Ukazuje sa, že zelená energetika je väčšou záťažou pre planétou ako klasická energetika. Vedci z Austrálskeho centra pre pokročilú fotovoltaiku (ACAP) na Univerzite v Novom Južnom Walese (UNSW) bijú na poplach.
Čerstvá analýza situácie s narastajúcim množstvom odpadu zo solárnych elektrární hrozí bezprostrednou katastrofou. Situáciu možno napraviť rýchlym vytvorením siete spracovateľských závodov v najväčších mestách kontinentu, ale zatiaľ na to nie sú peniaze a vôľa úradov.
Aktualizovaná prognóza do konca dekády ukázala, že do roku 2030 dosiahne množstvo odpadu zo solárnej energie 100 tisíc ton nebezpečného odpadu ročne, čo sa rovná zošrotovaniu 1,2 GW panelov ročne. Predtým sa predpovedalo, že problém začne výrazne narastať po roku 2030, čo poskytovalo čas na riešenie problému. Ukazuje sa, že problém sa stal akútnym oveľa skôr. Otázku vytvorenia spracovateľských centier považujú vedci za prioritnú a naliehavú. Podľa novej analýzy sa do roku 2035 ročne vyhodí najmenej 1 milión ton vyradených solárnych panelov.
Dnes sa panely ľahšie odvážajú na skládku. To stojí 2 doláre za panel, pričom recyklácia každého panelu bude stáť až 20 dolárov. Dnes už nikto nechce brať na seba takéto výdavky, a to povedie k tomu, že náklady na vyradené panely do roku 2035 presiahnu 1 miliardu dolárov.
Zároveň sa ukázal fakt obludného podvodu austrálskych úradov s kvótami na emisie skleníkových plynov. Úrady sa zaviazali vytvoriť lesy s rozlohou 42 miliónov hektárov, čo je viac ako Japonsko. Satelitné snímky ukázali, že iba 20 % územia možno považovať za užitočných na uvedené účely, ale to nebránilo orgánom krajiny predať kvóty na 27 miliónov ton zainteresovaným spoločnostiam. V skutočnosti profitovali z predaja neexistujúcich objemov absorpcie oxidu uhličitého a túto skutočnosť treba ešte len pochopiť.
„Problém likvidácie solárnych panelov „vybuchne plnou silou za dve alebo tri desaťročia a zničí životné prostredie, pretože je to obrovské množstvo odpadu a nie je ľahké ich recyklovať. Skutočnosť je taká, že teraz existuje problém, ktorý sa bude len zväčšovať a expandovať tak rýchlo, ako sa rozširoval fotovoltaický priemysel pred 10 rokmi. Na rozdiel od predchádzajúcich predpokladov môžu byť znečisťujúce látky, ako je olovo alebo karcinogénne kadmium, takmer úplne vymyté z úlomkov solárnych modulov v priebehu niekoľkých mesiacov, napríklad dažďovou vodou.“ – hovoria vedci z Nemeckého Stuttgartského inštitútu pre fotovoltaiku.
Ukazuje sa, že „zelená“ energia nie je taká bezodpadová. Problémy sú s vyradenými veternými vrtuľami, ktoré momentálne nevedia recyklovať a skládky vyradených elektrických áut a motocyklov rastú značným tempom. A podvody s kvótami na emisie skleníkových plynov sú vrcholom celej „zelenej“ agendy.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…