Exšéf finančnej správy (FS) František Imrecze dostal za korupciu úhrnný trojročný podmienečný trest odňatia slobody so skúšobnou dobou päť rokov. Okrem iného aj peňažný trest vo výške 202.000 eur, v prípade jeho nezaplatenia náhradný trojročný trest väzenia. Podľa bezpečnostného analytika Juraja Zábojníka lepší návod na korupciu a kradnutie zo štátneho nemohli budúci zlodeji dostať.
Exšéf finančnej správy (FS) František Imrecze dostal za korupciu úhrnný trojročný podmienečný trest odňatia slobody so skúšobnou dobou päť rokov. Okrem iného aj peňažný trest vo výške 202.000 eur, v prípade jeho nezaplatenia náhradný trojročný trest väzenia. Vo štvrtok o tom na verejnom zasadnutí rozhodla sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, keď schválila v mierne modifikovanej podobe dohodu o vine a treste uzatvorenú medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a Imreczem. Rozhodnutie je právoplatné.
Vo štvrtok o tom na verejnom zasadnutí rozhodla sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, keď schválila v mierne modifikovanej podobe dohodu o vine a treste uzatvorenú medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a Imreczem. Rozhodnutie je právoplatné.
Dostal tiež šesťročný zákaz činnosti vo verejnej správe. Nemôže sa stretávať a kontaktovať osoby, ktoré figurujú v stíhaných skutkoch. Raz ročne sa musí v skúšobnej dobe zúčastniť na hlavnom pojednávaní alebo verejnom zasadnutí vedenom ŠTS pre korupčné trestné činy. Nariadený má aj probačný a mediačný dohľad.
Imrecze vystupuje ako spolupracujúci obvinený vo viacerých prípadoch. Schválená dohoda sa týka kauzy mediálne známej ako Mýtnik. Vinný je z opakovaného zločinu prijímania úplatku formou organizátorstva. Po tom, ako v roku 2018 rezignoval na post šéfa finančnej správy, mal požiadať podnikateľa Michala S. o odmenu pre vybraných zamestnancov finančnej správy za podporu implementácie projektov od spoločnosti Allexis.
Imreczeho nástupkyňa na poste šéfky finančnej správy Lenka Wittenbergerová mala dostať 50.000 eur. K prijatiu úplatku sa priznala, za čo už dostala podmienečný trest. Exriaditeľka odboru právnych služieb finančnej správy Denisa Ž. mala dostať 30.000 eur a bývalá generálna riaditeľka sekcie ekonomiky finančnej správy Kornélia Č. 20.000 eur. Obe sú zatiaľ neprávoplatne odsúdené na podmienečné tresty odňatia slobody. Hotovosť vo výške 50.000 eur určenú pre exšéfa sekcie informatiky finančnej správy Milana G. si mal Imrecze napokon ponechať pre seba.
Podnikateľ Miroslav V. prostredníctvom svojej obhajoby požiadal súd, aby neschválil dohodu o vine a treste medzi Imreczem a prokurátorom. Súd sa týmto podaním nezaoberal, lebo Miroslav V. nie je stranou v konaní.
Juraja Zábojník je presvedčený, že bude zaujímavé sledovať, či je to začiatok trendu trestov pre “kajúcnikov”.
“Lepší návod na korupciu a kradnutie zo štátneho nemohli budúci zlodeji dostať. Veď stačí iba vyjsť v ústrety aktuálnym držiteľom moci a namočiť ako kajúcnik, koho si želajú. Peniaze ostanú, trest symbolický,” vyjadrilnespokojnosť Zábojník pre denník Plus 7 dní.
Analytik si neodpustil ani štipľavú poznámku: “Odporúčam politikom a lídrom politických strán, ktorí majú predpoklad byť vo vláde čím skôr zriadiť inkubátor pre výber schopných, morálnych a čestných ľudí do rôznych funkcií v štátnych inštitúciách, lebo strávia jeseň života na polícii, prokuratúre a súdoch.”
hlavnydennik.sk
Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu navrhnutú Bieloruskom a Ruskom o boji proti glorifikácii nacizmu. Vyplýva…
Líbya sa považuje za zlyhávajúci štát, keďže v nej po zvrhnutí a smrti dlhoročného vládcu…
Svetové médiá analyzujú ohromujúcu bleskovú vojnu teroristickej skupiny Haját Tahrír aš-Šám, ktorá za desať dní…
Dnes sa narodil človek, vďaka ktorému odkazu sa naša krajina napriek všetkému úsiliu Západu a…
decembra 2024 – Veď tí Rusi možno nie sú až takí zlí! Poslanec ruskej Štátnej…
Odhalenie nepodložených presvedčení je podľa vedcov Magdaleny Adamusovej, Evy Ballovej Mikuškovej a Michal Kohuta zo…