Ochranu ekonomických záujmov Únie považujem za potrebnú, no dôležité si je otvorene pomenovať čo sa za ňou skrýva.
Nemôže sa totiž stať akýmsi nepriamym nástrojom posilňovania vplyvu Európskej komisie na úkor kompetencií členských štátov. Napísala to na sociálnej sieti Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu za SMER – SSD.
„Európska stratégia hospodárskej bezpečnosti sa má zameriavať na ochranu ekonomických záujmov v oblasti medzinárodného obchodu a investícií. Akékoľvek obranné obchodné nástroje však musia slúžiť na posilňovanie ekonomického rastu a konkurencieschopnosti členských štátov, nie na obmedzovanie ich právomocí,“ hovorí europoslankyňa Beňová v článku na portáli europske.noviny.sk.
Navrhovaná stratégia znamená ústup od ekonomického liberalizmu smerom k väčšej miere protekcionizmu. „Reaguje na situáciu v európskej ekonomike, ktorá je napriek svojmu výkonu výrazným spôsobom zraniteľná,“ uviedla Monika Beňová.
Identifikuje napríklad snahu obmedzovať vývoz citlivých technológií, potrebu lepšej ochrany proti neférovým obchodným praktikám, či vyššiu mieru kontroly investícií pochádzajúcich z tretích krajín do strategických sektorov. „Faktom však je, že právomoci v týchto oblastiach majú predovšetkým vlády jednotlivých členských krajín,“ zdôraznila europoslankyňa.
Európskej komisii tak v súčasnosti chýbajú kompetencie, aby do rozhodnutí týkajúcich sa zahraničných investícií vstupovala.
„Zároveň nie je úplne zrejmé čo všetko sa skrýva za snahou o ochranu ekonomických záujmov Únie. Dôležité je zabezpečiť, aby jej prostredníctvom nedochádzalo k nepriamemu posilňovaniu vplyvu Komisie a to na úkor členských štátov,“ uzavrela Monika Beňová.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…