Cena plynu na svetovom trhu môže túto zimu v prípade mrazov dosiahnuť 3,5 tisíc dolárov za tisíc metrov kubických. S takouto prognózou prišla americká investičná banka „Citigroup“. Ruskí experti poukazujú na to, že samotný fakt spustenia plynovodu „Nord Stream 2“ môže ceny znížiť.
„Citigroup“ v prognóze na budúci štvrťrok zdvojnásobila ceny plynu v Ázii aj v Európe. Analytici viacerých investičných bánk poznamenávajú, že pred príchodom zimy na severnej pologuli sa konkurencia v dodávkach LNG zintenzívnila v dôsledku nízkych zásob v európskych skladovacích zariadeniach, nárastu dopytu v Číne a obmedzení dodávok z rôznych zdrojov. V septembri sa tak cena LNG v severovýchodnej Ázii zvýšila o 50% a presiahla 1 000 dolárov a v Európe — o 40% na 887 dolárov.
V „Citigroup“ poznamenali, že v prípade studenej zimy a hurikánov v Mexickom zálive možno očakávať ešte väčšie cenové špičky — až 3,5 tisíc dolárov. Tieto sumy zodpovedajú cene za barel ropy vo výške 580 dolárov.
„Svetová cena plynu môže v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch naďalej rásť. Silný dopyt a nedostatok dodatočných dodávok výrazne zúžili trhové príležitosti. Neočakávané zvýšenie dopytu alebo narušenie ponuky by preto mohlo viesť k novému nárastu cien,“ tvrdí „Citigroup“.
Tento rok, počas čerpacej sezóny, vykazovali pokles dodávok do Európy takmer všetci dodávatelia. Najväčšími sú dodávatelia LNG — z 321 miliónov kubických metrov denne v apríli na 149 miliónov v auguste a 171 miliónov v septembri.
Dodávky „Gazpromu“ do krajín EÚ pritom vo februári dosiahli 450 miliónov kubických metrov denne a v septembri sú na úrovni 420 miliónov kubických metrov.
V máji ruská spoločnosť oznámila, že si splní svoje zmluvné povinnosti a po spustení plynovodu „Nord Stream 2“ plánujú uspokojiť ďalší dopyt. Načasovanie jeho spustenia však nie je známe. „Federal Grid Agency“ oznámila, že 8. septembra začala študovať dokumenty k certifikácii prevádzkovateľa plynovodu a regulátor má štyri mesiace na prípravu návrhu rozhodnutia, ktoré bude predložené Európskej komisii na posúdenie.
Analytik finančnej skupiny „FINAM“ Sergej Kaufman poznamenáva, že Rusko je najväčším dodávateľom plynu do Európy a v súčasnej situácii objem dodávok „Gazpromu“ priamo ovplyvňuje trh.
Uvedenie „Nord Stream 2“ na trh môže zároveň ovplyvniť ceny, pretože odstráni niektoré špekulatívne očakávania, hovorí zástupca riaditeľa „Národného fondu energetickej bezpečnosti“ (NESF) Alexej Grivač.
Tento rok má „Gazprom“ v pláne napumpovať do zásobníkov v Rusku rekordných 60 miliárd kubických metrov, čo okrem iného vysvetľuje súčasné obmedzenia dodatočných dodávok plynu z Ruska európskym spoločnostiam.
Sergej Kaufman upozorňuje na vyhlásenia vedenia „Gazpromu“, že spustenie plynovodu „Nord Stream 2“ v tomto roku neovplyvní celkový plán spoločnosti na dodávky plynu do Európy.
Sergej Kaufman, analytik finančnej skupiny „FINAM“„V tejto súvislosti je ťažké očakávať, že nový plynovod zachráni trh od deficitu. No projekt môže „Gazpromu“ dodať motiváciu k zvýšeniu ťažby a dodávok na budúci rok, ak to bude ešte potrebné.“
Na druhej strane, podľa údajov spoločnosti, môže vo štvrtom štvrťroku narásť. Po prvé, skončí sa čerpacia sezóna do ruských zásobníkov, čo predstavuje objem 325 miliónov metrov kubických denne. Za druhé, spoločnosť tradične po letnom poklese zvýši produkciu plynu. V septembri až decembri môže nárast dosiahnuť 4 až 5 miliárd metrov kubických za mesiac. A to je kapacita oboch línií plynovodu „Nord Stream 2“.
„Spustenie plynovodu „Nord Stream 2“ plus dodatočné zmluvy na dovoz ruského plynu urobia trh oveľa likvidnejším,“ hovorí zástupca riaditeľa „Národného fondu energetickej bezpečnosti“. Verí, že problém nízkych zásob v podzemných plynových zásobníkoch je možné úplne odstrániť. „Pretože „Nord Stream 2“ pri plnej kapacite predstavuje 160-170 miliónov kubických metrov plynu denne. To sú takmer dva tankery LNG každý deň. S oveľa prijateľnejšími cenami ako „svopovými“.“
Do začiatku vykurovacej sezóny v Európe zostávajú dva až tri týždne. A rozhodnutie o dodatočných zmluvách malo byť prijaté oveľa skôr, ale aj teraz sa dá niečo urobiť s bežnými partnerskými vzťahmi, tvrdí Alexej Grivač. Verí, že teraz nie je vhodný čas na to, aby európski partneri odkladali vydanie povolení pre „Nord Stream 2“.
Zdroj EADaily
Máme viac ako sto brigád, potrebujú vybavenie. Volodymyr Zelenskyj k téme zníženia mobilizačného veku povedal,…
Severoatlantická aliancia pod vedením nového generálneho tajomníka spúšťa rozsiahle operácie v Baltskom mori. Analytici varujú…
Poslanec Európskeho parlamentu a predseda hnutia Republika Milan Uhrík vo svojom videu komentoval správanie proukrajinského…
Na Slovensku je podľa podpredsedu NR SR Tibora Gašpara (Smer-SSD) zakázané zamýšľať sa, či bol…
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…