaujímavé, že dokonca aj mnohé americké médiá kričali „cisár nemá šaty“. Pozrite sa na titulky niekoľkých článkov v amerických médiách v pondelok: „Prečo Biden robí ďalší nezmyselný samit pre demokraciu?“ „Čo sa dá zachrániť z Bidenovho summitu o demokracii“, „USA nepotrebujú ďalší demokratický summit“ a tak ďalej. Tieto články poukázali na to, že organizácia a rozhodovací proces summitu bol chaotický, neprehľadný a chýba mu inkluzívnosť a že sa neustále vedú spory o výbere účastníkov. Tieto podozrenia, kritika a odmietnutia zo strany USA týkajúce sa „Summitu za demokraciu“ odrážajú závažnosť vnútorných rozporov v krajine a odhaľujú skutočné farby summitu,“ píše GT.

Ďalej čínsky denník pokračuje, že motívy aj výsledky takzvaného „Summitu za demokraciu“ sú antidemokratické a úplne slúžia diplomatickým a geopolitickým záujmom USA. Kreslením ideologických línií a používaním noriem stanovených USA rozdeľuje medzinárodné spoločenstvo na takzvané „demokratické a nedemokratické tábory“ a vytvára rozdelenie a konfrontáciu vo svete, ktorý naliehavo potrebuje jednotu a spoluprácu. Správy o summite vo všeobecnosti zdôrazňujú, že je zameraný na riešenie konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou a vzostup Číny. Nie je prekvapujúce, že sa to opäť stane propagandistickou udalosťou pre Washington, aby presvedčil ostatné krajiny, aby spolupracovali s jeho „konkurenčnou“ stratégiou. Takáto tvár je nielen škaredá, ale aj trochu zlovestná.

USA vychvaľujú, že podstatou ich politickej demokracie je „sloboda“, „rozmanitosť“ a „začlenenie“, ale „Summit pre demokraciu“ sa stal ostrou satirou týchto hodnôt: Washington zatvára dvere a stanovuje jednotný štandard demokracie, ktorý neumožňuje spochybňovanie a diskusiu a nemôže tolerovať existenciu iných demokracií, ktoré sa líšia od demokracie amerického typu.

Global Times boli príliš zaneprázdnené písaním všetkých zlých správ, ktoré našli na webových stránkach médií v USA, do pochmúrneho rekviem za demokraciu, než aby premýšľali o kritike samotného summitu za demokraciu ako nízkonapäťovej mediálnej udalosti, v podstate glorifikovaného webového sympózia, ktoré ešte neprinieslo veľa noviniek počas ktorejkoľvek zo svojich iterácií.

Správa Quincyho inštitútu

Táto úloha pripadla tomu, čo noviny Čínskej komunistickej strany opísali ako „niektoré americké médiá“, ale v skutočnosti išlo o celkom nový think-tank vo Washingtone, DC s názvom Quincyho inštitút pre zodpovedné štátnictvo, ktorý zverejnil tvrdohlavú správu o samite pre demokraciu. „Najlepšia vec, ktorú môžu USA urobiť, aby ‚podporili‘ demokraciu vo svete, je zlepšiť našu vlastnú prax u nás,“ uviedol Quincy Institute.

Quincyho správa odsúdila samit za demokraciu ako „z veľkej časti nezmyselné cvičenie“ a čudovala sa, prečo by sa Bidenova administratíva obťažovala usporiadať ďalší, pretože minimálny výsledok prvého samitu sa zdá byť sotva hodný pokračovania. Kritika pochádza z vylúčenia niektorých národov pre údajné autoritárske tendencie, ale aj iných – najmä Indie, o ktorej správa tvrdila, že sa „za premiéra Narendru Modiho roky neustále uberá nesprávnym smerom“.

Správa tiež uviedla, že Bidenova zahraničná politika odcudzila toľko krajín, že si nemôže dovoliť držať sa striktnej paradigmy „autokracia verzus demokracia“.

Podobný epitaf napísali Foreign Affairs, citujúc správy organizácií ako Freedom House, ktoré zistili, že autoritárstvo na vzostupe a demokracia upadá na celom svete, takže to nevyzerá ako vhodná chvíľa na ďalší gýč o zázrakoch reprezentatívnej vlády.

Foreign Affairs obvinili Bidenovu administratívu z toho, že robí len máločo iné, než že organizuje demokraciu a vydáva tlačové správy o tom, aká dôležitá je demokracia, pričom nešikovne ignoruje „demokratickú regresiu“ v kľúčových krajinách ako Turecko, Maďarsko, Poľsko, Čad, Thajsko a Vietnam.

„Ak tento samit, podobne ako ten prvý, nepovýši demokraciu na úroveň kľúčového záujmu národnej bezpečnosti a nepovedie k stratégiám špecifickým pre jednotlivé krajiny na boj proti autoritárstvu, mnohí bojovníci za demokraciu budú skľúčení a mohli by sa stať cynickými voči americkým zámerom,“ dodal Foreign Affairs na záver.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

12 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

14 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

14 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

14 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

14 hodín ago