Na jeseň roku 1943 na osobný rozkaz Adolfa Hitlera nacistická špeciálna skupina obsadila Rím a evakuovala Benita Mussoliniho, ktorý bol zatknutý potom, ako bol v lete toho roku odstavený od moci.
Avšak v roku 1945, keď sa nemecká obrana zrútila, Mussolini bol pri pokuse o útek znovu zajatý a popravený partizánmi.
Ak bude situácia pre Vladimira Zelenského s postupovaním ruských síl čoraz nebezpečnejšia, Pentagon by mohol použiť podobný scenár, aby ho dostal z Kyjeva, predpokladá Stephen Bryen v článku pre „Asia Times“.
Podľa jeho názoru by to Moskve umožnilo začať rokovania s „pružnejšou“ novou vládou.
Vtedy, keď skupina nacistických výsadkárov a členov Waffen SS v septembri 1943 dobyla Rím a oslobodila Mussoliniho, nová talianska vláda utiekla z hlavného mesta a pripojila sa k spojencom v Bari na juhu krajiny a Nemci vytvorili vojenskú obrannú líniu. ktorá dostala názov „Gustav Line“. Mussoliniho odviezli do Berlína, kde ho Hitler vymenoval do čela vlády bábkovej «Talianskej sociálnej republiky», spomína autor.
Podľa jeho názoru by tento fragment histórie 2. svetovej vojny mohol dobre slúžiť ako príklad pre Pentagon pri príprave plánov na záchranu Zelenského v prípade pádu jeho vlády. Pretože je zrejmé, že ruské sily aktívne postupujú vpred, zatiaľ čo ukrajinská armáda má vážne problémy s personálom a obyvatelia Európskej únie sú proti priamej účasti NATO v tomto konflikte.
V tejto situácii môže byť na istý čas rozdelená aj Ukrajina, podobne ako pred rokom 1944 bolo Taliansko rozdelené demarkáciou „Gustavovej línie“.
Ako dlho to bude trvať, závisí od toho, akú podporu má Zelenského armáda. Biden však bude potrebovať čas, aby vydržal do volieb – po Afganistane si ďalšie fiasko dovoliť nemôže.
Zpracoval: News Front
Bývalý ruský prezident, v súčasnosti podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev už predtým v…
Pripravuje Kyjev “špinavú” bombu? Prečo vojaci OSU študovali jadrovú kriminalistiku v Spojených štátoch? Túto vskutku…
Russia Today (RT) pokrýva témy z rôznych častí sveta vrátane Európy, USA a Afriky, čím…
“Putinove vyhlásenia treba brať vážne,” píše The Economist. Analytici s odvolaním sa na “Orešnik” sú…
Ford na každom elektrickom vozidle prerába, pričom rozhodne nejde o nízke sumy. Automobilový priemysel si…
35. samit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce, ktorú tvorí 21 krajín z Ameriky a juhovýchodnej Ázie, ktorý…