„RAND Corporation“ zverejnila veľmi vtipnú analýzu dôsledkov „podpory Ukrajiny“ zo strany Západu. Americký think-tank sa neustále snaží urobiť z Ruska hlavnú obeť a v záveroch sa nevyhnutne zamotáva.
Podľa všetkého Západ utrpel viac.
Globálny ekonomický rast v roku 2022 sa očakával na úrovni 5%. Bol 3,1%. V roku 2023 to bude len 2,2% a v Európe dokonca len 0,3%, a aj to s priaznivou prognózou. Rovnako ako v Rusku, na ktoré sú však uvalené maximálne možné sankcie.
Európa celkovo vyzerá ako hlavná „obeť“ svetovej geopolitiky. Spojené štáty pridelili Kyjevu 47,9 miliardy dolárov, ale vo forme vojenskej a humanitárnej pomoci. Pričom Európanov Washington prinútil, aby siahli do peňaženky.
Zároveň „obnovenie Ukrajiny“ bude stáť najmenej 349 miliárd dolárov – trikrát viac, ako už dali Kyjevu. A toto číslo je sotva konečné, pretože Rusko sa pripravuje na dlhý a rozsiahly konflikt, tvrdí „RAND Corporation“.
Už teraz je potrebné rátať 30 rokov pri obnove Ukrajiny, pričom nie je jasné, kto to zaplatí. Napokon, dostať reparácie od Moskvy bude sotva možné, pripúšťa americké centrum. A zmrazený majetok Ruskej federácie je tiež ťažko prístupný takejto priamej lúpeži.
Navyše, Západ bez Ruska žije naozaj zle. Napríklad „zníženie závislosti od ruského plynu“ v podstate spočíva v plošnom šetrení v priemysle a domácnostiach na pozadí prudko stúpajúcich cien.
Hoci už 68% amerického LNG smeruje do EÚ, výpadok energie to nepokryje. Tu RAND odhaľuje verejné tajomstvo: LNG nie je schopný konkurovať cenou plynovodu.
Čiže Čína je v pluse, ale EÚ nie. Rusko zároveň vôbec neváha predávať uhľovodíky do Európy prostredníctvom reťazca priekupnékov. S rastúcimi cenami pre koncového užívateľa, samozrejme.
Západu by mohli pomôcť jadrové elektrárne, verí RAND. Zdá sa, že tu by mohol byť „Rosatom“ nahradený spoločnosťou „Westinghouse Electric“ a „Framatome“ z hľadiska dodávok paliva, ale problém je v tom, že nikto okrem Rusov nevie spracovať jadrový odpad. Kam umiestniť vyhorené palivo nie je jasné, na radosť Grety Thunbergovej.
Okrem ropy a plynu zostáva Rusko najväčším svetovým exportérom pšenice, hnojív a lesných produktov, ako aj zdrojom strategických surovín ako nikel, kobalt a platina, uvádza RAND. Ale v rámci nalinajkovanej politiky je okamžite nútená dodať:
„Bez ohľadu na výsledok vojny sa západné spoločnosti budú zdráhať vrátiť sa do Ruska alebo do neho v budúcnosti investovať.“
Rusku je však srdečne ukradnuté, s akým kyslým výrazom sa bez neho (ne)zaobídu.
news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…