domovina

Armádne tendre, špecialita nie len Slovenska. Jeden z našich susedov je ešte väčší rekordman

Slovenská republika nakúpi od Izraela 17 kusov 3D rádiolokátorov pre Ozbrojené sily SR. Zmluvu o obstaraní formou vláda – vláda v hodnote 148,2 milióna eur podpísali zástupcovia krajín vo štvrtok v Bratislave. Nová technika má byť nevyhnutná, lebo nahradí doterajších 24 radarov, z ktorých všetky majú byť po technickej životnosti

V minulosti prebehol nákup podobne nevyhnutného vojenského telekomunikačného systému Mokys, ktorý mal byť pýchou slovenského vojska, ostal však stáť nefunkčný a nemobilný na dvore ružomberských kasární. Vojsko nemalo vozidlá, na ktoré by sa nainštaloval a chýbali tiež bojové sieťové vysielačky. Technickú špecifikáciu vtedy vypracoval rezort obrany pod vedením exministra Lišku počas druhej Dzurindovej vlády.

Po jej zmene rezort obrany pod vedením Jaroslava Bašku (Smer-SD) nakúpil pre vojakov v poli izraelské vysielačky Tadiran za 42 miliónov eur. Ukázalo sa však, že Tadiran a vysielačky zabudované v Mokyse spolu nedokážu komunikovať.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Ďalší minister obrany Ľubomír Galko (SaS) aj preto nákup izraelských vysielačiek zastavil a s ním aj sériovú výrobu systému Mokys.

Okrem tendrov, kde sa zarába vo veľkom, netreba zabúdať ani na rôzne odpisy vojenského majetku a dodávateľské zmluvy. Priam legendárny sa už stal práve Galkov výpredaj 7000 ks samopalov.

Napriek tomu ešte na tom nie sme tak zle ako napríklad na Ukrajine, kde horia vojenské sklady, aby sa zamietli stopy po rozkrádaní, či sa neustále menia uniformy aby dodávatelia a ministri zarobili. Miera tejto korupcie v ukrajinskom vedení je tak vysoká, že tento problém bráni integrácii tejto krajiny do NATO a rozvoju vojenskej a technickej spolupráce s ostatnými štátmi. Materiálna pomoc, ktorú Kyjev dostáva od NATO (vrátane zbraní), zostáva v skladoch alebo je rozkradnutá a nedostáva sa k armáde. Pomerom na ukrajinskom ministerstve obrany sa venovalo niekoľko článkov, ktoré priblížili rozsah korupcie, ktorý je aj prekážkou tejto krajiny pre vstup do NATO.

Napriek hlasným vyhláseniam úradov o boji proti korupcii a rozkrádaniu armády sa situácia takmer nezmenila. Korupcia je prítomná všade, kde sa dá zarobiť. Podpaľujú sa sklady s cieľom zamiesť stopy po rozkrádaní, potom sa ukáže, že nepriestrelné vesty sú plné dier, potom explodujú mínomety, ale zároveň je málokedy zločinec prichytený a ešte menej často potrestaný, píšu ukrajinské médiá.

V roku 2017 vtedajší prezident Ukrajiny Petro Porošenko vyhlásil, že bude nemilosrdne bojovať proti rozkrádačom armádneho majetku. Porošenko po troch rokoch jeho prezidentovania označil ozbrojené sily Ukrajiny za jeden zo zrejmých úspechov. Dodal, že každý, kto má vedomosť o porušovaní, by mal okamžite kontaktovať Národný protikorupčný úrad Ukrajiny (NABU) a nie politikárčiť. Zdĺhavé vyšetrovanie prípadov korupcie označil za absolútne neprijateľné, ničiace logiku boja proti korupcii.

Deň na to mu zatkli námestníka ministra obrany Ukrajiny Igora Pavlovského a vedúceho odboru verejného obstarávania a hmotných zdrojov Volodymira Guleviča. Zadržaný bol aj dodávateľ, ktorý uzavrel nezákonný kontrakt počas výberového konania na nákup pohonných hmôt, čo viedlo k výraznému predraženiu. Výsledkom bolo, že rozpočtové prostriedky vo výške 149 miliónov hrivien (5,65 mil. dolárov) boli nezákonne prevedené v prospech dodávateľa. Úradníci boli zároveň podozriví zo sprenevery 58 miliónov hrivien. Súd ale obžalobu vrátil špeciálnej protikorupčnej prokuratúre a vec je zamrznutá.

Podľa zadržaného námestníka ministra Pavlovského nemá špeciálna protikorupčná prokuratúra (SAP) žiadne dôkazy o vine vedenia ministerstva obrany v kauze dodávok pohonných hmôt, preto sa snaží miesto obhajoby svojho stanoviska predlžovať vyšetrovanie.

