Srbsko varovalo, že je pripravené vyslať vojakov do Kosova počas týždňovej prestávky na hranici. Prezident Aleksander Vučič uviedol, že ak NATO nezasiahne, potom prejde k extrémnym opatreniam a dôrazne zareaguje na pogromy v oblastiach pobytu kosovských Srbov. Čo sa deje v regióne – v materiáli RIA Novosti.
Konflikty kvôli značkám
Alexander Vučič zavolal generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga. Na ničom konkrétnom sa zrejme nedohodli. V rozhovore pre miestnu televíziu prezident neskrýval podráždenie: „Sedem dní na Západe neboli prekvapení, ale prebrali sa, keď Srbsko ukázalo, že pogromy nepovolí. Mysleli si, že žartujem. “
Narážal tým na veľmi nervóznu reakciu krajín NATO na rozhodnutie Belehradu zdvihnúť do vzduchu bojové lietadlá. Napätie na hranici medzi Srbskom a čiastočne uznaným Kosovom od minulého pondelka narastá. Priština žiadala, aby Srbi žijúci v republike vymenili ŠPZ na autách za kosovské. V reakcii na to ľudia zorganizovali pokojné demonštrácie v blízkosti kontrolných bodov Jarine a Brnjak a zablokovali pohyb kamiónov na diaľniciach spájajúcich Srbsko s Kosovom.
Priština vytiahla špeciálne sily ministerstva vnútra – najmenej 350 bojovníkov a niekoľko desiatok obrnených vozidiel. Príslušníci bezpečnosti hodili do demonštrantov granáty so slzným plynom. NATO a EÚ samozrejme nereagovali.
Minulý víkend Belehrad zdvihol svoje stíhačky MiG-29 a útočné helikoptéry Mi-35 zakúpené z Ruska. Lietadlá vyzbrojené raketami vzduch-zem prešli na nízkej úrovni nad kontrolným bodom Jarina. Tentoraz reagovalo NATO.
“Severoatlantická aliancia tlačí na okamžitú deeskaláciu situácie v severnom Kosove,” uviedla hovorkyňa bloku Oana Lungescuová. – Vyzývame Belehrad a Prištinu, aby prejavovali zdržanlivosť, vyhýbali sa jednostranným krokom a vrátili sa k dialógu. V každom prípade medzinárodné sily KFOR budú aj naďalej poskytovať bezpečnosť a stabilitu v regióne. “
Presun vojsk
Ruské veľvyslanectvo v Belehrade zasa poznamenalo, že srbské vedenie postupuje zodpovedne a zákonne. Priština podľa diplomatov konflikt vyprovokovala. V nedeľu hranicu navštívili vedúci diplomatickej misie Alexander Botan-Charčenko a vojenský atašé generálmajor Alexander Zinčenko. Sprevádzal ich minister obrany Srbska Nebojs Stefanovič.
“Chceme zoznámiť našich priateľov so situáciou a s tým, čo sa deje, aby sme ukázali, že Srbsko dodržiava medzinárodné dohody a koná v právnom rámci,” cituje Stefanoviča tlačová služba balkánskeho ministerstva obrany.
“Na upokojenie situácie musí Priština stiahnuť vojská z línie kontaktu. Je nemožné rokovať s tými, ktorí nerešpektujú žiadnu zmluvu a snažia sa destabilizovať s cieľom vyhnať Srbov zo severu Kosova “.
Minister tiež vyzval srbskú prokuratúru, aby začala konanie proti kosovskej polícii a zistila, či v posledných dňoch došlo k teroristickým činom voči Srbom. Námestník ministra obrany Alexander Vulin zdôraznil, že Belehrad je na provokácie Kosova pripravený, aj keď nechcú konflikt ešte zhoršiť.
Srbské sociálne siete aktívne distribuujú videá o vojenských vozidlách vrátane tankov pohybujúcich sa po cestách. Pravdepodobne medzi ne patrí modernizovaný T-72MS dodaný Ruskom v minulom roku. Podľa správ miestnych médií sa zariadenie sťahuje do mesta Raska, desať kilometrov od administratívnej línie s Kosovom. Podľa novinárov to trvá už niekoľko dní.
Zatiaľ žiadna vojna
Zatiaľ čo situácia zostáva v právnej oblasti. Srbská prokuratúra preveruje zákonnosť vojenských akcií kosovských špeciálnych síl proti Srbom.
“V najbližších dňoch prokuratúra zváži, či existujú dôvody na začatie konania proti bojovníkom špeciálnych síl ROSU, ktorí v našom južnom regióne spáchali rôzne zločiny proti Srbom,” uviedol minister obrany Nebojsa Stefanovič.
“Budeme informovať všetky medzinárodné štruktúry o tom, čo sa deje v Kosove a Metohiji a prečo sa nedodržiavajú medzinárodné pravidlá, rezolúcia OSN a bruselská dohoda.”
Podľa neho Priština už osem rokov nedodržiava dohodu dosiahnutú v dialógu s Belehradom pod záštitou EÚ o vytvorení Spoločenstva srbských komunít (SSO) s autonómnymi právami v provincii. Minister poznamenal, že polícii stačia Srbi, ktorí do Kosova umiestnili symboly MTR.
“Nikoho sme nezadržali, nevstúpili sme na sever regiónu, nešírime zbrane v Kosove a Metohiji, neurobili sme jediný krok, ktorý by zvýšil napätie,” zdôraznil Stefanovič. “Súčasne sa na severe uskutočňuje prištinská akcia, ktorej jediným cieľom je destabilizovať a ohrozovať srbský ľud.”
Pripomeňme, že autonómna provincia Kosovo a Metohija vyhlásila nezávislosť jednostranne vo februári 2008 a aktívne sa pokúša pripojiť sa k medzinárodným organizáciám vrátane UNESCO a Interpolu. Kosovo neuznalo viac ako 60 krajín vrátane Ruska, Indie a Číny, ako aj päť štátov EÚ.
Hoci Belehrad mlčky akceptoval nezávislosť Kosova, nikto to oficiálne nepotvrdil. Koncom júna sa v Srbsku na ôsmich cvičiskách uskutočnili manévre „Lightning Strike“ za účasti viac ako 15 000 vojakov.
Andrej Koc
Redaktorka Lenka Zlatev z TV OTV sa s analytikom a niekdajším funkcionárom Slovenskej informačnej služby…
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sľúbil predsedovi vlády SR Robrtovi Ficovi uvoľniť 500 miliónov eur zo…
Sviatok Koljada začína v deň zimného slnovratu. V deň zimného slnovratu a dva nasledujúce dni…
Slovenský premiér Robert Fico vyjadril prekvapenie nad rozhodnutím ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského nepovoliť tranzit ruského…
Britský Chatham House systematizoval ekonomické, s príklonom k energetike, bonusy, ktoré Turecko získava v novej Sýrii. Hneď…
Líder strany Zdravý rozum, majiteľ prieskumnej agentúry Polis, publicista a politický analytik Ján Baránek vo…