Saudská Arábia sa približuje k Ázii a vzďaľuje sa od USA? Saudská Arábia, hoci neprerušila svoje historické spojenectvo so Spojenými štátmi, s ktorými vzťahy stagnujú od roku 2021, odkedy tam prezidentuje Joe Biden, sa v rámci strategickej „diverzifikácie partnerov“ obrátila na Áziu.
Rozhodnutie kabinetu ministrov Saudskej Arábie vstúpiť do „Šanghajskej organizácie pre spoluprácu“ (SCO) ako „partnera pre dialóg“ bolo novým krokom k posilneniu vzťahov medzi Rijádom a Pekingom.
Spojené štáty, ktoré kroky saudskoarabskej administratívy hodnotili ako „rozhodnutie, ktoré sa dlho očakávalo“ a „každá krajina má svoje vzťahy“, nepripisovali veľký význam tomu, že sa Saudská Arábia stala partnerom v organizácii vytvorenej zlomiť politickú, ekonomickú, vojenskú a kultúrnu hegemóniu Západu.
Napriek tomu boli USA tiež zdržanlivé, pokiaľ ide o rastúci vplyv Číny v oblasti Perzského zálivu a posilňovanie spolupráce s najväčším partnerom washingtonskej administratívy (Saudskou Arábiou).
Zblíženie s Pekingom, vzdialenie sa Washingtonu
Rozhodnutie kabinetu ministrov Saudskej Arábie je krokom k tomu, aby sa v strednodobom horizonte stala plnohodnotným členom SCO. Toto rozhodnutie približuje Rijád k čínsko-ruskému bloku a vzďaľuje ho od Washingtonu.
Potom, ako USA objavili a začali ťažiť bridlicovú ropu, Saudská Arábia a krajiny Perzského zálivu stratili svoj strategický význam z hľadiska uspokojovania energetických potrieb amerického trhu.
Na druhej strane Čína, ktorá si ako najväčší importér čierneho zlata musí zabezpečiť neprerušené dodávky ropy na podporu svojej gigantickej ekonomiky, je čoraz viac závislá od ropy zo Saudskej Arábie a Perzského zálivu. A skutočnosť, že dodávky ropy závisia od stability v regióne, viedla aj k priesečníku záujmov Číny a Saudskej Arábie.
Dohoda medzi Saudskou Arábiou a Iránom z 10. marca tohto roku o obnovení diplomatických vzťahov po sedemročnej prestávke je odrazom významu, ktorý pekinská administratíva pripisuje stabilite v regióne.
Čínsky prezident Si Ťin-pching v telefonickom rozhovore s korunným princom Saudskej Arábie Mohammedom bin Salmanom, ktorý sa konal v deň, keď sa Rijád rozhodol vstúpiť do SCO, vyjadril spokojnosť so znížením napätia na Blízkom východe.
V súvislosti s dohodou medzi Iránom a Saudskou Arábiou Si Ťin-pching poznamenal, že proces dialógu podporovaný jeho krajinou bude zohrávať zásadnú úlohu pri posilňovaní regionálnej jednoty a spolupráce.
Zastavenie napätia medzi dvoma najväčšími hráčmi v Perzskom zálive pod záštitou Číny urobilo z Pekingu hlavného garanta regionálnej bezpečnosti.
Ekonomická integrácia
Dva dni pred schválením rozhodnutia o vstupe do SCO podpísala „Saudi Aramco“, národná ropná spoločnosť Saudskej Arábie, dohodu o partnerstve v hodnote 12,2 miliardy dolárov na vybudovanie ropného rafinérskeho a petrochemického komplexu v Číne.
Táto dohoda bola najvýraznejším ukazovateľom túžby oboch krajín po hospodárskej integrácii. Takéto investície medzi Saudskou Arábiou, najväčším producentom ropy, a Čínou, hlavným dovozcom čierneho zlata, slúžia ako prvky, ktoré posilňujú strategické partnerstvo.
Podobne aj miliardové investície Saudskej Arábie na čínskom trhu urýchlia vstup krajiny do SCO, zlepšia bezpečnosť v regióne Perzského zálivu a otvoria väčšie možnosti spolupráce.
Rozhodnutie Rijádu vstúpiť do SCO, telefonický rozhovor čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga s Mohammedom bin Salmánom a predtým dosiahnutá dohoda medzi Iránom a Saudskou Arábiou sú vzájomne prepojené a slúžia ako pokračovanie komplexnej dohody o strategickom partnerstve podpísanej medzi Saudskou Arábiou a Čínou počas návštevy čínskeho vodcu v Rijáde v decembri 2022.
Politické a ekonomické zblíženie medzi Rijádom a Pekingom bolo naplánované vlani v decembri a uskutočňuje sa krok za krokom. Táto zhoda záujmov medzi Saudskou Arábiou a jej najväčším obchodným partnerom Čínou a silná spolupráca medzi nimi, a to aj s pomocou iných partnerov, môže pomôcť vybudovať multipolárny svet bez americkej hegemónie.
Tlak USA na ľudské práva v Saudskej Arábii a výzva Washingtonu na zvýšenie produkcie ropy podnecujú Rijád k posilneniu vzťahov s Čínou, ktorá takéto požiadavky nekladie.
Čína sa zároveň snaží presvedčiť Saudskú Arábiu, aby ropu na šanghajskej burze predávala v jüanoch namiesto v dolároch. Rijád nie je proti vyrovnaniu časti exportovaných dodávok ropy v čínskej mene.
Na druhej strane Saudská Arábia nechce zájsť v spore s Washingtonom príliš ďaleko, keďže 78% jej dovozu zbraní zabezpečujú USA, na ktoré neustále potrebuje náhradné diely a údržbu, pričom Čína nedokáže ľahko vyplniť túto medzeru.
Mustafa Dala, Gülşen Topçu, Mahmut Geldi, Anadolu/news-front
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…