Absolútne nesúhlasím s názormi predstaviteľov PS a mimoparlamentnej strany Demokrati o porušovaní pravidiel právneho štátu na Slovensku po nástupe novej vlády. Píše to na sociálnej sieti Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu za SMER – SSD. Zamýšľa sa nad niekoľkými témami domácej politiky.
„Naopak, princípy právneho štátu boli demolované počas ostatného 3,5 roka. Vyšetrovateľmi, Prezídiom PZ a ÚŠP. Jediným cieľom bola likvidácia Smeru a Hlasu, ako aj nepohodlných sudcov či vyšetrovateľov,“ pripomína europoslankyňa. „Je absolútne bezprecedentnou hrubosťou, že vyšetrovateľom obvineným z páchania trestnej činnosti bol udelený vymyslený status oznamovateľov trestnej činnosti. Dnes stoja mimo služby a verím, že zákon bude na nich platiť. A je smiešne, keď tí, čo posielali kukláčov vykopávať dvere sa dnes sťažujú na zákonný postup v akejkoľvek oblasti,“ konštatuje v tejto súvislosti Monika Beňová. Uvádza tiež, že je neuveriteľné, že poslanci opozície dnes hovoria o porušení princípov právneho štátu a podsúvajú použitie článku 7 proti vlastnej krajine.
Europoslankyňa tvrdí, že predseda PS Michal Šimečka sa tiež mýli, keď sa snaží prirovnávať Slovensko k Maďarsku. „Maďarsko aj Slovensko majú v zmysle pravidiel absolútne suverénnu pozíciu. A tieto Šimečkove ´tanečky´ len dokazujú, ako dramaticky nechápe, že slovenská vláda sa na dodávkach zbraní a munície NEMUSÍ podieľať. Nakoľko ide o bilaterálne dohody. Predseda vlády SR o tejto pozícii informoval už minulý týždeň na summite v Bruseli predsedníčku EK. A následne ju zopakoval aj vo svojom vystúpení na zasadnutí Rady EÚ,“ vysvetľuje Beňová.
„Predseda PS si zrejme nevšimol, že nikto z toho neomdlel ani nikto predsedu vlády SR za toto rozhodnutie nekritizoval, nesedel ani nikde ´v kúte´, práve naopak. A postupne sa mení aj paradigma a začínajú sa objavovať informácie, že viacerí diplomati už hovoria o mierových rozhovoroch,“ pripomína Beňová.
Poslankyňa Európskeho parlamentu pripomína – ako tvrdí – najzásadnejšiu poznámku: „Počas 20 rokov v EP som nikdy moju vlasť nekritizovala. Zažila som tu viaceré vlády ale nikdy som nenadávala a nekritizovala SR. A toto očakávam nielen od poslancov EP za SR, ale aj od našich diplomatov. Tí sú totiž reprezentantmi a zástupcami SR. Ale nevhodné poznámky niektorých sú ďaleko nad rámec ´politického názoru´,“ píše Beňová. Diplomatická služba je podľa nej misia. Povinnosťou diplomatov je preto stáť na strane Slovenska. A nevyjadrovať sa na adresu vlády, Národnej rady SR či politiky štátu kritickým či inak nevhodným spôsobom. „Ani v kuloároch ani v small talkoch! Ak s ňou nesúhlasia, nech sa páči, môžu sa vzdať funkcie,“ dodáva rozhorčene.
„Prežila som v europarlamente roky, počas ktorých moja strana bola vo vláde. Ale aj tie, počas ktorých bola v opozícii. Vždy to však bolo Slovensko, ktoré tu reprezentujeme. Volanie po represiách voči Slovensku zo strany Európskej komisie, ktoré tu podsúvajú od volieb politici porazených strán, je volaním proti vlastnému štátu. A naši občania by to mali vedieť,“ uzatvára apelom Monika Beňová.
Zdroj: fb/monikabenovaep/ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…