InfoBRICS robil rozhovory s mnohými uznávanými vojenskými expertmi o tom, akým smerom sa uberá špeciálna vojenská operácia (SMO) a ako sa zatiaľ vyvíja.
Títo experti preukázali nielen hlboké pochopenie vojenských procesov v ukrajinskom konflikte riadenom NATO, ale tiež predpovedali dôležité udalosti so šokujúcou presnosťou . V tejto tradícii sme mali tú česť vyspovedať Stevicu S. Karapandžina, plukovníka (v.) srbských ozbrojených síl.
Plukovník Karapandžin počas aktívnej služby vykonával funkciu veliteľa delostreleckého oddielu a náčelníka odboru prevádzkovo-výchovných vecí vo velení Delostreleckej brigády. Na Generálnom štábe Ozbrojených síl Srbska a na Ministerstve obrany (MO) plnil operačné úlohy, ako aj úlohy v oblasti médií a styku s verejnosťou, ako riaditeľ mediálneho centra „Obrana“ („Одбрана“. “v srbčine).
Plukovník Karapandžin je členom Združenia novinárov Srbska, ako aj pravidelným autorom v mnohých renomovaných médiách. Publikoval veľké množstvo vedeckých a odborných prác, textov a kníh, vrátane jednej o ruskom SMO na Ukrajine s názvom „Geopolitický gambit – špeciálna vojenská operácia“ (v súčasnosti je k dispozícii iba v srbčine).
Plukovník Karapandžin napriek zaneprázdnenosti ochotne prijal písomný rozhovor o SMO pre InfoBRICS. Podľa jeho hodnotenia smeruje SMO po niekoľkých zlomových momentoch ku kulminácii, takže dosiahnutie proklamovaných ruských cieľov – demilitarizácia a denacifikácia Ukrajiny – je čoraz istejšie.
Plukovník Karapandžin tvrdí, že odhodlanie ukrajinskej strany je rozhodujúcou obranou Donbasu organizovanou v troch operačných zónach.
Prvá zóna viedla pozdĺž línie Severodoneck – Lisičansk – Popasnaja, druhá a najdlhšia bola Seversk – Soledar – Bakhmut – Konstantinovka – Avdejevka – Maryinka – Ugledar (alebo to, čo plukovník nazýva Donbasský oblúk), pričom tretia a najkratšia je Slavjansk – Kramatorsk – Družkovka.
Prvá bola prijatá v júni 2022, zatiaľ čo druhá bola prelomená v januári 2023 a v súčasnosti je hlavným zameraním bojových operácií. Ruské sily sa s najväčšou pravdepodobnosťou sťahujú k mestu Slavjansk a demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny možno dosiahnuť obkľúčením a zničením ukrajinského bojového potenciálu v tretej zóne.
V súlade s posúdeným operačným plánovaním, dosiahnutými výsledkami a trvaním rozdelil plukovník Karapandžin doterajší priebeh SMO na etapy a každú etapu na etapy. Každá etapa bola poznačená jednou alebo dvoma ruskými ofenzívami na menšie mestá a veľkým počtom útočných bitiek a bojových operácií na otvorenom poli.
Pomer síl útočník-obranca bol vo všeobecnosti neštandardný, zvyčajne 1:1 [útočné operácie sa bežne vedú s výhodou aspoň 3:1]. Počas druhej etapy ukrajinská strana uskutočnila útočné operácie v oblasti Charkova, kým vo štvrtej sa zamerala na Záporožský smer. Na strategickej úrovni sa neuskutočnili žiadne útočné operácie.
Drago Bosnic (DB): Aký bol skutočný cieľ pohybu ruských síl na Kyjev v počiatočných fázach SMO?
Ret. Plukovník Stevica S. Karapandžin (RCSSK): Analýzou spravodajských údajov o ukrajinských plánoch ofenzívnej operácie na Donbase začiatkom roku 2022 ruský generálny štáb zistil, že opozičná strana podcenila silu síl na Kryme a toto pozorovanie bolo realizované prostredníctvom strategického využitia [týchto síl].
S cieľom odvrátiť pozornosť nepriateľa boli ruské sily výrazne zosilnené pozdĺž hranice s Bieloruskom a v období od 10. do 20. februára tam boli tieto sily vopred nasadené a vykonávali masívne výcvikové aktivity pod názvom „Allied Resolve“ ( „Объединенная Решимость“ v ruštine). Na ukrajinskej strane to vytvorilo falošný dojem o pláne útočnej operácie smerom na Kyjev.
