Vedci z University of Tartu v Estónsku si stanovili za cieľ identifikovať antibakteriálne účinky šungitovej vody a vyvinúť metódu na získanie najúčinnejšej šungitovej vody.
MATERIÁLY A METÓDY:
Stanovili rôznymi spôsobmi (čas namáčania, destilovaná voda alebo minerálna voda, s ohrievaním alebo bez zahrievania) účinok šungitovej vody v pomere 1:10 na mikróby v čase (time-kill curve). Uskutočnili skríning rôznych foriem šungitovej vody voči mnohých mikróbov. Pri silnejšej šungitovej vode 3:7 sa účinok na rôzne mikróby porovnával v sedemnásobnom teste počas 24 hodín. Testovali vplyv v živnom médiu.
VÝSLEDKY:
Výluh šungitu 1:10 znížil mikrobiálnu koncentráciu suspenzie 2 000 CFU/ml baktérie E. Coli:
Pri skríningu vodného extraktu šungitu 3:7 sa zistilo, že nemá žiadny účinok proti Staphylococcus aureus a Candida albicans, zatiaľ čo baktericídny účinok bol efektívny vždy proti Pseudomonas aeruginosa, Esherischia coli a Streptococcus uberis, aj keď počet mikroorganizmov bol približne 100 000 CFU/ml. Baktericídna vlastnosť extraktu – výluhu nebola zaznamenaná v zložení živného média.
ZÁVER:
1. Šungitová voda je účinnejšia, ak sa pri príprave používa nahrievanie a viac šungitu.
2. Šungitová voda 3:7 zabíja E. coli * a S. uberis **, v menšej miere P. aeruginosa ***.
3. Šungitová voda je prírodná baktericídna látka (zabíjajúca mikróby) úzkeho spektra.
* E. Coli je črevná baktéria, ktorá môže spôsobiť okrem iného gastrointestinálne infekcie.
** S. Uberis je streptokok spôsobujúci zápal, ktorý sa vyskytuje všade v prostredí (patogénne baktérie).
*** P. Aeruginosa je rozšírený oportúnny patogén, t.j. patogén, ktorý môže spôsobiť infekcie u zvierat aj rastlín.
Zdroj: materiály vedeckej konferencie venovanej výročiu University of Tartu, z časopisu Estónskej asociácie lekárov Eesti Arst 2016.
autor a preložil: OZ Biosféra
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…