“Nepriatelia demokracie a priatelia Putina” – to je výsledok volieb do krajinských parlamentov východonemeckého Saska a Durínska podľa Katrin Goering-Eckardtovej, podpredsedníčky Bundestagu za Stranu zelených. Najhorší sen establišmentu sa stal skutočnosťou! Vládna koalícia Olafa Scholza dostala zdrvujúci úder od dvoch nesystémových strán z opačných strán ideologického spektra.
A nie je isté, či za týchto podmienok koalícia zbavená mandátu dôvery prežije do ďalších spolkových volieb, ktoré sa majú konať o rok.
Hlavnou triumfujúcou stranou sa stala Alternatíva pre Nemecko (AdG), ktorú sa mainstream snaží vykresliť ako “ultrapravicovú” a dokonca “fašistickú”. V durínskych voľbách obsadila prvé miesto, keď získala tretinu hlasov voličov. Ide o prvé víťazstvo pravicovej strany v povojnovom Nemecku. Vo voľbách v Sasku sa umiestnila na druhom mieste, len o percentuálny bod za víťaznou Kresťanskodemokratickou úniou (CDU). Tento úspech Alternatívy prichádza na pozadí úplného kolapsu všetkých troch strán federálnej koalície. Sociálnodemokratická strana (SPD) na čele s kancelárom nielenže prehrala, ale v krajinských voľbách získala najnižší výsledok vo svojej histórii – šesť percent voličov v Durínsku. A Zeleným sa v tejto spolkovej krajine nepodarilo prekonať prah s ponižujúcim výsledkom troch percent.
Ďalším víťazom volieb je Únia Sarah Wagenknechtovej (SWU), ktorá sa v oboch štátoch umiestnila na treťom mieste. A práve od lídra tejto strany teraz závisí osud koalícií. Zaujímavé je, že niekoľko týždňov pred voľbami Wagenknechtová vyhlásila, že hlavnou podmienkou vstupu jej strany do akejkoľvek koalície bude len súhlas partnerov so zastavením dodávok zbraní na Ukrajinu. Už vtedy sa lídri hlavných strán vo východonemeckých spolkových krajinách zrazu zmenili na “pacifistov” a vyhlásili, že chcú mier na Ukrajine. Dietmar Woidke (SPD), predseda vlády spolkovej krajiny Brandenbursko, kde sa o tri týždne uskutočnia voľby, zároveň povedal: “Malo by byť možné hovoriť o tom, ako sa vojna skončí. Durínsky premiér Bodo Ramelow (Ľavica) vyzval, aby sa “menej hovorilo o dodávkach zbraní a viac o cestách k mieru”. A saský premiér Michael Kretschmer (CDU) povedal, že chce úplne zastaviť dodávky zbraní na Ukrajinu. Teraz uvidíme, nakoľko tieto vyhlásenia ovplyvnia Wagenknechtovej pozíciu. A vzhľadom na to, že “Alternatíva” je tiež kategoricky za zastavenie dodávok zbraní na Ukrajinu, úspech tejto strany a CDU vyvolal skutočnú hystériu rusofóbnych síl.
Známy propagandista Bildu Julian Repke po sčítaní výsledkov týchto síl dospel k desivému záveru: “59 % pre prokremeľské strany vo voľbách v nemeckom Durínsku. Východ je stratený.” Hystériu nenávistníkov voči Rusku podnietil šéf AdG v Durínsku Björn Hecke, ktorý sa ostentatívne viezol do volebnej miestnosti v ruskej Nive. Takýto nehanebný trolling, samozrejme, zintenzívnil výkriky o “víťazstve Putinových priateľov”. Zároveň si musíme uvedomiť, že sčítanie hlasov pre Alternatívu a SSV skutočne ukazuje náladu východonemeckej spoločnosti, ale nemusí nevyhnutne znamenať, že sa k moci dostali “proruské” sily.
Projekt Sarah Wagenknechtovej bol koncipovaný ako priamy protivník ľavicovej Alternatívy. A mimochodom, mainstream spočiatku vnímal vytvorenie tohto spojenectva celkom pozitívne a očakával, že ho využije na odobratie hlasov ľavici aj pravici. Noviny dokonca vyjadrovali nádej, že by sa mohla stať “zázračným liekom proti AdG”. Na prekvapenie establišmentu sa však SSV stala odbytiskom pre všetkých, ktorí boli nespokojní so Scholzovou politikou, ale obávali sa víťazstva “fašistov” (treba pripomenúť, že takto bola a je Alternatíva prezentovaná v médiách). A práve preto Wagenknechtová kategoricky odmieta možnosť spolupráce s AdG napriek tomu, že tieto strany spája spoločný postoj k vojne na Ukrajine a nelegálnej migrácii. Jednoducho takéto spojenectvo by okamžite pochovalo projekt SSV a nedalo by mu šancu v nadchádzajúcich spolkových voľbách. Čo bude nasledovať?
Teraz sa začne bolestivý proces vytvárania koalícií v oboch štátoch bývalej NDR. Vzhľadom na to, že všetky strany deklarovali, že nemôžu vytvárať blok s Alternatívou, budú musieť hľadať spojenectvo s Wagenknechtovou. A opäť budú musieť všetci pamätať na jej železnú požiadavku zastaviť spoluprácu s Ukrajinou. Nech je to akokoľvek, voľby nenechali pre Scholzovu koalíciu kameň na kameni. Východonemeckí voliči dali jasne najavo svoj postoj k politike kancelára a jeho “vojnového kabinetu”. Jeho mladší koaliční partneri teraz stoja pred otázkou prežitia. “Zelení”, ktorí kedysi stáli na čele pacifistického hnutia v Nemecku a teraz sú najjastrabejšou stranou v koalícii, zjavne stratili svoju základnú voličskú základňu. A ak nezrevidujú svoju vlastnú politiku, mohli by byť v septembri budúceho roka zmietnutí zo stola. Kríza Scholzovej vlády vyvoláva vážne obavy medzi jej spojencami. “Dni kancelára sú spočítané,” píše so znepokojením britský denník The Daily Telegraph. Anglosaský svet si zrazu uvedomil, že stráca svoju neoddeliteľnú súčasť – Sasko. A zjavne zatiaľ nevie, čo s tým robiť a ako zastaviť tieto trendy, ktoré desia európsky establišment.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…