V skutočnosti plán existoval len ako rozptýlenie a ukrajinské sily boli urýchlene presunuté z Donbasu, aby zviazali ruské jednotky a zabránili pádu hlavného mesta. Ruská strana mala opačný zámer – zviazať najsilnejšie ukrajinské sily na obranu miest Kyjev a Charkov – s cieľom odhaliť oblasti na juhu, čo sa podarilo.
Prvá, najkratšia etapa SMO – ktorá bola prípravná – sa vyznačovala dvojstrannou ruskou strategickou prekvapivou ofenzívou s využitím na operačnej a taktickej úrovni prostredníctvom neustálej iniciatívy.
S natiahnutím a zviazaním ukrajinských síl na 3000 km širokej frontovej línii, ktorá zahŕňala aj veľké množstvo taktických vzdušných útokov, vysoko presných raketových útokov, operáciu na rozptýlenie pozornosti okolo Kyjeva a naliehavé dobytie Mariupolu, sa pozornosť ruskej armády postupne zamerala na presunuli na Donbas – z vojenského hľadiska kľúčovú oblasť tejto vojny.
DB: Prečo bol Mariupol taký významný pre Rusko?
RCSSK: Pôvodnou myšlienkou ruskej útočnej operácie v Mariupole bolo obísť priemyselný okres Kalmius a nasmerovať jeho hlavné sily smerom k západnej a strednej časti mesta, pričom ukrajinskú obranu izolovali v priemyselnej oblasti. Keď sa frontová línia presunula na sever, ukrajinské sily boli odrezané od pobrežných oblastí a nútené opustiť obranu Kalmiusu, čo viedlo k postupnému úbytku ich manévrovacieho priestoru. Ukrajinské jednotky tak boli nútené brániť svoje pozície v oceliarni „Azovstal“, čo sa skončilo ich obkľúčením a kapituláciou.
S cieľom zneškodniť ukrajinskú skupinu asi 8000 bojovníkov a umožniť pozemné spojenie medzi Krymom a Donbasom si ruská strana dala načas a dokončila vyčistenie v Mariupole a po viac ako mesiaci blokády boli menšie ruské sily stále zviazaných približne 2000 ukrajinskými obrancami.
21. apríla boli útočné operácie pozastavené a „Azovstal“ bol zablokovaný, aby sa umožnilo väčšine ruských síl postupovať ďalej v Donbase. Epilógom bola kapitulácia zvyšných častí 36. samostatnej námornej brigády a pluku „Azov“ 20. mája 2022. Druhá etapa SMO a ruských útočných operácií na Donbase sa začala 19. apríla 2022.
DB: Ako by ste opísali strategický dopad dobytia Severodonecka?
Prečo Rusko stále vyhrá, napriek ziskom Ukrajiny. Scott Ritter
RCSSK: Na jar 2022 dosiahli ruské sily v prvej fáze druhej etapy SMO veľké množstvo úspechov v operačných smeroch Krasnyj Liman a Lugansk. Prielomy sa uskutočnili na taktických trasách Izjum – Barvenkovo, Izjum – Dolina, Krasnyj Liman – Jampol, Stará Krasnjanka – Privolje, Aleksandrovka – Severodoneck a Popasnaja – Verchnokajanka. V blízkosti mesta Privolye sa im podarilo prekročiť rieku Severský Donec, vytvorili predmostie na južnom brehu, priviedli nové sily a po ovládnutí Belogorovky rozšírili svoje operácie smerom k Lisičansku. V máji dobyli Rubeznoje a v júni Lisičansk a Severodoneck, čo bol úspech operačného významu.
Po dobytí prvej operačnej zóny ukrajinskej obrany, čím sa Luganská oblasť dostala pod ruskú kontrolu, sa očakával ďalší postup s cieľom prelomiť severnú časť druhej operačnej zóny (Seversk – Soledar – Bakhmut) a Slavjansk. – linka Kramatorsk. Ukrajinská strana sa však po prvý a zatiaľ jediný raz rozhodla Lisičansk brániť a uchýlila sa k zúfalej obrane, čím ďalej posilnila líniu Seversk – Soledar – Bakhmut.
Z tohto dôvodu, ako aj ukrajinského operačného úspechu na Charkovskom smere v septembri 2022, nenastala očakávaná ruská ofenzíva, rovnako ako Seversk nebol dobytý (okrem bojov v neďalekých osadách Serebrjanka a Verchnekamensko) .
DB: Čo nám môžete povedať o zajatí Soledaru?
