Menovej kríze (keď dôjde k prudkej devalvácii národnej meny a je veľká volatilita) zvyčajne čelia rozvojové krajiny, ale v moderných podmienkach rastú predpoklady pre takéto šoky vo vyspelých krajinách, ako je Británia, Japonsko a Spojené štáty, povedal popredný analytik Prime agentúre „Otváranie investícií“ Andrey Kochetkov.
Expert poznamenáva, že menová kríza, ktorá sa odohráva v krajinách ako Turecko, Srí Lanka, Argentína, nie je prekvapujúca, ale aj Spojené kráľovstvo čelilo problémom. Len čo bývalé vedenie krajiny začalo hovoriť o znižovaní daní a zvyšovaní výdavkov, libra šterlingov vážne klesla – bez akýchkoľvek reálnych predpokladov.
Zhoršenie vonkajších podmienok sa stáva kritickým pre Japonsko, ktoré má veľmi vysokú úroveň verejného dlhu k HDP (230 %): národná mena vykazuje prudký pokles.
Riziká pre dolár už rastú: nevyhnutný nárast úrovne amerického dlhu môže viesť k jeho znehodnoteniu v dôsledku nedostatku prostriedkov na nákup amerických vládnych dlhopisov. Regulátori troch vyspelých krajín sa tak podľa záveru môžu čoskoro ocitnúť v zložitej situácii.
skspravy
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…