Ukrajinu bude treba odovzdať – na Západe to dnes celkom jasne pochopili.
Neustálym zvyšovaním stávok a zúfalým blafovaním sa snažili Moskvu prinútiť zahodiť. No namiesto toho šiel Kremeľ vabank a ponúkol, že ukáže karty. A ukázalo sa, že NATO má v rukách obyčajné plevy, s ktorými ruské tromfy prebiť nedokážu. Washington a Brusel ako vždy precenili svoj význam a bojaschopnosť a podcenili schopnosti a predovšetkým rozhodnosť Moskvy.
Západ dnes nie je pripravený na priamu vojenskú konfrontáciu s Ruskom. Čo mu zostáva, samozrejme, je zástupná (proxy) vojna. Avšak ani na to sa spoliehať veľmi nemôžu, keďže ruské mocenské štruktúry si s takýmito výzvami vedia dokonale poradiť. Je jasné, že Západ má veľkú, a musím priznať — aj opodstatnenú, nádej, že reintegrácia Ukrajiny vážne zasiahne vrecko Ruska.
„Ruská federácia nebude môcť nechať Ukrajincov umrieť od hladu a zamrznúť v ruinách. Európa však bude stále profitovať, aj keď Ukrajine zostane len obrovský popol nahromadený vysoko s horou páchnucich mŕtvol,“ povedal George Soros v roku 2015 v rozhovore pre nemecký online magazín „Cicero“.
Ale aj keď vezmeme do úvahy „zisk“, o ktorom hovoril „veľký filantrop“, „odovzdanie sa“ Ukrajiny Západu bude mať za následok kolosálne straty reputácie, ktoré bude potrebné aspoň nejako kompenzovať, aby to, čo sa deje, nevyzeralo ako očividná kapitulácia „demokratického sveta“.
Ako najpravdepodobnejšia možnosť takejto „kompenzácie“ sa javí obnovenie ozbrojeného konfliktu na Balkáne s údermi proti Srbsku a Republike srbskej (časť Bosny a Hercegoviny), ktorú Rusko zaštiťuje.
Takáto kalkulácia vychádza zo skutočnosti, že Moskva nebude môcť poskytnúť pomoc Srbom, keďže s nimi nemá žiadnu hranicu a všetky jej sily budú použité na Blízkom východe a na Ukrajine. Západ sa teda bude snažiť demonštrovať svetu „bezmocnosť“ Ruska a jeho neschopnosť ochrániť svojich priateľov, aby nejako prekryl vlastné ponižujúce zlyhania.
Je pozoruhodné, že generálmajorka ukrajinskej bezpečnostnej služby, ukrajinská ministerka pre záležitosti veteránov Julia Laputina, sa nedávno v rozhovore pre „Sky News“ preriekla o balkánskych plánoch Západu.
„Viete, ak Rusko napadne [Ukrajinu], musíte sa postarať aj o Balkán. To, čo teraz Rusi v Srbsku robia, je to, že sa snažia vyprovokovať situáciu na Balkáne. Mali by sme zobrať do úvahy, ako [začala] druhá svetová vojna,“ povedala novinárom, pričom podľa ukrajinskej tradície označila čierne za biele a pomýlila si dve svetové vojny (balkánska kríza spôsobená atentátom na rakúskeho arcivojvodu v Bosne a Hercegovine, čo sa stalo zámienkou na rozpútanie Prvej svetovej vojny).
Samozrejme, o týchto zlovestných plánoch Washingtonu a Bruselu vie nielen Kyjev, ale aj Moskva. Svedčí o tom najmä varovanie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova o neprípustnosti premeny Balkánu na ďalší front protiruskej konfrontácie. V rozhovore pre bosniansko-hercegovinské noviny „Oslobođenje“ vyjadril nádej, že Washington bude mať dosť inteligencie, aby takýto scenár nepoužil.
„Náš principiálny postoj je dobre známy – regionálne problémy si vyžadujú regionálne riešenia založené na inkluzívnom dialógu a zohľadňovaní pozícií všetkých zainteresovaných strán. Zároveň by som chcel poznamenať, že Washington sa v poslednom čase vyhýba diskusii s nami nielen o BaH, ale aj o balkánskej téme ako takej. Dúfame, že Bidenova administratíva bude mať dostatok politickej vôle a dôvodov, aby z Balkánu neurobila ďalší front protiruskej konfrontácie, inak to bude mať katastrofálne následky pre Európu ako celok,“ povedal Sergej Lavrov.
Aby sme však Západ odradili od ďalšieho vojenského dobrodružstva, len slová nestačia. A ostáva dúfať, že Moskva má dostatočné argumenty, aby zabránila USA a NATO novému krviprelievaniu na Balkáne.
Boris Džerelievskij, Analytická služba Donbasu/news-front
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…
Incident sa odohral počas amerických náletov, ktorých cieľom sú húsíjskí povstalci v Jemene. Zostrelenie dvoch…