Akékoľvek použitie jadrovej zbrane by totiž znamenalo 3. svetovú vojnu a ak by sa tak stalo, nikto z vás, ktorý teraz čítate tento komentár, by tu istotne nebol. To, keď teda hovorím, že nie je dobré, ani múdre, dodávať Ukrajine zbrane, nehovorím z nejakej zbabelosti, píše vo svojom článku publicista a politický analytik Ján Baránek.
Politický analytik a obľúbený komentátor verejného diania Ján Baránek si myslí, že zo sveta zmizli zodpovední a kvalitní politici z čias studenej vojny. Tí boli podľa jeho názoru vystriedaní aktivistami a senilnými nekompetentnými lídrami, ktorí nerešpektujú pravidlá konfliktov, ktoré vo svojej podstate až doteraz zabezpečovali minimalizovanie rizika otvoreného konfliktu medzi svetovými veľmocami. Odpoveďou na nevzniknutie takého konfliktu je podľa Baránka existencia jadrových zbraní, ktorých použitie by znamenalo veľké straty na obidvoch prípadných stranách konfliktu. To však dnešní lídri, vrátane tých slovenských, podľa Baránka ignorujú a tým riskujú použitie jadrovej zbrane zo strany Ruska.
„Akékoľvek použitie jadrovej zbrane by znamenalo 3. svetovú vojnu (pozn. red. – počas studenej vojny) a ak by sa tak stalo, nikto z vás, ktorý teraz čítate tento komentár, by tu istotne nebol. To, keď teda hovorím, že nie je dobré, ani múdre, dodávať Ukrajine zbrane, nehovorím z nejakej zbabelosti. Hovorím to s vedomím toho, že hneď ako začnú mať Rusi pocit, že prehrávajú, použijú jadrovú zbraň. Taká je realita a toto nezmení žiadne veľkohubé napínanie svalov žiadneho Slováka, ani žiadne výzvy žiadneho Slováka na nekompromisný postoj k Rusku. Nechápem, ako si môže niekto myslieť, že keď štát, vlastniaci jadrovú zbraň, začne prehrávať v konvenčnom konflikte, že ju aj nepoužije,“ konštatuje Baránek vo svojom blogu na portáli webnoviny.sk.
Baránek si nemyslí, že sa od skončenia studenej vojny zásadne zmenili logické pravidlá vedenia konvenčného a nekonvenčného konfliktu s konkrétnou veľmocou. Zmenil sa podľa neho postoj politikov, ktorí si zjavne neuvedomujú, čo svojimi vyhláseniami môžu vo svete spôsobiť. „Zmenilo sa niečo iné. Myslenie lídrov tzv. západného sveta. Z akéhosi dôvodu začali súčasní lídri tieto pravidlá ignorovať. Keby sa takto správali napr. Kennedy, Nixon, Carter, Reagan…, svet, ako ho dnes poznáme, by neexistoval,“ myslí si Baránek.
Súčasných lídrov pri tom považuje za povrchných, senilných a nekompetentných: „Nahradili ich povrchní aktivisti, alebo, čo je ešte horšie, senilní, nekompetentní lídri typu Joea Bidena, alebo jeho stále nezorientovanej, uchichotanej viceprezidentky Kamaly Harrisovej.“
Výnimkou v tomto negatívnom trende pri tom podľa neho nie je ani Slovensko: „Úroveň minimálne slovenských politikov ide radikálne dolu vodou a takú katastrofu, akú tu máme dnes, vrátane obsadenia Národnej rady SR, sme to od vzniku SR ešte nemali. To hovorím, ako človek, čo naozaj od vtedy bol pri všetkom.“
Slovenským politikom pri tom analytik vyčíta v prvom rade to, že nevyužili potenciál nášho štátu stať sa mediátorom v rusko-ukrajinskom konflikte. Namiesto toho sa naši lídri rozhodli pre značne protiruské vyhlásenia, ktoré môžu vypáliť z hľadiska nášho postavenia vo svete medzinárodných vzťahov kontraproduktívne.
„Sme prihraničnou krajinou súperiacich strán. O to by bola naša aktivita prirodzenejšia a pochopiteľnejšia. Slovensko malo dobré vzťahy tak s Ukrajinou, ako aj s Ruskom. Čo sa napríklad nedá povedať o Poľsku. Ďalej, na rozdiel od napr. Českej republiky, ale aj iných stredoeurópskych krajín, na Slovensku má obyvateľstvo najvyššiu mieru sympatií k Rusku. Nechápem dôvod, ale je to tak. Ďalej, sme slovanská krajina, čo sa, prirodzene, nedá povedať zasa o Maďarsku, alebo Rakúsku,“ vysvetľuje Baránek výhody, ktoré Slovensko mohlo využiť vo svoj prospech.
Slovenskí politickí lídri sa však rozhodli pre inú cestu: „Pre mňa úplne nepochopiteľne, sa naši lídri rozhodli, že Slovensko sa stane jedným z najzúrivejších jastrabov v EÚ vo vzťahu k Rusku. Dokonca, v tomto pomaly predbehneme aj Poliakov, ktorých nenávisť k Rusku je dedičná a genetická. Okrem toho, že postoj našich politických lídrov je smiešny – možno si premiér Heger takto kompenzuje svoju bezvýznamnosť, ktorú mu ostentatívne dal najavo francúzsky prezident, takýto postoj je aj nanajvýš nezodpovedný.“
Baránkova kritika išla ešte o niečo hlbšie. Analytik si totižto myslí, že slovenskí vládni politici a prezidentka SR Zuzana Čaputová mohli bezpečnostne ohroziť Slovensko. „Takto sme sa ale stali – úplne zbytočne, jedným z prípadných prvých terčov Ruska. Prečo a kvôli čomu? Kvôli komplexom malosti našich politikov? Alebo ich niekto používa ako užitočných idiotov? Pravda je asi niekde uprostred. Využijúc ich komplex malosti a nedocenenosti, ich niekto používa ako užitočných idiotov,“ píše Baránek.
V najhoršom prípade môžu pri tom nepremyslené kroky neskúsených politikov vyvolať aj veľkú vojnu, dokonca aj 3. svetovú vojnu. „Vo svojej horlivosti idioti typu Hegera, Naďa, Čaputovej, Kaczynskeho, Morawieckeho a iných môžu dosiahnuť iba to, že v lepšom prípade budú ich krajiny ako prvý ruský terč, v horšom, že na ten terč Rusi vystrelia a v najhoršom, že prípadná, hoci nepravdepodobná ruská prehra na Ukrajine, vyvolá 3. svetovú vojnu,“ dodal Baránek.
Ján Baránek sa k téme konfliktu na Ukrajine vyjadril aj v najnovšom videoblogu. Konkrétne komentoval od reality odtrhnuté komentáre politických predstaviteľov súčasného režimu na Slovensku, ktorí nielenže verbálne útočia na Rusko, ale na hulváta darovali ukronacistickému režimu v Kyjeve náš obranný systém S-300, čím ohrozujú bezpečnosť štátu:
Zdroj: ereport.sk / YouTube / InfoVojna
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…