Politička Anna Belousovová (Národ a spravodlivosť) by teoreticky mohla byť súčasťou zjednocovacieho procesu na pronárodnom politickom spektre. Vyzerá to však tak, že jej rozkol so Slovenskou národnou stranou (SNS) bol tak výrazný, že na kandidátke, ktorú bude viesť predseda SNS Andrej Danko ju s najväčšou pravdepodobnosťou neuvidíme.
Belousovová sa momentálne z politického hľadiska venuje hlavne komunálnej politike, no tej veľkej zatiaľ aj napriek odporu voči súčasným predstaviteľom SNS nehovorí nie. Je však pravdepodobnejšie, že ak bude kandidovať vo voľbách, bude to na kandidátnej listine inej strany.
Zároveň sa však dá povedať, že zjednocovací proces národných strán dávno nebol dôležitejší. A zjednocovanie ako také, ak nie je vykonávané po vzore slovenskej pravice, ktorá ho opakovane nezvládla, často zmysel má. Keď napríklad vznikala opozičná strana Smer-SD, integrovala do seba niekoľko ľavicových strán, čo prispelo k jej doterajšiemu relatívne úspešnému a dlhému príbehu.
Dnes je politika naviac v hlbokej kríze a evidentne potrebuje zmenu. „Došlo k takej totálnej debilizácii slovenskej politiky a nech mi teda odpustia tí, ktorých sa to netýka, ale mne to už pripadá, že čím väčší idiot a hlupák, tým väčšie šance má dostať sa v politike na vrchol,“ vyjadrila sa Belousovová pre eReport. Satiricky pritom konštatuje, že sa „Slovensko dostáva do stavu vyspelej demokracie západného typu“.
Mnohí tvrdia, že na začiatku definitívneho úpadku politickej kultúry stála osobnosť expremiéra a exministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Ten mal do politiky priniesť agresivitu, neslušnosť a chaos. Jeho hnutie OĽANO sa rado prezentuje ako protikorupčné hnutie, zložené z viacerých zaujímavých osobností. Realita je však podľa skúsenej političky značne odlišná: „To nie sú ani nezávislé a ani osobnosti. Je to čistá psychiatria.“
Počas tohto volebného obdobia sa naviac spoločnosť dostala do situácie, kedy protesty proti vláde boli takmer na týždennom poriadku a ľudia dokonca požadovali generálny štrajk, alebo dokonca násilnejšie zvrhnutie súčasnej, dnes už dočasnej vládnej garnitúry. „Tí volení zástupcovia sa mu vysmejú, povedia si: teba to prebolí a keď budú znova voľby tak sa na teba vyškerím,“ myslí si však Belousovová o tom, ako politici vnímajú občiansky odpor.
Jedným zo základných společenských konfliktov je dnes vojna na Ukrajine. Vláda sa prezentuje takmer neobmedzenou podporou nášho východného suseda. Nie je to však podľa političky tým, že by vo vládnych politikoch existovalo nejaké hlboké presvedčenie, ale tým, že koho chcú ohúriť: „Vytiahli figúrky, ktoré budú poslúchať zahraničie a budú devastovať Slovensko dokým sa im to hodí.“
Krajina sa tak podľa nej dostala do situácie, kedy politici neposlúchajú svoj vlastný národ, prezidentka SR Zuzana Čaputová sa dokonca vyjadrila, že mu nerozumie. „Nezaujíma ich Slovensko len plnenie prianí Západu, všetko ide na Ukrajinu a nikoho nič nezaujíma,“ tvrdí Belousovová. „Ľudia si musia uvedomiť, že v těchto volbách rozhodujú aj medzi mierovým životom a vojnovými štváčmi,“ dodala.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…