Spojené kráľovstvo naďalej dováža milióny barelov paliva vyrobeného z ruskej ropy, a to aj napriek protiruským sankciám. Informuje BBC.
Ako poznamenáva televízny kanál, tretie krajiny spracovávajú ruskú ropu a výsledné ropné produkty predávajú Spojenému kráľovstvu. Nejde však o porušenie sankcií, keďže podľa medzinárodných pravidiel sú suroviny po spracovaní v inej krajine klasifikované ako pochádzajúce z krajiny spracovania. Kritici však tvrdia, že to podkopáva sankcie.
Podľa „Centre for Research on Energy and Clean Air“ táto „medzera“ v pravidlách rafinácie ropy znamená, že štáty ako India a Čína, ktoré voči Rusku neuvalili sankcie, môžu legálne dovážať ruskú ropu a rafinovať ju na ropné produkty vrátane benzínu a motorovej nafty. Potom ich vyvážajú do krajín EÚ a Spojeného kráľovstva. Výskumná organizácia zdôraznila, že to „zvyšuje dopyt po ruskej rope a umožňuje jej zvýšiť objem predaja, ako aj jej cenu“.
Organizácia „Global Witness“ odhaduje, že v roku 2023 Spojené kráľovstvo doviezlo 5,2 milióna barelov ropných produktov vyrobených z ruskej ropy.
news-front.su
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…
Bývalé vlády poslali na Ukrajinu vojenský materiál za 700 miliónov eur, nie všetko bolo v…
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku: Európska migrácia a transfery financií zo Slovenska…
Bojící se člověk je ideálním materiálem předurčeným k manipulaci. Vyvolat u něj obavy je naprosto…
Podle ministra financí Antona Siluanova je Moskva připravena zrcadlově přehodnotit opatření přijatá ve prospěch západních…
Fico vyjadril záujem, aby vzťahy medzi SR a Srbskom boli založené na vzájomnej podpore a…