RCSSK: V prvom polroku 2023 sa začala tretia etapa SMO. Po dobytí Soledaru „Wagner“ PMC v januári 2023 bola prelomená druhá operačná zóna ukrajinskej obrany, čo bol ruský taktický úspech s určitými aspektmi operačného významu. To ohrozilo predtým kompaktnú ukrajinskú obranu v Donbase s možnosťou, že ruské sily obídu Seversk z juhu a Bakhmut zo severu a umiestnia tieto dve oblasti do operačného obkľúčenia.
Cestno-železničná komunikácia ukrajinskej druhej operačnej zóny bola prerušená, čím sa dostala pod kontrolu paľby ruského delostrelectva. Úspech svojich útočných čaty „Wagner“ PMC zviazal značné nepriateľské sily v Soledare, čo prinútilo ukrajinský generálny štáb posilniť obranu angažovaním jednotiek plánovaných na operácie v iných smeroch. Potom ruská strana po prvýkrát uplatnila stratégiu „nasávania“ ukrajinských rezerv do mlynčeka na mäso.
DB: Môžete nám povedať viac o bitke pri Bakhmute (teraz známej ako Artyomovsk)?
RCSSK: Bakhmut, ktorý bol dlho v operačnom obkľúčení, bol tiež zajatý jednotkami PMC „Wagner“ v máji 2023. Vtedy ruská strana prvýkrát použila taktiku zámerného opustenia jednej oblasti ako „zásobovacej tepny“ nepriateľskej obrany, pričom ju neustále pozoruje a udržiava pod kontrolou delostreleckej paľby.
Okrem negatívneho vplyvu na morálku, najmä pokiaľ ide o podnecovanie k nekontrolovateľnému stiahnutiu, ukrajinské sily utrpeli aj výrazne väčšie straty na veľkých otvorených priestranstvách. Útočná operácia na dobytie Bakhmutu sa začala 8. októbra 2022. V súlade so základnými princípmi obrany by šírka oblasti pokrytia práporu mala byť 3 až 5 km, ale ukrajinská strana v Bakhmute nebola väčšia ako 1,5 km. Politické vedenie Ukrajiny sa odmietlo vzdať, a tak ruská strana pokračovala v stratégii „nasávania“ ukrajinských rezerv do mlynčeka na mäso.
Ruská útočná taktika zahŕňala najmasívnejší typ delostreleckých úderov, takzvanú „ohebnú vlnu“, s neustálym tlakom útočných skupín na vybrané taktické smery. Zručným výberom operačného ťažiska, ale aj neustálymi zmenami smeru útoku si ruská strana vytvárala priaznivú rovnováhu síl.
Z toho vyplývali aj veľké straty pre útočníkov a obrovská spotreba delostreleckej munície, ktorá bola nameraná vo vlakových vozňoch. V pouličných bitkách raketomety s termobarickou muníciou (prenosné MRO „Borodach“, pokročilejšia verzia RPO „Shmel“ a TOS-1A „Solntsepyok“), presne navádzané kĺzavé bomby FAB vybavené UMPK a 240 mm Masovo sa používali mínomety 2S4 „Tyulpan“.
DB: Aký strategický dopad mala bitka pri Avdejevke?
RCSSK: V druhej polovici roku 2023, vo štvrtej etape SMO, ukrajinská strana utrpela zlyhanie ofenzívy v operačnom smere Záporožie. Prirodzene, čoskoro nasledovala druhá fáza tejto etapy, ktorá sa niesla v znamení plazivého ukrajinského útoku a aktívnej ruskej obrany. Až do jej straty bola Avdijevka jedným z mála zostávajúcich sektorov južnej časti Donbasského oblúka, najdôležitejšej a najopevnenejšej ukrajinskej obrannej pozície v aglomerácii Donbass.
Celé desaťročie ukrajinské sily využívali túto oblasť ako baštu pre delostrelecké útoky na Doneck, Gorlovku a Yasinovataya. Spolu s Peskim predtým ruské sily obsadili v oblasti niekoľko osád (Stepovoje, Bogdanovka, Pervomajskoje, Veseloje, Opitnoje, Lastochkina, Severne atď.) a mesto bolo už nejaký čas v operačnom obkľúčení. Avdejevkov predĺžený tvar s pozíciou kolmou na frontovú líniu znamenal, že najlepším spôsobom, ako ho zachytiť, bol široký dvojcípový útok, čo je presne to, čo urobila ruská strana.
