Prokuratúra uviedla, že polícia podozrieva neznámu krajinu Perzského zálivu zo snahy „ovplyvniť ekonomické a politické rozhodnutia Európskeho parlamentu“.
Polícia v Bruseli dnes vykonala 16 razií v rámci vyšetrovania podozrenia z prania špinavých peňazí a korupcie, do ktorého je zapojený Európsky parlament a nemenovaná krajina Perzského zálivu. Agentúre AP to povedala federálna prokuratúra, podľa ktorej boli zatknutí štyria ľudia, vrátane jedného bývalého europoslanca.
Belgická polícia pri záťahu zabavila počítačové vybavenie, telefóny a približne 600-tisíc eur v hotovosti.
Prokuratúra neuviedla mená zadržaných, ale oznámila, že jeden z nich bol predtým poslancom Európskeho parlamentu. Policajné operácie vraj boli zamerané najmä na asistentov pracujúcich pre európskych zákonodarcov.
Belgické noviny Le Soir však informovali, že medzi zadržanými boli aj podpredsedníčka Európskeho parlamentu Eva Kailiová z gréckej socialistickej strany Pasok a Luca Visentini, generálny tajomník Medzinárodnej konfederácie odborových zväzov.
Kancelária belgického socialistického europoslanca Marca Tarabellu bola podľa predstaviteľa europarlamentu zapečatená.
Podpredsedníčka Európskeho parlamentu (EP) a grécka europoslankyňa Eva Kailiová
Kailiovú, ktorej partner patril k štyrom skôr zadržaným osobám, bude polícia vypočúvať, priblížil agentúre AFP zdroj oboznámený s prípadom. Potvrdil tiež správy belgických médií, že vyšetrovanie prípadu sa zameriava na pokusy Kataru podplácať bývalého talianskeho socialistického europoslanca.
Grécke médiá priniesli v piatok večer správy o vylúčení Kailiovej zo strany Panhelénske socialistické hnutie (PASOK). Spravodajský portál eKathimerini uviedol, že belgickí policajti počas poobedňajších razií prehľadali aj Kailiovej byt.
Talianska agentúra ANSA s odvolaním sa na belgické médiá napísala, že zadržanými sú štyria Taliani – ľavicový exposlanec EP Antonio Panzeri, generálny tajomník Medzinárodnej konfederácie odborových zväzov (ITUC) Luca Visentini, nemenovaný riaditeľ mimovládnej organizácie a poslanecký asistent.
V Európskom parlamente zasadá 705 volených poslancov z 27 členských krajín bloku. Každý z nich má niekoľko pomocníkov.
Prokuratúra uviedla, že polícia podozrieva neznámu krajinu Perzského zálivu zo snahy „ovplyvniť ekonomické a politické rozhodnutia Európskeho parlamentu“.
Podľa prokuratúry tak mala robiť „vyplácaním veľkých finančných čiastok alebo ponúkaním veľkých darov tretím stranám s významným politickým a/alebo strategickým postavením v Európskom parlamente“.
Podľa belgických novín Le Soir je nemenovanou krajinou Perzského zálivu Katar, ktorého predstavitelia sa údajne pokúsili podplatiť talianskeho socialistického politika, ktorý bol europoslancom v rokoch 2004 až 2019.
Hovorca Európskeho parlamentu agentúre Reuters povedal, že Európsky parlament nebude pokračujúce súdne vyšetrovanie komentovať, ale v prípade potreby bude spolupracovať s miestnymi orgánmi.
„Vyšetrovatelia federálnej justičnej polície už niekoľko mesiacov podozrievajú krajinu Perzského zálivu z ovplyvňovania hospodárskych a politických rozhodnutí Európskeho parlamentu (EP),“ dodáva sa vo vyhlásení prokuratúry.
Katar je obvinený z toho, že sa zameral na úradníkov „s významným politickým a/alebo strategickým postavením“ v Parlamente a posielal im „značné sumy peňazí“ a „dôležité dary“, uvádza sa vo vyhlásení prokuratúry.
Katar je významným producentom skvapalneného zemného plynu a západní politici sa snažia udržiavať s emirátom ležiacom na Arabskom polostrove dobré vzťahy, nakoľko táto krajina predstavuje významný alternatívny zdroje energie uprostred konfliktu na Ukrajine.
Práve v dôsledku vojny na Ukrajine, v reakcii na ktorú európske štáty začali obmedzovať dovoz z Ruskej federácie, sa Európa začala viac zaujímať o alternatívne zdroje, ako je LNG z Kataru. Ten v súčasnosti smeruje najviac do ázijských krajín.
Minulý týždeň sa šéf katarskej firmy QatarEnergy a minister energetiky Kataru Saad Sherida al-Kaabi dohodol s Nemeckom na dlhodobých dodávkach skvapalneného zemného plynu (LNG). Katar má podľa neho záujem „prispieť k úsiliu zvýšiť energetickú bezpečnosť v Nemecku a Európe“.
Na dodávkach zemného plynu z projektov North Field East a North Field South (Severné pole východ a Severné pole juh) do Nemecka sa bude podieľať aj americká spoločnosť ConocoPhillips. Tá je partnerom QatarEnergy v projekte ťažby plynu z ložiska Severné pole a LNG bude od roku 2026 dovážať do nemeckého prístavu Brunsbüttel.
Nemecko a mnohé ďalšie európske krajiny donedávna nemali záujem o dlhodobé kontrakty. Súčasná situácia však postoj Berlína zmenila a Nemecko sa s Katarom na dlhodobom kontrakte dohodlo iba týždeň po tom, ako QatarEnergy oznámila 27-ročný kontrakt na dodávku LNG do Číny. Ročný objem dodávok v rámci zatiaľ najdlhšieho kontraktu v tomto sektore predstavuje 4 milióny ton.
Zdroj: topky.sk / InfoVojna / dnes24.sk / politico.eu
Návšteva slovenského premiéra Roberta Fica v Moskve a nervózne vyjadrenia jeho suseda Viktora Orbána naznačujú,…
Ukrajinci by sa nemali báť úderu novej ruskej rakety “Orešnik”, predstavuje hrozbu len pre Zelenského…
Časopis The Economist uvádza sa, že časť montáže rakiet bola presunutá do zabezpečených bunkrov, zatiaľ…
Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…
“V súčasnosti prehrávame polemiku so Západom. Nedokážeme dať jasné a presné odpovede na otázky, čo…
Úradujúci bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa zaregistroval v ústrednej volebnej komisii ako kandidát na nadchádzajúce…