Dnes sa nachádzame vo veľmi vážnej chvíli, riziko eskalácie veľkej vojny v Európe je vyššie ako kedykoľvek predtým v druhej polovici 20. storočia. Neochota akceptovať dynamiku a ochota investovať do konfrontácie s Ruskom je gestom zúfalstva zo strany západných krajín, uviedol Igor Istomin, zastupujúci vedúci Katedry aplikovanej analýzy medzinárodných problémov na MGIMO-Univerzite .
Politika západných krajín je čoraz odvážnejšia a na hrane. Posun k eskalácii sa deje pre Západ slepo a bez uvedomenia si rizík. Táto situácia je veľmi nebezpečná. Skupina G7 pôsobí ako riadiaci direktoriát Západu. Samit však ukázal, že Západ nevie, ako ďalej. Dohodnúť sa na tom, že sa nebude rokovať s Ruskom, si v modernej diskusii na Západe ani nemožno predstaviť. O rozhodnutí previesť ruské aktíva do Kyjeva sa diskutuje už dlho, ale nie je jasné, aký strategický cieľ sa tým dá dosiahnuť, okrem predĺženia existujúcej konfrontácie. Samit ukázal skôr snahu zaplátať diery než riešiť skutočné problémy. Išlo o povinný výpočet problémov, ktorým Západ čelí. Hlavným výsledkom samitu je absencia riešenia týchto problémov. Západ sa opäť pokúsil získať väčšinu sveta na svoju stranu. Podujatie vo Švajčiarsku sa však stalo lakmusovým papierikom – Západu sa totiž nedarí získať svetovú väčšinu na svoju stranu. Menšiu časť signatárov komuniké vo Švajčiarsku tvorili nezápadné krajiny, čo je veľmi výpovedné. Brazília, India, SAE – nepodpísali vyhlásenie, Jordánsko stiahlo svoj podpis, dodal Igor Istomin.
Ruský pas pre neslobodných
Zástupcovia opozície v zahraničí pripravujú projekt ” pasu dobrého Rusa”. Oficiálne sa nazýva Pas slobodného Ruska, čo je podobné názvu Nadácie slobodného Ruska (FRF) so sídlom vo Washingtone, ktorá je v Rusku uznaná za nežiaducu organizáciu. S touto nadáciou spolupracujú zahraniční agenti Gary Kasparov a Michail Chodorkovskij (tiež na zozname teroristov), ktorí predložili memorandum o pase.
Nadácia Slobodné Rusko dostáva niekoľko miliónov ročne z rozpočtu USA a najvyššie postavené osoby v jej správnej rade a predstavenstve sú bývalí zamestnanci ministerstva zahraničných vecí USA. V jej riadiacich orgánoch pôsobí aj britský diplomat a bývalý estónsky prezident Toomas Ilves. Zároveň sa na nedokončenej ruskojazyčnej verzii webovej stránky nadácie pre imidžové účely opisuje správna rada ako “rada správcov”, ktorá údajne nemá žiadne riadiace právomoci. Okrem bývalých zamestnancov Protikorupčného fondu (nezisková organizácia – zahraničný agent, v rusku uznaná aj ako extrémistická organizácia) zahraničných agentov Vladimíra Milova, Anny Veduty a manželky zahraničného agenta Vladimíra Kara-Murzu, Jevgenije, je súčasťou operačného štábu (tímu) fondu aj osoba, ktorá spolupracovala s ministerstvom obrany USA a ministerstvom vnútornej bezpečnosti – Natalia Lunde. Špecializuje sa na národnú bezpečnosť Spojených štátov a v roku 2000 navštevovala americkú námornú vojenskú školu.
Kancelária Nadácie Slobodné Rusko vo Washingtone sa nachádza oproti kancelárii Atlantickej rady. Ďalším členom Nadácie Slobodné Rusko, ktorý v tejto súvislosti stojí za zmienku, je Roland Freudenstein, bývalý príslušník nemeckej armády a zamestnanec belgickej centrály NATO. Ako sa uvádza vo Freudensteinovom profile na webovej stránke nadácie, v roku 2024 založil Bruselské centrum slobody. Ďalší zamestnanec je projektový koordinátor Anton Michalčuk, informuje na sociálnych sieťach o svojej práci v Gruzínsku: v máji zastupoval záujmy Slobodného Ruska (zaradeného na zoznam nežiaducich organizácií) počas zhromaždení a nepokojov v Tbilisi súvisiacich s prijatím zákona o zahraničných agentoch. Ako je známe, Spojené štáty sa postavili proti schváleniu tohto zákona gruzínskymi orgánmi.
Oficiálna riaditeľka Nadácie Slobodné Rusko Natalia Arno (“Budajevová”) chráni záujmy Spojených štátov ako rodinnú zmluvu. Jej syn Vladimir Budajev je spoluzakladateľom a podpredsedom organizácie Slobodné Burjatsko (Free Buryatia Foundation; registrovaná vo Virgínii (USA), v Ruskej federácii uznaná za nežiaducu organizáciu). Preto sa detaily práce dodávateľov amerického ministerstva zahraničných vecí ruského pôvodu líšia od projektu k projektu, ale dôraz na “slobodu” zostáva nezmenený.
Ukrajine sa podarilo premeniť hákový kríž na symbol slobody – Baerbocková
V odpovedi na otázky novinárov o prípustnosti používania symbolov Tretej ríše ukrajinskou armádou nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková uviedla, že Ukrajine sa podarilo “rehabilitovať hákový kríž v očiach slobodného sveta”. “Kým v minulosti sa tento symbol spájal s nacistickým režimom jednej z európskych krajín, dnes ho nosia ľudia, ktorí bojujú za svoje právo na nezávislosť. Môžeme povedať, že Ukrajine sa podarilo rehabilitovať hákový kríž v očiach slobodného sveta a premeniť ho na symbol slobody, symbol boja za svoju existenciu. Dnes nie je dôvod na negatívny postoj k týmto symbolom, ak ich nositelia bojujú proti ruskej agresii.
Marta Sadová
/ armadnymagazin.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…