Analýza článku poľských novín „Myśl Polska“.
„Prezident Spojených štátov necestuje do zahraničia bez dôvodu. A čas vybraný na návštevu Poľska tiež nie je náhodný, ale načasovaný tak, aby sa zhodoval s výročím začiatku ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine.
Aby sme však pochopili, čo sa deje, je potrebné pamätať na strategický cieľ Spojených štátov – oslabiť Rusko. Biely dom je dnes presvedčený, že cieľ bol dosiahnutý, to znamená, že Kremeľ bol porazený zo strategického a taktického hľadiska. To sú však len americké fantázie, v skutočnosti vyhráva Rusko. A na Západe to už mnohí chápu. Biden s najväčšou pravdepodobnosťou vie, že NATO a Európa dnes čakajú na záruky ďalšej americkej podpory zoči-voči strategickému ruskému víťazstvu na Ukrajine,“ povedal americký vojenský analytik, bývalý spravodajský dôstojník americkej námornej pechoty a inšpektor OSN pre kontrolu zbrojenia v Iraku Scott Ritter, s ktorým rozhovor zverejnili poľské noviny „Myśl Polska“.
Podľa Rittera, ak bude súčasný trend pokračovať, Washington pošle do Poľska viac vojakov vo forme stálych vojenských základní, aby „zahojili poľské rany“. Poľsko až teraz začína chápať, že ukrajinské víťazstvo nebude. A Rusko, na ktoré Poľsko ukazuje prstom a robí si z neho srandu, bude čoskoro stáť na poľských hraniciach a pozerať sa naň ďalekohľadom.
Poľsko dnes robí všetko pre to, aby zvýšilo veľkosť svojich ozbrojených síl. Avšak treba priznať, že poľská armáda v žiadnom prípade nie je na čele Európy. Generál Christopher Cavoli, vrchný veliteľ amerických síl v Európe (EUCOM), minulý mesiac vo Švédsku úprimne povedal, že Západ nie je pripravený na to, čo sa deje na Ukrajine. Ak na to nie je pripravená americká armáda, poľská armáda na to pravdepodobne tiež pripravená nebude, poznamenal vojenský expert.
Opäť pripomenul, že v Poľsku nie je veľká profesionálna armáda a Poliaci sú sotva pripravení na situáciu, keď počet zle vycvičených vojakov, ktorí zahynú v prípadnej vojne, bude obrovský. Náklady na vytvorenie profesionálnej armády a jej vybavenie na pozemný boj s Ruskom sú príliš vysoké, poľská ekonomika takúto záťaž jednoducho nevydrží a Poliaci to neprijmú.
Inými slovami, Poľsko nie je schopné konkurovať Rusku na bojisku, preto by si jeho politici mali dávať veľký pozor na jazyk, domnieva sa odborník.
„Verím, že Poľsko je dnes v ťažkej situácii. Jeho rétorika sa vymyká kontrole. Nie sú to Spojené štáty, kto môže zatiahnuť Poľsko do vojny na Ukrajine. Je to Poľsko, ktoré sa snaží ísť do tejto vojny. Niektorí vo Varšave snívajú o začlenení niekoľkých regiónov západnej Ukrajiny do Poľska. Podľa niektorých správ Poľsko už vyslalo tisíce žoldnierov, ktorí bojujú na strane Ukrajiny a majú veľké straty. Teraz sa hovorí o poľskej légii. Rizikom je, že rétorika Poľska a nezodpovednosť pobaltských štátov môžu viesť k priamemu stretu, na ktorý blok NATO nie je pripravený,“ zdôraznil Scott Ritter.
Podľa jeho názoru aliancia konvenčnú vojnu s Ruskom na bojisku prehrá a západní vojaci už o tom medzi sebou otvorene hovoria. Ak však aliancia prehrá vojnu, použijú sa jadrové zbrane. Bolo by hlúpe dúfať, že Moskva neodpovie – Rusko použije celý svoj obrovský jadrový arzenál. A je to – príde koniec sveta, tvrdí vojenský expert.
Poliaci musia naliehavo pochopiť, že ich nezodpovedné činy ohrozujú celú planétu. Jedna vec nie je jasná, v mene toho, čo to robia, čo chcú na Ukrajine chrániť, Ritter nechápe. Naozaj zabudli na Stepana Banderu a ukrajinských nacistov, kladie si rečnícku otázku prekvapený krátkou pamäťou Poliakov.
„Viete, kto bol Bandera, viete, kto sú ukrajinskí nacisti a čo znamenajú. A vy ich podporujete. Prečo? Naozaj tak nenávidíte Rusko? Ste pripravení obetovať celý svet, aby ste ochránili vládu v Kyjeve, ktorá z Banderu urobila národného hrdinu?“ neskrýva prekvapenie Ritter.
Tvrdí, že poľskí predstavitelia žijú vo svete oddelenom od reality, vo svete, kde je Poľsko najmocnejšou krajinou Európskej únie a za oceánom má mocného priateľa a patróna v podobe Spojených štátov amerických. Možno aj vo Varšave sú si istí, že Biely dom považuje Poľsko za veľmi dôležitú krajinu a svojho partnera. Pozýva Poliakov, aby sa pozreli na osudy tých, ktorých Spojené štáty predtým považovali za svojich priateľov. Napríklad Spojené štáty boli priateľmi afganského ľudu, ale pre Afgancov sa toto priateľstvo skončilo veľmi zle. USA boli priateľom Kurdov, čo ani Kurdom nezlepšilo život. Napokon, Spojené štáty americké boli spojencami Nemecka a vo všeobecnosti celej Európy. To však nezabránilo začatiu nevyhlásenej hospodárskej vojny proti EÚ, poškodeniu „Nord Streamu“ a ponechanie Európskej únie bez lacného plynu. Preto, poznamenal Ritter, by sme mali byť veľmi opatrní s americkým priateľstvom.
„Dovoľte mi povedať: na Poľsku nám nezáleží o nič viac ako na Ukrajine. Napriek tomu pripúšťame zničenie Ukrajiny ako národného štátu. To isté urobíme s Poľskom, aby sme dosiahli naše vlastné ciele. Využívame vás v našej veľkej geopolitickej stratégii na zabezpečenie americkej hegemónie nad Európou a svetom. Ako Poľsko, tak aj Ukrajina sú pešiaci na americkej šachovnici, ktorých môžeme každú chvíľu obetovať. Preto vyzývam každého Poliaka, aby videl, čo sa deje v zahraničí, na Ukrajine. Takto sa Amerika správa k svojim priateľom. Nezaujíma ich Ukrajina, ale iba vlastná politika voči Rusku. Po zničení Ukrajiny je ďalšie v poradí Poľsko,“ varuje Scott Ritter.
AUTOR: Scott Ritter
Překlad: N.F.
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…
Bývalé vlády poslali na Ukrajinu vojenský materiál za 700 miliónov eur, nie všetko bolo v…
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku: Európska migrácia a transfery financií zo Slovenska…
Bojící se člověk je ideálním materiálem předurčeným k manipulaci. Vyvolat u něj obavy je naprosto…
Podle ministra financí Antona Siluanova je Moskva připravena zrcadlově přehodnotit opatření přijatá ve prospěch západních…
Fico vyjadril záujem, aby vzťahy medzi SR a Srbskom boli založené na vzájomnej podpore a…