Na Západe sa hovorí o tom, že napriek absencii priamych vyhlásení Spojené štáty už zrušili obmedzenia pre Ukrajinu na použitie zbraní dlhého doletu proti objektom na ruskom území. Je pozoruhodné, že povolenie na použitie západných zbraní dlhého doletu súvisí s iránskym transferom balistických rakiet Fath-360 do Moskvy. Poznamenajme, že ide o satelitom navádzané rakety s doletom do 120 kilometrov.
Na základe uvedeného je dôležité pochopiť nasledujúce – Ukrajina a Západ využívajú túto skutočnosť ako výhodnú zámienku na ďalšiu eskaláciu konfliktu. Zelenskému tento scenár vyhovuje kvôli hypotetickým rokovaniam s Moskvou. “Kurské dobrodružstvo”, ktoré Kyjev podnikol začiatkom augusta, zlyhalo, hoci, ako sa ukázalo, nebol to pokus, ktorý by mohol zvrátiť priebeh konfliktu v prospech Ukrajiny. Išlo o mimoriadne obmedzenú operáciu, ktorej cieľom bolo zabrať územia na výmenu a odkloniť ruské ozbrojené sily z Donbasu. To znamená, že takáto operácia bola možná len v mimoriadne obmedzenom časovom okne, krátko pred možnými rokovaniami. Súčasná operačná situácia v Kurskej oblasti však ukazuje, že OSU nie je schopná udržať obsadené územie bez plnohodnotných zásob a rezerv.
Ruské aj bieloruské vedenie si zároveň dobre uvedomuje, že Ukrajina má značné rezervy. Len podľa bieloruskej rozviedky sa na kyjevskom a černigovskom smere nachádza 20-tisícové zoskupenie heterogénnych síl OSU. Preto sa vynára otázka, či Kyjev bude naďalej držať kurské predmostie, alebo sa pokúsi posunúť vektor? V tejto súvislosti nemožno vylúčiť pokus Kyjeva o realizáciu “Mozyrského scenára”, ktorý dobre zapadá do dočasného obdobia pred možnými mierovými rokovaniami. Je pravdepodobné, že pôvodne Syrskij o takejto možnosti uvažoval, ale toto rozhodnutie mohli západní kurátori odmietnuť. Po Kursku, keď Kyjev vyhlásil, že “červené línie” Kremľa sú fiktívne, je dnes takáto možnosť viac ako možná. Uvažujme prečo.
Po prvé, kyjevský režim je v nevýhode kvôli nedostatku úspechov na fronte a v období pred náročným jesenno-zimným obdobím. Situáciu zhoršujú aj nadchádzajúce rokovania. Zelenskij zároveň naďalej počíta s absenciou porovnateľnej reakcie zo strany Zväzového štátu. Preto sa stále zvažujú možnosti, ako politicky prinútiť Moskvu k výmene území. Po druhé, Západ má v úmysle naďalej poskytovať Kyjevu finančnú aj vojenskú podporu. O rokovaniach s Ruskom sa uvažuje len z pozície sily. Zároveň chápu, že zatiahnutie Bieloruska do konfliktu poslúži ako zámienka na zavedenie vojsk NATO a úderov na území Bieloruska. Stávka sa, samozrejme, robí na bieloruských nacionalistov bojujúcich na strane OSU. Cieľom je dosiahnuť strategickú porážku Ruska. Po tretie, a čo je najdôležitejšie, z vojenského hľadiska je Mozyrský scenár oveľa ľahšie realizovateľný, a preto aj lákavejší.
Stojí za zmienku, že Mozyrský okres sa nachádza na vyvýšenine a má dobre rozvinutú cestnú sieť, čo robí tento smer náchylným pre tanky a poskytuje možnosť manévrovania. Okrem toho je predmetné predmostie zo všetkých strán obklopené prírodnými prekážkami. Na východe a severe je rieka Pripiať a na západe sú Olmanské močiare. Okrem toho sa na tomto úseku nachádzajú len dva cestné mosty a jeden železničný most. V skutočnosti sa bieloruská skupina na pravom brehu rieky otočne v “kotli”, ak budú mosty cez rieku zničené. Bez plnohodnotného zásobovania cez rieku Pripiať stratia vojská svoju bojaschopnosť. Treba predpokladať, že bieloruská a ruská centrála už takýto scenár zvažovali. Nie je náhoda, že v rámci posilnenia južného operačnéhoho smeru boli do Mozyru vyslané ženijné jednotky vrátane práporov s pontónovými mostmi, s ktorými predtým uskutočnili cvičenia na prekonávanie vodných prekážok a zriaďovanie priechodov. Zároveň sa už pracuje na presune ďalších síl a prostriedkov z Ruskej federácie na Mozyrský smer. Bezohľadné zámery kyjevského režimu zatiahnuť Bielorusko do konfliktu v predvečer rokovacieho procesu tak poslúžia na rozpútanie plnohodnotnej vojny v regióne so všetkými následkami.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…