Srbsko varovalo, že je pripravené vyslať vojakov do Kosova počas týždňovej prestávky na hranici. Prezident Aleksander Vučič uviedol, že ak NATO nezasiahne, potom prejde k extrémnym opatreniam a dôrazne zareaguje na pogromy v oblastiach pobytu kosovských Srbov. Čo sa deje v regióne – v materiáli RIA Novosti.
Konflikty kvôli značkám
Alexander Vučič zavolal generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga. Na ničom konkrétnom sa zrejme nedohodli. V rozhovore pre miestnu televíziu prezident neskrýval podráždenie: „Sedem dní na Západe neboli prekvapení, ale prebrali sa, keď Srbsko ukázalo, že pogromy nepovolí. Mysleli si, že žartujem. “
Narážal tým na veľmi nervóznu reakciu krajín NATO na rozhodnutie Belehradu zdvihnúť do vzduchu bojové lietadlá. Napätie na hranici medzi Srbskom a čiastočne uznaným Kosovom od minulého pondelka narastá. Priština žiadala, aby Srbi žijúci v republike vymenili ŠPZ na autách za kosovské. V reakcii na to ľudia zorganizovali pokojné demonštrácie v blízkosti kontrolných bodov Jarine a Brnjak a zablokovali pohyb kamiónov na diaľniciach spájajúcich Srbsko s Kosovom.
Priština vytiahla špeciálne sily ministerstva vnútra – najmenej 350 bojovníkov a niekoľko desiatok obrnených vozidiel. Príslušníci bezpečnosti hodili do demonštrantov granáty so slzným plynom. NATO a EÚ samozrejme nereagovali.
Minulý víkend Belehrad zdvihol svoje stíhačky MiG-29 a útočné helikoptéry Mi-35 zakúpené z Ruska. Lietadlá vyzbrojené raketami vzduch-zem prešli na nízkej úrovni nad kontrolným bodom Jarina. Tentoraz reagovalo NATO.
“Severoatlantická aliancia tlačí na okamžitú deeskaláciu situácie v severnom Kosove,” uviedla hovorkyňa bloku Oana Lungescuová. – Vyzývame Belehrad a Prištinu, aby prejavovali zdržanlivosť, vyhýbali sa jednostranným krokom a vrátili sa k dialógu. V každom prípade medzinárodné sily KFOR budú aj naďalej poskytovať bezpečnosť a stabilitu v regióne. “
Presun vojsk
Ruské veľvyslanectvo v Belehrade zasa poznamenalo, že srbské vedenie postupuje zodpovedne a zákonne. Priština podľa diplomatov konflikt vyprovokovala. V nedeľu hranicu navštívili vedúci diplomatickej misie Alexander Botan-Charčenko a vojenský atašé generálmajor Alexander Zinčenko. Sprevádzal ich minister obrany Srbska Nebojs Stefanovič.
“Chceme zoznámiť našich priateľov so situáciou a s tým, čo sa deje, aby sme ukázali, že Srbsko dodržiava medzinárodné dohody a koná v právnom rámci,” cituje Stefanoviča tlačová služba balkánskeho ministerstva obrany.
“Na upokojenie situácie musí Priština stiahnuť vojská z línie kontaktu. Je nemožné rokovať s tými, ktorí nerešpektujú žiadnu zmluvu a snažia sa destabilizovať s cieľom vyhnať Srbov zo severu Kosova “.
Minister tiež vyzval srbskú prokuratúru, aby začala konanie proti kosovskej polícii a zistila, či v posledných dňoch došlo k teroristickým činom voči Srbom. Námestník ministra obrany Alexander Vulin zdôraznil, že Belehrad je na provokácie Kosova pripravený, aj keď nechcú konflikt ešte zhoršiť.
Srbské sociálne siete aktívne distribuujú videá o vojenských vozidlách vrátane tankov pohybujúcich sa po cestách. Pravdepodobne medzi ne patrí modernizovaný T-72MS dodaný Ruskom v minulom roku. Podľa správ miestnych médií sa zariadenie sťahuje do mesta Raska, desať kilometrov od administratívnej línie s Kosovom. Podľa novinárov to trvá už niekoľko dní.
Zatiaľ žiadna vojna
Zatiaľ čo situácia zostáva v právnej oblasti. Srbská prokuratúra preveruje zákonnosť vojenských akcií kosovských špeciálnych síl proti Srbom.
“V najbližších dňoch prokuratúra zváži, či existujú dôvody na začatie konania proti bojovníkom špeciálnych síl ROSU, ktorí v našom južnom regióne spáchali rôzne zločiny proti Srbom,” uviedol minister obrany Nebojsa Stefanovič.
“Budeme informovať všetky medzinárodné štruktúry o tom, čo sa deje v Kosove a Metohiji a prečo sa nedodržiavajú medzinárodné pravidlá, rezolúcia OSN a bruselská dohoda.”
Podľa neho Priština už osem rokov nedodržiava dohodu dosiahnutú v dialógu s Belehradom pod záštitou EÚ o vytvorení Spoločenstva srbských komunít (SSO) s autonómnymi právami v provincii. Minister poznamenal, že polícii stačia Srbi, ktorí do Kosova umiestnili symboly MTR.
“Nikoho sme nezadržali, nevstúpili sme na sever regiónu, nešírime zbrane v Kosove a Metohiji, neurobili sme jediný krok, ktorý by zvýšil napätie,” zdôraznil Stefanovič. “Súčasne sa na severe uskutočňuje prištinská akcia, ktorej jediným cieľom je destabilizovať a ohrozovať srbský ľud.”
Pripomeňme, že autonómna provincia Kosovo a Metohija vyhlásila nezávislosť jednostranne vo februári 2008 a aktívne sa pokúša pripojiť sa k medzinárodným organizáciám vrátane UNESCO a Interpolu. Kosovo neuznalo viac ako 60 krajín vrátane Ruska, Indie a Číny, ako aj päť štátov EÚ.
Hoci Belehrad mlčky akceptoval nezávislosť Kosova, nikto to oficiálne nepotvrdil. Koncom júna sa v Srbsku na ôsmich cvičiskách uskutočnili manévre „Lightning Strike“ za účasti viac ako 15 000 vojakov.
Andrej Koc
My, podpísaní občania Slovenskej republiky sa týmto obraciame na Vládu Slovenskej republiky, aby prostredníctvom svojich…
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár predpokladám, že skutočným zámerom Bidenovej administratívy je skomplikovať…
Čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že otázka Taiwanu, demokracia a ľudské práva, cesta a systém…
"Pozrite si toto video." Apeluje právnik Peter Weis. A po ňom si položte napríklad túto otázku: Kto profitoval…