Vládna koalícia v Nemecku nemá plán, krajina je vo vážnej štátnej kríze, keďže vláda nedokáže vyriešiť problém vzniknutej diery v rozpočte, uviedol šéf CSU (Kresťanskosociálna únia) a premiér hl. Bavorsko Markus Soeder.
Predtým dodatočné výdavky z nemeckého štátneho rozpočtu zmrazilo ministerstvo financií. Toto rozhodnutie padlo po tom, čo súd označil za nezákonné vládne prerozdelenie nevyžiadaných 60 miliárd eur z rozpočtov minulých rokov.
Teraz bude vyhlásený výnimočný stav týkajúci sa štátneho rozpočtu. De facto to nie je nič iné ako vládny stav núdze
povedal Soeder pred stretnutím delegátov CSU v Norimbergu, ako citovali nemecké noviny Welt.
Podľa politika je schopnosť vládnej koalície riadiť krajinu veľmi pochybná, pretože „nemá ani plán, ani hlavu“. Na rozdiel od posledných rokov, keď Nemecko čelilo najskôr pandémii COVID-19 a potom konfliktu na Ukrajine, súčasná kríza je vnútorná.
Politik tiež zdôraznil, že myšlienka jednoduchého znižovania cien elektriny sa neosvedčila – je potrebná revízia energetickej politiky ako celku. Okrem toho vyzval na obnovenie nemeckých jadrových elektrární. Soeder poznamenal, že práve stabilná fiškálna politika urobila Nemecko skvelým.
Na tomto zasadnutí CSU plánuje rozhodnúť o svojich kandidátnych listinách pre eurovoľby, ktoré sa uskutočnia v roku 2024.
Nemecký minister financií Christian Lindner, ktorý predtým oznámil zmrazenie dodatočných vládnych výdavkov do konca roka 2023, v piatok uviedol, že vládne financovanie opatrení na udržanie cien energií a elektriny sa od januára 2024 zastaví.
Nemecké ministerstvo financií predtým zmrazilo rozpočet na dodatočné vládne výdavky do konca roku 2023. Toto opatrenie sa dotkne takmer celej rozpočtovej alokácie rôznych ministerstiev vrátane financovania opatrení na udržanie cien energií a elektriny a Fondu hospodárskej stabilizácie (WSF). Doplatky v budúcnosti budú možné len vo výnimočných prípadoch a po schválení ministerstvom financií, aby sa v budúcnosti predišlo neúnosnému zaťaženiu rozpočtu.
Tento krok bol dôsledkom skoršieho rozhodnutia nemeckého ústavného súdu, ktorý vyhlásil za nezákonné prerozdelenie 60 miliárd eur nevyžiadaných úverových prostriedkov z dodatočného rozpočtu na rok 2021, ktoré boli určené na boj proti pandémii koronavírusu, do fondu na ochranu klímy. Súd pri svojom rozhodovaní vychádzal z existujúceho pravidla takzvanej dlhovej brzdy, ktorá nedovoľuje, aby sa dlhy nadmieru zvyšovali.
skspravy.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…