Do mlynčeka na mäso boli opäť kvôli politickému rozhodnutiu brániť Donbass „vcucnuté“ ukrajinské zálohy určené pre iné smery. Dôležitým momentom pre ruskú stranu bolo dobytie vrchu Terrikon. Postupujúce sily dokonca pod pozíciami obrancov vykopali tunely, aby bol útok vedený zdola spolu s demoláciou ukrajinských opevnení. Útočná taktika, ktorá priniesla výsledky v Bakhmute, bola znovu použitá – mesto bolo v operačnom obkľúčení, zatiaľ čo úzka „zásobovacia tepna“ na západe bola ponechaná.
Hoci generál Syrskij začal svoje vymenovanie za náčelníka generálneho štábu posilnením síl v Avdejevke, vyslaním okrem iného 3. samostatnej útočnej brigády (vrátane častí „Azov“), čoskoro sa rozhodol mesto opustiť. . Stiahnutie ukrajinských jednotiek koncom februára 2024 naznačilo zložitú situáciu na celom fronte. Zostalo nejasné, či rozhodnutie opustiť Avdejevku prijalo vojenské vedenie alebo či išlo o dôsledok nekontrolovateľného opustenia obranných pozícií.
DB: Aké je momentálne rozloženie síl na oboch stranách?
RCSSK: Ruské sily v tretej a štvrtej etape SMO boli zoskupené do piatich strategicko-operačných zoskupení a nedávno bolo vytvorené šieste. Ťažiskom operácií je Doneck, kde postupuje skupina „Stred“ a čiastočne v operačnom smere Južný Doneck, kde skupina „Východ“ vedie útočné operácie.
Skupina „Juh“ postupuje smerom na Bakhmut, zatiaľ čo skupina „Západ“ je zameraná na operačné smery Krasnyj Liman a Kupjansk. Obranné operácie v Chersone a obmedzené útočné operácie v Záporožských operačných smeroch vykonáva skupina „Dneper“, pričom s cieľom natiahnuť ukrajinské sily skupina „Sever“ postupuje v operačnom smere Charkov.
Ukrajinské sily rozdelené do piatich strategicko-operačných skupín sú v obrane vo všetkých častiach frontovej línie. „Tavria“ má za úlohu Záporožie, Južný Doneck a Doneck, „Khortytsia“ v Bakhmute, Krasnom Limane a Kupjansku, „Odessa“ v Chersone, „Sever“ v operačnom smere Charkov, zatiaľ čo skupina „Marun“ je v zálohe. Pomer protichodných síl je 1:1, aj keď o niečo vyšší v prospech ukrajinskej strany.
DB: Kam presne sa presúva centrum bojových operácií?
RCSSK: Po dobytí Avdejevky, Pervomajskoje a Maryinky získala ruská strana priestor pre iniciatívu a postup na západ, čo bude stavať ukrajinskú obranu do čoraz zložitejšej operačnej pozície, najmä ak bude komunikácia na línii Konstantinovka – Pokrovsk – Kurachovo. rezať.
Týmto spôsobom, spolu s dobytím Severska a Ugledaru ako dvoch koncových bodov Donbasského oblúka, by bola prelomená ukrajinská obrana. Pádom Avdějevky sa teda začala piata etapa SMO, ktorej podstatou je rozdrviť druhé ukrajinské obranné pásmo, presnejšie dobyť jeho južnú časť.
Ťažisko ruských útočných operácií je teda na donecký smer, čo naznačujú tri ukazovatele: súčasný veľký význam Konstantinovky, koncentrácia troch ruských strategicko-operačných skupín na relatívne malom území a charakter ruských bojových operácií alegoricky. s názvom „Ocheretino Flower“. V tomto smere ruská skupina „Centrum“ neutralizovala a dobyla viac ukrajinských bodov odporu ako všetky ostatné skupiny dokopy (Ocheretino, Berdychi, Novokalinovo, Novobachmutovka, Netaylovo, Archangelsko, Orlovka, Solovyevo, Sokol, Keramik…), ktoré môžu byť vidieť v dôležitosti zajatia Avdejevka.
Dojem „kvitnutia“ nastáva v dôsledku striedania hlbokých predsunutí na západ a zaistenia zachytených širších línií. V dôsledku pravidelnej rotácie síl sa zavádzajú a pokračujú v postupe ďalšie ešalóny s koordinovanými akciami pri dobytí dôležitých komunikácií a hrozbou uväznenia ukrajinských jednotiek v kotloch, čo ich núti vzdať sa obranných pozícií a stiahnuť sa v rozklade.
