Európa

Belgická polícia kvôli vyšetrovaniu korupcie v europarlamente vykonala v Bruseli viaceré razie a zadržala niekoľko osôb

Prokuratúra uviedla, že polícia podozrieva neznámu krajinu Perzského zálivu zo snahy „ovplyvniť ekonomické a politické rozhodnutia Európskeho parlamentu“. 

Polícia v Bruseli dnes vykonala 16 razií v rámci vyšetrovania podozrenia z prania špinavých peňazí a korupcie, do ktorého je zapojený Európsky parlament a nemenovaná krajina Perzského zálivu. Agentúre AP to povedala federálna prokuratúra, podľa ktorej boli zatknutí štyria ľudia, vrátane jedného bývalého europoslanca.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Belgická polícia pri záťahu zabavila počítačové vybavenie, telefóny a približne 600-tisíc eur v hotovosti.

Prokuratúra neuviedla mená zadržaných, ale oznámila, že jeden z nich bol predtým poslancom Európskeho parlamentu. Policajné operácie vraj boli zamerané najmä na asistentov pracujúcich pre európskych zákonodarcov.

Belgické noviny Le Soir však informovali, že medzi zadržanými boli aj podpredsedníčka Európskeho parlamentu Eva Kailiová z gréckej socialistickej strany Pasok a Luca Visentini, generálny tajomník Medzinárodnej konfederácie odborových zväzov.

Kancelária belgického socialistického europoslanca Marca Tarabellu bola podľa predstaviteľa europarlamentu zapečatená.

Podpredsedníčka Európskeho parlamentu (EP) a grécka europoslankyňa Eva Kailiová


Kailiovú, ktorej partner patril k štyrom skôr zadržaným osobám, bude polícia vypočúvať, priblížil agentúre AFP zdroj oboznámený s prípadom. Potvrdil tiež správy belgických médií, že vyšetrovanie prípadu sa zameriava na pokusy Kataru podplácať bývalého talianskeho socialistického europoslanca.

Grécke médiá priniesli v piatok večer správy o vylúčení Kailiovej zo strany Panhelénske socialistické hnutie (PASOK). Spravodajský portál eKathimerini uviedol, že belgickí policajti počas poobedňajších razií prehľadali aj Kailiovej byt.

Talianska agentúra ANSA s odvolaním sa na belgické médiá napísala, že zadržanými sú štyria Taliani – ľavicový exposlanec EP Antonio Panzeri, generálny tajomník Medzinárodnej konfederácie odborových zväzov (ITUC) Luca Visentini, nemenovaný riaditeľ mimovládnej organizácie a poslanecký asistent.

V Európskom parlamente zasadá 705 volených poslancov z 27 členských krajín bloku. Každý z nich má niekoľko pomocníkov.

Prokuratúra uviedla, že polícia podozrieva neznámu krajinu Perzského zálivu zo snahy „ovplyvniť ekonomické a politické rozhodnutia Európskeho parlamentu“.

Podľa prokuratúry tak mala robiť „vyplácaním veľkých finančných čiastok alebo ponúkaním veľkých darov tretím stranám s významným politickým a/alebo strategickým postavením v Európskom parlamente“.

Podľa belgických novín Le Soir je nemenovanou krajinou Perzského zálivu Katar, ktorého predstavitelia sa údajne pokúsili podplatiť talianskeho socialistického politika, ktorý bol europoslancom v rokoch 2004 až 2019.

Hovorca Európskeho parlamentu agentúre Reuters povedal, že Európsky parlament nebude pokračujúce súdne vyšetrovanie komentovať, ale v prípade potreby bude spolupracovať s miestnymi orgánmi.

„Vyšetrovatelia federálnej justičnej polície už niekoľko mesiacov podozrievajú krajinu Perzského zálivu z ovplyvňovania hospodárskych a politických rozhodnutí Európskeho parlamentu (EP),“ dodáva sa vo vyhlásení prokuratúry.