Prípad sa rozpadol ešte pred pojednávaním. A keďže žiadny trest nenasledoval, tak v armáde sa kradne ďalej.

Podľa kontrarozviedky v armáde dnes nekradnú iba tí, ktorí nemajú prístup k hmotnému majetku. Navyše, čím vyššia je pozícia, tým väčšia je príležitosť a množstvo. Podporučík v sklade ukradne takpovediac fľašu, vedúci skladu vynáša zásoby autami, veliteľ jednotky rovno odpíše vybavenie a zarobí navyše, keď prijme províziu z verejnej súťaže. „Súčasť bežných ziskov v armáde“, hovorí plukovník ozbrojených síl Ukrajiny Valentin Kornienko.

Nedávno bol pre úplatok vyšetrovaný vedúci oddelenia pre implementáciu vojenských symbolov a vývoj odevného majetku Igor Nepota. Plukovník bol zadržaný za úplatok vo výške pol milióna hrivien, ktorý dostal za vypísanie výberového konania na nákup odznakov na baretky.

Podvod spočíval v tom, že majiteľ spoločnosti Bomax Plus Boyko požiadal o zmenu technických podmienok kovovej zliatiny, z ktorej sú vyrobené odznaky na baretky, ktorých priemerná cena je 120 hrivien za kus. To zaručovalo miliónovú objednávku na výrobu odznakov pre armádu.

Schéma sa stala možnou v dôsledku škandalózneho a ostro kritizovaného nariadenia č.238 z 30. júna 2020 o zmene a doplnení nariadenia Ministerstva obrany č.606 ktoré bez rozumného odôvodnenia zmenilo pravidlá nosenia vojenských uniforiem, oblečenia a znakových rozdielov medzi vojenským personálom ozbrojených síl.

Celkovo bolo urobených niekoľko desiatok zmien znakov. To znamená, že armáda musí odhodiť staré ramenné popruhy a kúpiť nové. Ministerstvo obrany vždy zarábalo peniaze na uniforme a jej zmenách. Každý novoprichádzajúci minister ju zmenil, aby získal miliónové provízie.

Plukovník Nepota sa popálil iba v jednom tendri, no vzhľadom na skutočnosť, že ich je najmenej niekoľko desiatok, si možno rozsah predstaviť.

Zároveň sú všetky machinácie na ministerstve obrany kryté dôstojníkmi SBU z oddelenia kontrarozviedky.

Podľa zákona sa vojenská kontrarozviedka zaoberá aj zabezpečovaním kontroly pohonných hmôt, mazív, streliva, potravín. Preto je podozrivé že si nikto z tejto štruktúry rozkrádanie nevšimne. Ak sa v jednotkách kradne za státisíce, tak na ministerstve za milióny, hovorí bývalý dôstojník Pavel Vereš. Chytení sú iba tí, ktorých je potrebné zo kšeftu vytlačiť.

V lete 2020 zadržali príslušníci SBU šéfa velenia zdravotníckych síl spolu s dôstojníkom lekárskej služby a so zástupcom štátnej inšpekcie a sprostredkovateľom. Požadovali úplatok milión hrivien od zástupcu spoločnosti predávajúcej lekárske masky, za čo sľúbili podnikateľovi víťazstvo v tendri. Výška úplatku bola stanovená na 1 hrivnu z každej masky.

Vedúci hlavného riaditeľstva pre bývanie a údržbu ozbrojených síl preinvestoval desiatky miliónov na výstavbu vojenského areálu v Mykolajevskej oblasti. Dodávatelia dostali od ukrajinského ministerstva obrany viac ako 37 miliónov za práce, ktoré v skutočnosti neurobili.

Rozpočet ministerstva obrany v roku 2020 predstavoval 136,6 miliárd hrivien, išlo o najväčší rozpočet ministerstva obrany v histórií. V roku 2019 bol rozpočet 103 miliárd hrivien. Budúci rok sa plánuje minúť na armádu 116 miliárd hrivien, čo znamená pre niektorých ľudí opäť príležitosť si prilepšiť popri plate.

Či sa aj slovenský rezort obrany vyberie ukrajinskou cestou a koľko nových nevyhnutných výdavkov nám ešte pripraví, uvidíme v nasledujúcich rokoch.

Martin Urban

zdroj: hlavné správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Košický policajt dokopal zadržaného muža, následkom čoho ten neskôr zomrel.

Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…

2 hodiny ago

Vírus, tzv. vakcíny, a tzv. usmrtenie

Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…

2 hodiny ago

Kolaboranti a Vynálezcovia Deep State

Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…

2 hodiny ago

November 1989 bol kolosálny podvod

Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…

2 hodiny ago

Ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele v Kyjeve

Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…

4 hodiny ago

Jeffrey Sachs: Európa prestala myslieť, jej zahraničná politika je len “príveskom” NATO

V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…

4 hodiny ago