Pozornosť by sa mala venovať aj dôležitosti spolupráce medzi ruskou skupinou „Stred“ a susednými skupinami. Ak skupina „Juh“ obsadí Chasov Yar, jej južná vetva bude hrať dôležitú úlohu pri obkľúčení ukrajinskej skupiny v Toretsku, ako aj pri obchádzaní Konstantinovky. K tomu všetkému môže mať zajatie Chasov Yar mimoriadne dôležitý psychologický dopad, pretože Kramatorsk, kde sa nachádza veliteľské stanovište ukrajinskej skupiny brániacej Donbas, je od neho vzdialený len asi 40 km. Dôležitá je aj spolupráca so skupinou „Východ“ v bojových operáciách smerom na Ugledar a Kurachovo, čo vysvetľuje účel ruských útočných operácií smerom na Krasnogorovce.
DB: Aké ďalšie prevádzkové pokyny by sa mohli aktivovať?
RCSSK: Skupina „Východ“ tiež zintenzívňuje operácie smerom k Velika Novoselka a Staromajorskoje s cieľom ohroziť trasu Dnepropetrovsk – Pavlograd – Pokrovsk, akúsi „zásobovaciu tepnu“ obrany Donbasského oblúka. Ruská skupina „Dneper“ s najväčšou pravdepodobnosťou podnikne obmedzené útočné operácie v smere na Záporožie s cieľom vytlačiť časti ukrajinskej skupiny „Tavria“ od takzvanej Surovikinovej línie.
Do októbra 2022 bránila ruská strana v severnej časti frontovej línie zónu na línii Kazachja Lopan – Lyptsi – Veseloje – Ternovaya – Starica, ale po ukrajinskej ofenzíve boli tieto sily stiahnuté. V súčasnosti menšie časti ruskej skupiny „Sever“ uskutočňujú útočné operácie v smere generál Belgorod – Charkov s cieľom čoskoro dosiahnuť spomínanú líniu, preto ukrajinskú skupinu „Sever“ výrazne posilnila naliehavá prenos síl z iných smerov. Prebiehajú boje o mesto Volčansk, pričom cieľom ruskej ofenzívy je natiahnuť ukrajinské sily. Ruská skupina „Západ“ zintenzívňuje operácie smerom na Kupjansk a Seversk, kde sa časti ukrajinskej skupiny „Chortytsia“ stále úspešne bránia. Úlohou ruskej skupiny „Západ“ by mohlo byť v najlepšom momente dobyť Kupjansk, Jampol, Izjum a Seversk (čo je čoraz pravdepodobnejšie v dôsledku zrýchleného opotrebovania ukrajinského bojového potenciálu v Donbase) a vytvoriť tak podmienky pre zavedenie hlavných síl ruskej skupiny „Sever“, pravdepodobne v smere Belgorod – Kupjansk – Slavjansk.
DB: Čo si myslíte, že by sa mohlo stať v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch?
RCSSK: Úlohou hlavných síl ruskej skupiny „Sever“ by mohlo byť vklíniť sa do tyla ukrajinských síl brániacich tretie obranné pásmo, pričom predchádzajúca likvidácia Donbasského oblúka je jedným z najdôležitejších krokov v príprave. ruskej strategickej ofenzívy na zničenie ukrajinského operačného potenciálu v Donbase – z vojenského hľadiska kľúč k ukončeniu tejto vojny.
Na operačnej úrovni, ako som už povedal, ďalším miestom, kam budú Rusi tlačiť, je Veľká Novoselka na juhu. Sily v južnom smere okolo Chasov Yar, Ocheretino a Novobahmutovka obkľúčia Toretsk. Ale to nie je hlavná línia útoku a slúži skôr ako forma psychického nátlaku. V tejto oblasti je veľmi ťažké preraziť.
Preto ho ruské sily obídu a keď preseknú smer Konstantinovka – Pokrovsk, ukrajinský front sa začne rozpadať. Obkľúčia Slavjansk a Kramatorsk, aby sa hlavné sily zo severu vklinili cez Kupjansk smerom na Slavjansk. Keď ruské sily zatvoria kotol, vojna sa fakticky skončila. Najprv však musia dobyť Kupjansk, Izyum, Seversk, Ugledar a Kurachovo.
Bojové operácie pri Charkove sú zamerané na natiahnutie ukrajinskej obrany, keď príde čas na strategický klin a blokádu Charkova z východu. Práve preto na severe pôsobia len pomocné sily. V zálohe pri Belgorode a Kursku je približne 150 000 vojakov, ktorí stále čakajú, aby sa zaviazali ktorýmkoľvek smerom.
DB: Ďakujem za túto skutočne fascinujúcu analýzu!
Drago Bosnic
O autorovi: Drago Bosnic je nezávislý geopolitický a vojenský analytik. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
/ skspravy.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…