Kyjev pripravuje základne pre NATO.
Je obvyklé pozorovať námorné pechorenie kyjevského režimu s riadnou dávkou humoru. Obrnené člny, ucapkané v Porošenkovej továrni, „komária flotila“ na člnoch „Zodiac“ a vyradené člny americkej pobrežnej stráže — to veru nevyzerá príliš seriózne.
Aktivita Kyjeva v tomto smere však dáva čoraz menší dôvod na smiech. Je zrejmé, že samotná Ukrajina v dohľadnej budúcnosti nie je schopná vytvoriť skutočne bojaschopné námorníctvo, ktoré predstavuje hrozbu pre Rusko. Na to nemá ani prostriedky, ani potrebný potenciál (ten, zo sovietskych časov je už nenávratne stratený).
Kyjev si to, samozrejme, dobre uvedomuje a všetky vyhlásenia o budovaní najmocnejšej flotily v Európe nie sú nič iné ako propagandistické tliachanie a, ak chcete, dymová clona.
V skutočnosti ukrajinské vedenie nabralo kurz vytvorenia námorných základní, ktoré budú schopné prijímať a obsluhovať vojnové lode krajín NATO. Vytvorenie pobrežnej infraštruktúry je však tiež dosť nákladné. Zistilo sa, že v júli tohto roku bola podpísaná zmluva medzi ministerstvom obrany a nemeckou spoločnosťou „Atlas Elektronik“ na dodávku techniky a zariadenia vo výške 6 miliónov eur.
Hovoríme o akvizícii troch hydroakustických staníc na detekciu sabotérov-plavcov a ďalších podmorských objektov „Cerberus Mod2“. Predpokladá sa, že tieto ochranné zariadenia budú inštalované na troch námorných základniach — v Odese, Izmaile a Mariupole, tých, ktoré Kyjev ponúka NATO na kotvenie ich lodí.
Na prvý pohľad sa zdá, že toto zariadenie nie je v kontexte ukrajinskej vojenskej výstavby prioritou. Osobitne ho nemožno uplatniť voči ľudovým republikám Donbasu. A nepravdepodobný sa zdá byť aj útok bojových plavcov na ukrajinskú „komáriu flotilu“.
Čo teda viedlo Kyjev k vyčleneniu takej veľkej sumy? Ukrajina spravidla realizuje všetky nákupy zahraničných zbraní pre svoje ozbrojené formácie na úver poskytovaný samotným predajcom. A v tomto prípade je tento nákup aj pôžička naň pravdepodobne súčasťou plánu „spusteného“ zahraničnými kurátormi.
Ak by Kyjev jednoducho sníval o tom, že vybaví základne pre lode NATO, ktoré prídu a „zaistia slobodu plavby a ukrajinskú suverenitu vo vodách Azovského a Čierneho mora“, nikto by mu neposkytol pôžičku, ktorá sa pravdepodobne ani nevráti. A nekupovali by také špecifické vybavenie.
Druhá vec je, ak kyjevský režim vypĺňa plán schválený na Západe na obnovu námorných základní v súlade s normami NATO. Tu budú poskytnuté peniaze na nákup vybavenia potrebného pre hostí.
Existuje teda dobrý dôvod domnievať sa, že ukrajinské vedenie vykonáva podľa plánu NATO rozsiahlu reorganizáciu svojich základní pre ich použitie silami aliancie. Vlastne to potvrdzujú aj ukrajinské zdroje.
Alexandr Ochrimenko„Aliancia NATO teraz vykonáva súpis ukrajinských letísk, aby ich prerobila tak, aby tam lietadlá NATO mohli bezpečne pristáť, vzlietnuť a byť použité na bojové akcie.“
V týchto dňoch tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil vtiahnutie Ukrajiny do NATO za bezprostrednú hrozbu. Transformácia tejto krajiny na odrazový mostík aliancie proti Rusku však už prebieha, bez ohľadu na formálne postavenie Kyjeva.
Boris Džerelievskij/news-front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…