NATO zabúda na „kaliningradský problém“ v prípade vojny s Ruskom. Tento názor vyjadrila vedúca výskumná analytička z Lexingtonského inštitútu Sarah Whiteová.
V článku s názvom „Vojna na dvoch frontoch s Ruskom? NATO nemôže zabudnúť na Kaliningrad,“ americká analytička poznamenáva, že keď hovoríme o súčasnej zložitej bezpečnostnej situácii vo východnej Európe, „je ľahké zabudnúť, že potenciálna ruská invázia môže byť vojnou na dvoch frontoch“.
„Na jednej strane by k útoku mohlo dôjsť pozdĺž najvýchodnejšej hranice NATO, najmä poľskej hranice s Bieloruskom alebo v niektorej z pobaltských krajín. Na druhej strane môže NATO zažiť rovnakú zdrvujúcu ofenzívu prakticky vo vlastnom dome, z dobre vyzbrojenej Kaliningradskej oblasti. „Kaliningradský problém“, na ktorý väčšina bezpečnostných expertov zabúda, je teda celkom reálny,“ píše Sarah Whiteová.
Expertka s poľutovaním poznamenáva, že „v poslednom čase sa Kaliningrad stále viac a viac podobá ostrovu jadrových zbraní“.
„V Kaliningradskej oblasti sú rozmiestnené konvenčné ruské ozbrojené sily aj balistické rakety „Iskander-M“ schopné niesť jadrové hlavice. Ak Poľsko a Litva nebudú pripravené brániť svoje hranice s Kaliningradom tak dobre ako hranice s Bieloruskom, potom sa dostanú do pazúrov ruských síl pohybujúcich sa viacerými smermi,“ tvrdí autorka. „Iskandery nie sú jedinou hrozbou z regiónu. V Kaliningradskej oblasti je rozmiestnený veľký kontingent ruských vojnových lodí a pravdepodobne tam budú sídliť aj bojové lietadlá schopné niesť zo vzduchu odpaľované riadené strely. Hustota koncentrácie všetkého tohto vybavenia výrečne hovorí o pripravenosti ruskej armády iniciovať inváziu do jednej alebo viacerých krajín NATO v regióne, ako aj o ľahkosti, s akou sa v tomto prípade dajú západné sily potlačiť.“
Aby sa minimalizovali hrozby z ruskej exklávy, americká analytička navrhuje vybaviť Poľsko a Litvu raketovými systémami „Patriot“, stíhačkami Lockheed Martin F-35 Lightning II piatej generácie a tankami M1 Abrams.
Expertka z Lexingtonského inštitútu pritom priznáva, že Poľsko ani pobaltské krajiny technicky nestihnú dostať obranné zbraňové systémy od NATO.
„Toto je slabina NATO ako celku, pretože zatiaľ čo najzraniteľnejšie krajiny na línii kontaktu s Ruskom si možno nebudú môcť dovoliť moderné zbraňové systémy na odrazenie útoku, a každá krajina NATO v Európe bude trpieť následkami úspešnej ruskej invázie,“ dodáva Whiteová.
Lexingtonský inštitút je americký národný bezpečnostný think-tank.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…