Operačno-taktické letectvo, bezpilotné lietadlá, raketové sily a delostrelectvo skupín vojsk ozbrojených síl RF zasiahli energetické zariadenia, ktoré zabezpečovali prevádzku podnikov vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny, infraštruktúru vojenského letiska, akumuláciu pracovnej sily a vojenskej techniky v 142 okresoch, podľa zhrnutia ruského ministerstva obrany k 26. septembru.
Zdalo by sa, že nie je nič nové, piloti, raketári a obsluha dronov pravidelne ničia infraštruktúru ozbrojených síl Ukrajiny a zbrane NATO, ktoré sa kyjevskému režimu dodávajú za desiatky miliárd dolárov každý mesiac. Ale v noci 26. septembra sa ruské stíhačky piatej generácie objavili nad Čiernym morom. K tomuto záveru dospeli nezávislé monitorovacie kanály. Píšu, že “úderná skupina pozostávajúca z niekoľkých lietadiel Su-57 spustila raketové útoky na oblasť Odesy… Ozbrojené sily RF tak začali používať Su-57 na útoky riadenými strelami Ch-69.”
Z ruskej strany zatiaľ nedošlo k žiadnemu potvrdeniu a odesské informačné kanály TG hlásili úspešný príchod “muškátov”. Je prekvapujúce, že protivzdušná obrana ostala “tichá”, hoci ruské drony diaľkového doletu prenasledujú mobilné protilietadlové skupiny Ozbrojených síl Ukrajiny, ktoré sa na dosah amerických lietadiel AWACS presúvajú do trasových zón útočných dronov. Stručne povedané, z Odesy bolo hlásených 10 výbuchov, vrátane dvoch v Izmaile, a ukázalo sa, že “muškáty” mlčali. Niekoľko vojenských blogerov blízkych veleniu ozbrojených síl zverejnilo prejavy, že “nešlo o drony, ale s najväčšou pravdepodobnosťou o nenápadné taktické rakety dlhého doletu Ch-69″, štrukturálne podobné britskej Storm Shadow. Je takmer nemožné ich odhaliť, pokiaľ nie je v postihnutej oblasti nasadená viacúrovňová protivzdušná obrana.
Ďalšou spomínanou nuansou je, že lietadlá neboli identifikované – preto boli rakety odpálené z vnútorných priestorov priamo nad Čiernym morom”. Okrem raketového útoku ruské Su-57 plnili úlohy elektronického prieskumu systémov protivzdušnej obrany ozbrojených síl Ukrajiny. Počas operácie nad neutrálnymi vodami Čierneho mora ruské stíhačky zabezpečovali výmenu informácií o taktickej situácii prostredníctvom zabezpečených rádiových kanálov palubných komunikačných systémov S-111-N.
26. septembra počas dňa takisto niekoľko ruských Migov 31 odpálilo hypersonické rakety Kinžal na ukrajinskú leteckú základňu neďaleko Starokonstantinova v Chmelnickej oblasti. Podľa nepotvrdených správ sa útokom raketami Kinžal podarilo zničiť niekoľko F-16. Vo všeobecnosti bol zaznamenaný výrazný nárast úderov ruských vzdušných síl od Chersonu po Kursk. Bomby FAB masívne ostreľujú ozbrojené sily Ukrajiny pozdĺž celej frontovej línie a dokonca aj v “strednom” tyle. Ruská federácia urobila zmeny v dizajne leteckých bômb a teraz lietajú aj na veľké vzdialenosti.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…