svet

Belgická OpenWay zachránila ruský platobný systém aj napriek sankciám

Podľa vyšetrovania, ktoré zverejnili noviny Ukrajinska Pravda, príbeh „temnej histórie“ belgickej spoločnosti siaha až do roku 2014.

Belgická spoločnosť OpenWay, architekt platformy digitálneho bankovníctva Way4, má veľkú zásluhu na fungovaní ruského finančného sektora, a to aj napriek medzinárodným sankciám proti Rusku v roku 2014 uvaleným pre nezákonnú anexiu Krymského polostrova a sankcie zavedené po tohoročnej ruskej invázii na Ukrajinu. Uviedli v stredu internetové noviny The Brussels Times.

Belgický denník upozornil na vyšetrovanie, ktoré zverejnili noviny Ukrajinska Pravda, a podľa ktorého za menej ako desať rokov jedna z popredných belgických spoločností v oblasti platobného styku vytvorila základy systému, ktorý Rusku umožňuje sa vyhýbať sankciám a zachovať si funkčné on-line bankovníctvo pre spotrebiteľov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Vyšetrovanie ukrajinských úradov naznačilo, že belgická spoločnosť vytvorila sériu fiktívnych spoločností a štruktúr, aby mohla pokračovať vo svojom podnikaní v Rusku, pričom priamo spolupracovala aj so štátnymi ruským bankami zo sankčného zoznamu EÚ.

Podľa tohto zdroja príbeh „temnej histórie“ belgickej spoločnosti siaha až do roku 2014. Po anexii Krymu ako prvá ruská banka vstúpila na finančný trh na anektovanom území banka RNKB, jeden z partnerov OpenWay.

Aby sa vyhla sankciám a udržala si spoluprácu a obchod s ruskou bankou, OpenWay založila „ruského sprostredkovateľa“, firmu OV Integracija. O tri roky neskôr belgická spoločnosť uzavrela 12 zmlúv s RNKB, pričom využila svojho ruského sprostredkovateľa a aj maltskú schránkovú spoločnosť OpenWay Service, ktorá je priamo kontrolovaná hlavnou podnikovou štruktúrou OpenWay Group.

Po udalostiach na Ukrajine v roku 2014, keď spoločnosti Visa a Mastercard prestali poskytovať svoje služby ruským bankám, technológia OpenWay pomohla vytvoriť nový alternatívny platobný systém „Mir“, ktorý sa stal základom ruského národného systému platobných kariet.

Na ruskom systéme Mir vytvorenom spoločnosťou OpenWay je založený celý platobný systém Ruska. Prevažná väčšina domácich transakcií v Rusku v súčasnosti využíva platobný systém Mir, upozornil The Brussels Times.

A neplatí to len pre Rusko, lebo táto platobná platforma sa už zavádza aj mimo hraníc krajiny, čo umožňuje ruským cestujúcim využívať svoje peniaze v zahraničí a dovolenkovať v krajinách, ako Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko či Vietnam.

V auguste belgicko-ruský platobný systém prijme aj päť tureckých bánk, čo už potvrdil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, čo bude dobrou správou pre desiatky tisíc ruských turistov v Turecku.

The Brussels Times uviedol, že úzka spolupráca s ruskými bankami stavia belgickú spoločnosť do rozporu s medzinárodnými sankciami voči ruskému finančnému sektoru. Vo svojej augustovej tlačovej správe spoločnosť oznámila, že predala svoju ruskú dcérsku spoločnosť a už nevykonáva obchody v Rusku.

Avšak skutočnosť je taká, že OpenWay predala svoju ruskú dcérsku spoločnosť niektorým ruským zamestnancom spoločnosti, ktorí udržiavajú pri chode platobný systém Mir. OpenWay neopustil úplne ruský trh, tento krok by podľa belgického denníka ochromil ruský platobný systém.

V praxi to znamená, že hlavné sankcionované banky ako Sberbank, Alfa Bank, VTB Bank, VEB Bank a RNKB aj naďalej využívajú platformu OpenWay a je viac ako pravdepodobné, že Rusko používa belgickú technológiu aj na vyplácanie miezd príslušníkom ruských ozbrojených síl, ktorí sa aktívne podieľajú na vojne a vojnových zločinoch na Ukrajine.

Spoločnosť OpenWay uvádza, že nemôže „ani legálne, ani technicky“ prinútiť bývalých zákazníkov v používaní softvéru, ktorý si v minulosti zakúpili, nainštalovali a prevádzkovali na vlastnej infraštruktúre.

Noviny Ukrajinska Pravda však upozornili, že veľká časť vrcholového manažmentu OpenWay v Bruseli sú v skutočnosti ruskí štátni príslušníci a bolo by naivné veriť, že nevedia o tom, že ruské banky pokračujú v prevádzke systému vyvinutom belgickou spoločnosťou.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Poľským farmárom definitívne došla trpezlivosť s EÚ a Ukrajinou

Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…

2 hodiny ago

Novembrové prekliatie Ukrajiny

November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…

2 hodiny ago

Zelenského kancelária tvrdí, že Rusko nemá raketu Orešnik. Zacharovová odporučila pozrieť do Južmašu

Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…

2 hodiny ago

Za záhadných okolností zomrel americký novinár Scott Bennett, ktorý žiadal Putina o ruské občianstvo

V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…

2 hodiny ago

VIDEO: Ján Baránek o baterkárni v Šuranoch, ktorá je len malou skladačkou v hre čínskych globalistov financujúcich šialenú zelenú politiku

O Ficovej neschopnosti rozlíšiť negatíva od pozitív ich záujmov a o Rusku ako vhodnejšom investorovi…

2 hodiny ago