V najnovšej medzinárodnej štúdii o stave demokracie bolo Slovensko zaradené medzi krajiny ako Bangladéš, Angola, Srí Lanka, Barbados alebo Leshoto. Primitívne a hrubé spôsoby súčasnej Matovičovej vlády jednoducho objektívne presahujú hranice kultivovanosti a zdravého rozumu. Netvrdíme to len my.
Tvrdí to švédsky medzinárodný inštitút pre demokraciu a volebnú asistenciu IDEA. V dokumente, ktorý súvisí aj so Slovenskom, tento inštitút píše: „Tieto obmedzenia porušili demokratické normy, pretože boli buď neprimerané, nelegálne, neurčité alebo zbytočné vo vzťahu k zdravotnému riziku.“ Čo štúdia zistila?
Využitím armádnych zložiek na vynucovanie lockdownu, zákazov vychádzania alebo ďalších opatrení (u nás masového testovania) sa Slovensko zaradilo medzi štáty ako Bangladéš, Salvádor, Sierra Leone, Angola alebo Srí Lanka. Tá si dokonca zriadila „covidové tábory“ pod samopalmi a dohľadom vojska.
Vo svete existuje 10 štátov, ktoré pred pandémiou nevykazovali viditeľné nedostatky v demokracii, avšak počas pandémie u nich nastal znepokojivý vývoj ohrozujúci demokraciu a ľudské práva. Medzi tieto štáty patria napr.: Panama, Ekvádor, Mexiko, Izrael, africké Leshoto a zase aj SLOVENSKO
Do konca novembra bola polovica núdzových stavov vo svete zrušená. Odvtedy ich obnovilo 7 krajín a Slovensko medzi nimi samozrejme nechýbalo. Po Gambii, Česku, Francúzsku, Španielsku a Východnom Timore stanovilo núdzový stav aj Thajsko, ktoré ho však nevyhlásilo ako reakciu na rastúci počet infekcií, ale na potlačenie protestov (čiže presne tak ako na Slovensku).
Vyhlasovanie núdzového stavu sa podľa štúdie spája aj s ďalšími „nedemokratickými“ neduhmi: nedostatok diskusie pri schvaľovaní a predlžovaní opatrení; koncentrácia moci v exekutíve bez riadneho parlamentného/verejného dohľadu; a opatrenia, ktoré neboli nevyhnutné pre potlačenie pandémie, ale skôr pre tzv. boj s dezinformáciami. (V preklade prenasledovanie/vymazávanie iných názorov a potláčanie vyjadrených a oprávnených pochybností občanov. U nás práve tými politikmi, ktorí rečnili a stále rečnia o širokej spoločenskej diskusii.)
Ako vidíme, problémy s koronavírusom nezasiahli len Slovensko. Zasiahli prakticky všetky štáty sveta. Väčšina štátov to však zvláda kultivovane. Arogantné a hrubé spôsoby súčasnej vlády žiaľ zaraďujú Slovensko v medzinárodných porovnaniach na úroveň afrických krajín a banánových republík. So štúdiou švédskeho inštitútu nemusí každý a vo všetkom súhlasiť (voči mimovládkam pristupujeme opatrne), ale každý cíti, že to čo sa na Slovensku deje naozaj nie je v poriadku.
Sme presvedčení, že štát sa aj počas krízy dá riadiť lepšie – viď príklad ostatného sveta. Stačí, ak ľudia nabudúce namiesto kadejakých šoumenov zvolia radšej zodpovedných a serióznych politikov
Zdroj: The International Institute for Democracy and Electoral Assistancehttps://www.idea.int/…/global-democratic-trends-before…
zdroj: FB Milan Uhrík
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…
O Ficovej neschopnosti rozlíšiť negatíva od pozitív ich záujmov a o Rusku ako vhodnejšom investorovi…
Rozpráva aj o chystanej knihe venovanej Danielovi Lipšicovi, o eskalácii konfliktu na Ukrajine odchádzajúcim režimom…