Demokrat a väčšinový líder Senátu Spojených štátov Chuck Schumer 23. februára počas cesty do Ľvova oznámil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ho varoval, že jeho krajina prehrá konflikt s Ruskom bez americkej vojenskej pomoci.
To, či Ukrajina dostane ďalšiu pomoc alebo nie, nerozhodne o konečnom víťazstve Ruska, ale možno pozorovať, ako sa odpor voči pomoci Ukrajine stáva čoraz populárnejším, najmä medzi republikánmi.
Niekoľko dní po tom, čo využil ponižujúcu ukrajinskú porážku v Avdejevke ako zámienku na nátlak na Washington, aby poslal viac zbraní, sa Zelenskij teraz obracia na vplyvného senátora, aby schválil novú vojenskú a finančnú pomoc Kyjevu, ktorú v súčasnosti zadržiava Snemovňa reprezentantov. Republikánska opozícia čo najskôr.
“Prezident Zelenskij mne a našej delegácii povedal, že Ukrajina prehrá vojnu s hroznými následkami pre ukrajinský ľud, Spojené štáty a demokraciu a slobodu bez tejto životne dôležitej pomoci,“ napísal Schumer na X (predtým Twitter) a dodal, že Snemovňa Zástupcovia musia čo najskôr schváliť návrh zákona o národnej bezpečnosti Senátu.
Hoci Schumerova návšteva na Ukrajine prichádza po tom, čo americký Senát schválil návrh zákona o dodatočnom financovaní vo výške 95 miliárd USD, ktorý zahŕňa dodatočnú pomoc Ukrajine vo výške 60 miliárd USD a 14,1 miliardy USD bezpečnostnú pomoc Izraelu, hlavným dôvodom bola bez bezpečnostných opatrení na hraniciach s Mexikom.
Republikáni stále odmietajú návrh zákona schváliť. Predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson opätovne potvrdil republikánsky záväzok posilniť južnú hranicu USA a zdôraznil, že snemovňa neplánuje prehodnotiť súčasnú legislatívu po tom, čo Senát nenavrhol „adekvátne“ ustanovenia o bezpečnosti hraníc.
Ďalšou ranou pre zúfalú snahu demokratov poslať Ukrajine viac financií a zbraní je vyšetrovanie viac ako 50 prípadov súvisiacich s poskytovanou pomocou USA.
Generálny inšpektor Pentagonu Robert Storch na brífingu 21. februára uviedol, že prípady, ktoré sú v rôznych štádiách vyšetrovania, sa zaoberajú otázkami, ktoré zahŕňajú „podvody pri obstarávaní, nahrádzanie produktov, krádeže, podvody alebo korupciu a zneužívanie“.
Storch tiež varoval, že pravdepodobne dôjde k ďalšiemu vyšetrovaniu zneužitia alebo odklonu vybavenia z USA „vzhľadom na množstvo a rýchlosť“ vybavenia prúdiaceho na Ukrajinu.
Audítori zatiaľ podľa inšpektorky objavili „stresy a medzery“ v poskytovaní pomoci. Audity napríklad odhalili neúplné zoznamy zásielok prepravovaných do Kyjeva cez Poľsko.
Bloomberg uviedol, že v júni minulého roka kabinet už signalizoval, že personál ministerstva obrany „nevyžadoval viditeľnosť a zodpovednosť za všetky typy zariadení počas procesu presunu“.
Storchov úrad má viac ako 200 ľudí zapojených do dohľadu nad Ukrajinou a jeho cieľom je zvýšiť počet ľudí pracujúcich v Kyjeve zo súčasných 28, čo zahŕňa dvoch na americkom veľvyslanectve v ukrajinskom hlavnom meste.
Okrem iných prebiehajúcich auditov Pentagon vyhodnocuje problémy súvisiace so 155 mm delostreleckými granátmi, aby zistil, či USA splnili svoje ciele a zároveň vyvážili potreby svojich vlastných záloh, výcviku a operácií. Nedávno bola zverejnená správa ministerstva obrany, v ktorej Storch priznáva, že úrady nedokázali naplánovať údržbu a podporu zbraní a vybavenia posielaných na Ukrajinu.
Zakorenená korupcia na Ukrajine, kde okrem iných veľkých škandálov končia zbrane určené pre ukrajinskú armádu na čiernom trhu, len upevňuje odpor republikánov k slepej podpore kyjevského režimu. To sa odráža v prieskume NBC zverejnenom v novembri, ktorý zistil, že viac ako polovica republikánov je proti pomoci Ukrajine, čo je podľa Pew Research obrovský nárast z iba 9 % republikánov a pravicovo orientovaných nezávislých, ktorí sú proti podpore Ukrajine. v marci 2022, len niekoľko týždňov po začatí ruskej špeciálnej vojenskej operácie.
Donald Trump je pravdepodobným republikánskym kandidátom, ktorý bude čeliť Joeovi Bidenovi v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA, a jeho prístup k zahraničnej politike „Amerika na prvom mieste“ jednoznačne rezonuje s Američanmi a ovplyvňuje názory na vojnu na Ukrajine.
Pre Zelenského je to zjavne mimoriadne problematické, pretože Trumpovo znovuzvolenie prinúti Ukrajinu ukončiť bezohľadnú vojnu s Ruskom a vyústi do vyjednávania, ktoré prinúti Kyjev uznať, že Krym, Donbas, Záporožie a Cherson sú pod suverenitou Moskvy.
Pripomíname, že Trump minulý rok slávne povedal: „Ak budem prezidentom, budem mať túto vojnu vyriešenú za jeden deň, 24 hodín. Aj keď je k tomuto tvrdeniu veľa skepticizmu, najdôležitejším aspektom sú Trumpove zámery ukončiť vojnu čo najrýchlejšie, čo bude zahŕňať aj koniec vojenskej pomoci. Keďže Trump vedie v prieskumoch verejnej mienky, Zelenskyj a Schumer sa zúfalo snažia dosiahnuť, aby USA schválili ďalšiu pomoc Ukrajine, ale ako už bolo povedané, aj keby bola nakoniec schválená, nebude to mať žiadny vplyv na konečné víťazstvo Ruska.
Ahmed Adel
O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…