Bez ohľadu na to, aká úspešná bude politika administratívy Joea Bidena, USA prešli do fázy neovládateľnosti.
Ako News Front informoval, Bidenova inaugurácia sa uskutočnila 20. januára uprostred bezprecedentného napätia. Vo Washingtone hliadkovali desaťtisíce bojovníkov Národnej gardy a ulice a stanice metra boli zablokované
Takéto opatrenia boli prijaté po tom, čo Trumpovi stúpenci zaútočili na Kapitol. Incident jasne ukázal nielen to, že značný počet občanov odmieta uznať Bidena za prezidenta, ale aj pripravenosť konzervatívcov obhájiť svoju pozíciu radikálnymi metódami.
Prieskumy verejnej mienky tiež nepomáhajú posilňovať legitimitu 46. prezidenta USA. Viac ako polovica občanov je presvedčená, že Bidenovo volebné víťazstvo bolo zmanipulované a neverí v úspech demokratickej politiky.
„Ak sú Američania rozdelení kvôli politike a žijú v dvoch odlišných realitách, sme nekontrolovateľní národ,“ hovorí politologička z Mississippi Julie Wronski. „Inými slovami, keď sa dvaja ľudia, ktorí hrajú hru, nemôžu dohodnúť na základných pravidlách a schéme hry, nemôžu ďalej hrať. Keď skupiny v americkej spoločnosti veria v dva rôzne súbory pravidiel pre hru demokracie, nemožno to hrať a my sa vymkneme spod kontroly.“
Biden má pred sebou dlhú a náročnú cestu, tvrdí expertka v komentári pre „The New York Times“. Skutočne urobil skvelú prácu pri plánovaní očkovania a vládnej podpory. Na druhej strane môžu všetky jeho zámery prepuknúť v nebývalý rozkol. Republikáni v Kongrese teda môžu zasahovať do aktivít demokratického prezidenta, ako to robili s Trumpom za posledné 4 roky.
Americký politický systém je momentálne pod obrovským tlakom, uviedol Harold James, historik z Princetonskej univerzity. História ukazuje, že podobné krízy v iných krajinách sa skončili veľmi zle.
„Existujú pozoruhodné paralely s krajinami, ktoré sa rozpadajú alebo sú na pokraji občianskej vojny: USA na začiatku 60. rokov 18. storočia, Nemecko po roku 1919 alebo Sovietsky zväz na začiatku 90. rokov. Puče a prevraty patria do tohto sveta — spomeňte si na puč z augusta 1991 proti Gorbačovovi,“ tvrdí historik, ktorý porovnáva prvého prezidenta ZSSR s Bidenom. „Sovietsky zväz potlačil etnické konflikty, ktoré potom vypukli a tlačili spoločnosť k násiliu a rozpadu. Jazyk a konanie Trumpa ako prezidenta nafúkli dlhoročné rasové rozdiely, ktoré sa vyznačujú nerovným prístupom k fyzickým, finančným, akademickým a politickým zdrojom.“
Brian Schaffner, profesor politológie na Tufts University sa domnieva, že budúcnosť Ameriky závisí od „toho, či sa republikánski politici vrátia k bezpodmienečnému záväzku k demokratickým normám alebo sa rozhodnú pokračovať na ceste trumpismu“.
Pripustil, že udalosti posledných rokov ukázali, aké ťažké je pre USA zbaviť sa zakoreneného rasizmu a etnocentrizmu. Tieto faktory sa stali dôvodom nepriateľstva medzi oboma stranami.
„Tento konflikt je preto taký intenzívny, lebo väčšina Američanov vidí, čo je dobré a čo nie, a že nie je možný kompromis. Preto v najbližšej budúcnosti bude ťažké nájsť východisko, ako z toho von,“ hovorí Schaffner.
Kevin Arsenault, profesor politológie na Temple University, je tiež skeptický voči vyhliadkam na spoluprácu medzi stranami. Dôvodom krízy však podľa neho je, že niektorí Američania jednoducho neveria v legitimitu posledných volieb.
zudroj: news-front
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Máme viac ako sto brigád, potrebujú vybavenie. Volodymyr Zelenskyj k téme zníženia mobilizačného veku povedal,…
Severoatlantická aliancia pod vedením nového generálneho tajomníka spúšťa rozsiahle operácie v Baltskom mori. Analytici varujú…
Poslanec Európskeho parlamentu a predseda hnutia Republika Milan Uhrík vo svojom videu komentoval správanie proukrajinského…
Na Slovensku je podľa podpredsedu NR SR Tibora Gašpara (Smer-SSD) zakázané zamýšľať sa, či bol…
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…