Pýta sa vlastne niekto Európanov, či majú záujem byť súčasťou zjavne vyhrotenej situácie medzi USA a Ruskou federáciou, na ktorú v súčasnosti najviac dopláca Ukrajina a štáty s ňou susediace?
V posledných hodinách môžeme sledovať zvýšený výskyt vážnych vyjadrení z oboch strán, rovnako ako aj činov, ktoré nenaznačujú nič dobré. Naša redakcia už informovala, že USA a Veľká Británia sťahujú svojich diplomatov a ich rodiny z Ukrajiny. Vyjadrenia najvyšších predstaviteľov USA vysielajú zároveň jasný signál, že NATO musí reagovať na údajné ruské kroky súvisiace s Ukrajinou. Ruský prezident Putin do toho vyhlasuje, že Rusi zničia všetko, čo bez povolenia prekročí ich hranice.
Biden na druhej strane najnovšie hovorí o tom, že pošle tisíce vojakov do Pobaltia a do východnej Európy, rovnako ako aj stroje v podobe vojenských lodí a lietadiel. Informoval o tom New York Times.
„Prezident Biden zvažuje nasadenie niekoľkých tisícok amerických vojakov, ako aj vojnových lodí a lietadiel pre spojencov NATO v Pobaltí a východnej Európe, čo je podľa predstaviteľov administratívy rozšírenie americkej vojenskej angažovanosti uprostred rastúcich obáv z ruskej invázie na Ukrajinu,“ píše sa v článku o krokoch prezidenta USA Joea Bidena.
Obavy môžu vyvolávať aj anonymizované informácie z prostredia najvyšších predstaviteľov administratívy USA, taktiež uverejnené v predmetnom článku jedného z najznámejších amerických plátkov: „Na stretnutí v sobotu v Camp David, prezidentskom ústupe v Marylande, vysokí predstavitelia Pentagonu predložili pánovi Bidenovi niekoľko možností, ktoré by posunuli americké vojenské prostriedky oveľa bližšie k prahu Putina, uviedli predstavitelia administratívy. Možnosti zahŕňajú vyslanie 1 000 až 5 000 vojakov do krajín východnej Európy s potenciálom zvýšiť tento počet desaťnásobne, ak sa situácia zhorší,“ píše sa tam.
Bývalý najvyšší predstaviteľ Pentagonu pre Európu a politiku NATO Jim Townsend naviac povedal, že návrh administratívy nezašiel dostatočne ďaleko, čím vlastne potvrdil anonymizovanú verziu tajných strategických porád USA. “Pravdepodobne je príliš neskoro na to, aby odradilo Putina,” uviedol Townsend v spríáve. „Ak Rusi v priebehu niekoľkých týždňov skutočne napadnú Ukrajinu, týchto 5000 by malo byť len zálohou za oveľa väčšiu prítomnosť USA a spojeneckých síl. Západná Európa by mala byť opäť ozbrojeným táborom.“
Najvyšší republikán vo Výbore pre zahraničné veci Michael McCaul v nedeľu povedal, že Spojené štáty potrebujú vo vybraných krajinách NATO uskutočniť viac školení. „Potrebujeme spoločné cvičenia v Poľsku, pobaltských štátoch, Rumunsku a Bulharsku, aby sme Putinovi ukázali, že to myslíme vážne,“ povedal McCaul v relácii „Face the Nation“.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…