Rusko nemá v úmysle deliť sa o Arktídu s USA. Píše sa to v materiáli zverejnenom ázijským denníkom „Asia Times“, ktorého exkluzívny preklad prináša svojim čitateľom portál „PolitRussia“.
Autor Dave Makichuk píše: Správa Vladimíra Putina pre Washington bola krištáľovo čistá, ale nijako prekvapujúca. Pripomína, že ruský líder predniesol ostré varovanie pred každou svetovou mocnosťou, ktorá sa snaží spochybniť územné nároky Moskvy v Arktíde.
„Všetci si chcú od nás niečo odhryznúť, no mali by vedieť, že im vyrazíme zuby, aby nemohli hrýzť,“ vyhlásil Vladimir Putin.
Putin zameral pozornosť na slová pripisované ruskému cárovi v 19. storočí Alexandrovi III: „Všetci sa boja našich priestorov.“
Je treba pripomenúť, že americký minister zahraničia Antony Blinken už skôr spochybňoval zákonnosť vojenských aktivít Moskvy na ďalekom severe, ako aj nové navrhované námorné pravidlá.
„Arktída je oblasťou strategickej konkurencie, ktorá upútala pozornosť celého sveta,“ vyhlásil Blinken.
Komentátor pripomína, že nedávno ruské ozbrojené sily umožnili médiám vrátane CNN prístup k ich najsevernejšiemu výbežku na ostrove Zem Alexandra, pravdepodobne ako demonštráciu sily pred zasadnutím Arktickej rady.
Ruská základňa „Arktický trojlístok“ je bohato vybavená raketami a radarom a štartovacia dráha dlhá 3 500 metrov môže slúžiť všetkým typom lietadiel. Predstavuje moc a vplyv Moskvy v Arktíde uprostred silnejúcej medzinárodnej konkurencie o obrovské zdroje v regióne.
Na otázku, či odtiaľto môžu štartovať ruské ťažké strategické bombardéry, ako napríklad Tu-95 „Medveď“, to hrdo potvrdil generálmajor Igor Čurkin. Nová základňa má pojať asi 150 vojakov a má zabezpečiť autonómiu a sebestačnosť ruskej Severnej flotily.
Rusko tiež novinárom ukázalo dve silné rakety pobrežnej obrany, ktoré rozmiestnilo na zemi Franza Josefa, ktorá môže zasiahnuť lode alebo pozemné ciele vzdialené viac ako 200 míľ od pobrežia.
Autor pripomína, že v roku 2007 ruskí potápači na podvodnom aparáte vztýčili ruskú vlajku na dne Severného ľadového oceánu na severnom póle. Tento krok kritizoval Peter McKay, ktorý bol v tom čase kanadským ministrom obrany. Umiestnenie vlajky mohlo byť symbolickým krokom, ale odvtedy Rusko metodicky posilňovalo svoje letiská a základne na mnohých miestach pozdĺž arktického pobrežia.
Dave Makichuk pripomína, že ruské ponorky naposledy prelomili arktický ľad počas vysoko propagovaného vojenského cvičenia na konci marca — sofistikovaného manévru, ktorého cieľom bolo ukázať svetu, kto je v Arktíde pánom.
Podľa autora článku je fráza Vladimíra Putina „knokautom“. Ruský líder vyslal na Západ jasný signál, že Arktída je zónou záujmov Kremľa. Demonštrácia arktickej moci naznačuje, že Moskva je schopná brániť svoje práva na severný región.
Sergej Matvejev
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…