Spojené kráľovstvo naďalej dováža milióny barelov paliva vyrobeného z ruskej ropy, a to aj napriek protiruským sankciám. Informuje BBC.
Ako poznamenáva televízny kanál, tretie krajiny spracovávajú ruskú ropu a výsledné ropné produkty predávajú Spojenému kráľovstvu. Nejde však o porušenie sankcií, keďže podľa medzinárodných pravidiel sú suroviny po spracovaní v inej krajine klasifikované ako pochádzajúce z krajiny spracovania. Kritici však tvrdia, že to podkopáva sankcie.
Podľa „Centre for Research on Energy and Clean Air“ táto „medzera“ v pravidlách rafinácie ropy znamená, že štáty ako India a Čína, ktoré voči Rusku neuvalili sankcie, môžu legálne dovážať ruskú ropu a rafinovať ju na ropné produkty vrátane benzínu a motorovej nafty. Potom ich vyvážajú do krajín EÚ a Spojeného kráľovstva. Výskumná organizácia zdôraznila, že to „zvyšuje dopyt po ruskej rope a umožňuje jej zvýšiť objem predaja, ako aj jej cenu“.
Organizácia „Global Witness“ odhaduje, že v roku 2023 Spojené kráľovstvo doviezlo 5,2 milióna barelov ropných produktov vyrobených z ruskej ropy.
news-front.su
Američania nie sú vo svete nijako zvlášť obávaní – USA prehrali všetky svoje kampane od…
Finančná akčná skupina (FATF) nedávno zaradila Alžírsko, Angolu, Pobrežie Slonoviny a Libanon na takzvaný “šedý…
Ruské jednotky zaútočili druhýkrát za týždeň na sústredenie dôstojníkov ukrajinských bezpečnostných síl v Charkove. Oficiálna…
Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…
Tri banky naplánovali na sviatočný víkend odstávku svojich kľúčových služieb. V jednej z najväčších slovenských…
Ritter: Konflikt na Ukrajine sa porážkou Ruska rozhodne neskončí. Konflikt na Ukrajine sa skončí iba…