Katar je obvinený z toho, že sa zameral na úradníkov „s významným politickým a/alebo strategickým postavením“ v Parlamente a posielal im „značné sumy peňazí“ a „dôležité dary“, uvádza sa vo vyhlásení prokuratúry.

Katar je významný dodávateľ LNG

Katar je významným producentom skvapalneného zemného plynu a západní politici sa snažia udržiavať s emirátom ležiacom na Arabskom polostrove dobré vzťahy, nakoľko táto krajina predstavuje významný alternatívny zdroje energie uprostred konfliktu na Ukrajine.

Práve v dôsledku vojny na Ukrajine, v reakcii na ktorú európske štáty začali obmedzovať dovoz z Ruskej federácie, sa Európa začala viac zaujímať o alternatívne zdroje, ako je LNG z Kataru. Ten v súčasnosti smeruje najviac do ázijských krajín.

Minulý týždeň sa šéf katarskej firmy QatarEnergy a minister energetiky Kataru Saad Sherida al-Kaabi dohodol s Nemeckom na dlhodobých dodávkach skvapalneného zemného plynu (LNG). Katar má podľa neho záujem „prispieť k úsiliu zvýšiť energetickú bezpečnosť v Nemecku a Európe“.

Na dodávkach zemného plynu z projektov North Field East a North Field South (Severné pole východ a Severné pole juh) do Nemecka sa bude podieľať aj americká spoločnosť ConocoPhillips. Tá je partnerom QatarEnergy v projekte ťažby plynu z ložiska Severné pole a LNG bude od roku 2026 dovážať do nemeckého prístavu Brunsbüttel.

Nemecko a mnohé ďalšie európske krajiny donedávna nemali záujem o dlhodobé kontrakty. Súčasná situácia však postoj Berlína zmenila a Nemecko sa s Katarom na dlhodobom kontrakte dohodlo iba týždeň po tom, ako QatarEnergy oznámila 27-ročný kontrakt na dodávku LNG do Číny. Ročný objem dodávok v rámci zatiaľ najdlhšieho kontraktu v tomto sektore predstavuje 4 milióny ton.

Zdroj: topky.sk / InfoVojna / dnes24.sk / politico.eu


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Gröhling „prihral“ známej 300 tisíc eur. Denník N mlčí, Nadácia Zastavme korupciu zareagovala

Na kauzu upozornil Erik Kaliňák. Ministerstvo školstva pod velením Branislava Gröhlinga podpísalo zvláštnu zmluvu. Na…

34 minút ago

Matovič nepripúšťa žiadnu vinu za úmrtia počas Covidu. To Fico zabil tisícky ľudí!

Igor Matovič u Braňa Závodského v relácii tvrdil, že nenesie žiadnu vinu za 20 000…

38 minút ago

Politológ Hrabko o opozícii: Keď si Fico kýchne, na to okamžite reagujú. Vlastné témy nemajú

J. Hrabko zhodnotil súčasnú politickú situáciu na Slovensku. Podľa neho, problémom vládnej koalície nie je…

47 minút ago

Selektívna prezentácia dejín pokračuje

Sťažnosť na ÚPN vo veci selektívnej prezentácie dejín na „Festivale slobody 2024“ Združenie slovenskej inteligencie…

54 minút ago

Ako sa do seba pustili čurillovci a inšpekcia? Obvinený exšéf polície Kovařík opísal pozadie vojny policajtov

Bývalý policajný prezident pred súdom. Petra Kovaříka posadila prokuratúra na lavicu obžalovaných za epizódu v…

58 minút ago

Šutaj Eštok: Víťazstvo pre spravodlivosť a ďalšia prehra pre opozíciu a čurillovcov

Prípad, o ktorom médiá mlčia Tento týždeň vydal Ústavný súd dôležité rozhodnutie, ktoré akoby prešlo…

1 hodinu ago